reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

5 najlepszych odbiorników 4K na 2018

dodano: 2018-02-14 13:30 | aktualizacja: 2018-06-19 11:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

odbiorniki 4K UHD tunery dekodery Czytelnicy często zadają mi pytanie: jaki produkt kupiłby sobie Pan dla siebie? albo z czego Pan korzysta? Dlatego wybór padł na dwie kategorie produktów związanych z odbiorem obrazu 4K, które chciałbym sam sobie kupić w 2018 roku: tunery/dekodery 4K i telewizory 4K Ultra HD. Warto sprawdzić, co jest godne uwagi na polskim rynku i jak to się ma do możliwości finansowych.

odbiorniki 4K UHD tunery dekodery


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zacznijmy od tunerów 4K czy też dekoderów dedykowanych od platform DTH dla odbioru kanałów 4K.
Tych ostatnich (dekoderów) jest raptem słownie: „sztuk dwa”, bo na razie tylko platforma nc+ ma opisywany już szczegółowo satelitarny dekoder 4K UltraBOX+, a Orange TV korzysta z dekodera 4K, w którym można oglądać Eleven Sports 1 w 4K, ale tylko po światłowodzie. Nie udało nam się przetestować w redakcji SAT Kuriera tego dekodera 4K od Orange TV, bo w środku Krakowa Orange nie jest w stanie doprowadzić 100-200 m światłowodu do budynku redakcji SAT Kuriera. Dlatego nie możemy ocenić, czy ten dekoder nadaje się do użytkowania - wiadomo tylko tyle, że Orange na razie nie korzysta z odbioru satelitarnych kanałów 4K. Liczymy, że operator Orange wkrótce stanie na wysokości zadania: znajdzie się te 200 m światłowodu i testowy dekoder.

Ale już samo to wskazuje, że jeśli chcemy związać się z platformą, to trzeba brać pod uwagę możliwości techniczne. Nie skorzystamy z 4K od Orange, jeśli nie mamy doprowadzonego światłowodu, a te są przeważnie na razie dociągane do blokowisk (choć Orange -powoli- rozwija tą sieć) oraz w drugą stronę - jeśli nie mamy możliwości instalacji anteny satelitarnej (np. mieszkamy w bloku od strony północnej i nie mamy zgody na instalację anteny na dachu, ani nie ma też instalacji zbiorczej), to dla odmiany nie skorzystamy z dekodera 4K UltraBOX+ od nc+. Aczkolwiek zakładamy, że jeśli czytelnik zagląda w poszukiwaniu odbiornika 4K na SAT Kurier, to jednak część "SAT" jest w stanie zapewnić ;)

Przejdźmy do konkretów: poniżej wybrałem 5 tunerów/dekoderów 4K, które podobają mi się i zgodnie z moją wieloletnią wiedzą, praktyką i doświadczeniem także biznesowym - są rozwojowe na przyszłość.

Tunery/dekodery 4K:

1. Tuner Vu+ Ultimo 4K
2. Dekoder 4K UltraBOX+ od nc+
3. Tuner Vu+ UNO SE 4K (ew. starszy Vu+ Solo 4K)
4. Tuner Dreambox DM920 UHD (ew. starszy DM900 UHD)
5. Tuner Octagon 4K

Vu+ Ultimo 4K to na pewno najpotężniejszy odbiornik Ultra HD na polskim rynku.
Aktualnie nie ma nic mocniejszego - to prawdziwy gigant.

Ultimo 4K pochodzi z rodziny 4K od Vu+ (Solo 4K, Uno 4K SE, Zero 4K) od koreańskiego producenta Marusys. Jest gotowy do odbioru UHD 4K oraz kodeka wideo HEVC/H.265. Ma tak naprawdę nieograniczone możliwości, głównie dzięki zastosowaniu oprogramowania opartego o system operacyjny Linux. To oprogramowanie często się zmienia, co sprawia że stale pojawiają się funkcje, których np. nie było w momencie zakupu - tak stało się np. z możliwością deszyfrowania offline z modułów CAM, którego początkowo nie było, ale aktualizacje oprogramowania to dodały.

Niestety skutkiem ubocznym jest to, że do takiego tunera de facto nie istnieje instrukcja obsługi, bo po zmianie oprogramowania wszystko się zmienia, a i jest bardzo wiele różnych image od różnych grup programistycznych - można to porównać do komputera, który może mieć różne systemy operacyjne.

Vu+ Ultimo 4K był trzecim w kolejności modelem 4K koreańskiego producenta, tworząc rodzinę sprzętów w różnej cenie i z różnym wyposażeniem - od najprostszego Uno 4K (już nie jest produkowany - został wymieniony na Uno 4K SE!), przez pośredni Solo 4K (jeszcze można kupić) do najbardziej zaawansowanego Ultimo 4K. Ostatnio pojawiły się dwa kolejne modele: Uno 4K SE oraz mały i tani Zero 4K.

2xCA +2xCI/CI+
Vu+ Ultimo 4K
wspiera najnowsze formaty wideo, ale zarazem zostawia pełnię wolności użytkownikowi, dowolność ustawień, porządkowania listy kanałów, nagrywania (także HEVC/UHD) i korzystania z dowolnych kart i modułów CAM. Istotne jest to, że ma 2 czytniki kart oraz 2 gniazda CI/CI+, co pozwala na korzystanie z wielu ofert płatnych telewizji, np. modułu nc+ i modułu Cyfrowy Polsat z dodatkowymi dwiema kartami erotycznymi. Kombinacji jest dużo!

Wymienne głowice Plug&Play
Najciekawsze jest indywidualne przygotowanie takiego odbiornika 4K, co daje jeszcze większe możliwości odbioru z dowolnego źródła: satelity, naziemnie, kablowo (wiadomo, że po sieci też) w zależności od zainstalowanych głowic. Najczęściej wystarcza zainstalowana jedna głowica satelitarna FBC (2 wejścia sygnału, 8 demodulatorów = możliwość odbioru kanałów z 8 różnych transponderów satelitarnych jednocześnie). Do dyspozycji jest jeszcze jedno gniazdo na tuner FBC (kolejny satelitarny lub kablowy, można zamówić osobno) oraz trzecie na klasyczny tuner twin (satelitarny lub naziemno-kablowy, także dostępne w sprzedaży).

Mocny procesor 4-rdzeniowy Broadcom
Pod obudową znajduje się ekstremalnie mocny 4-rdzeniowy procesor (1,5 GHz, ok. 20000 DMIPS) od Broadcom BCM7444S, 4 GB pamięci Flash i aż 3 GB RAM, co powinno zaspokoić potrzeby nawet bardzo wymagających dodatków. Nowa architektura procesora i większa moc sprawiają, że urządzenie jest jeszcze szybsze i posiada większe możliwości niż poprzednie tunery od Vu+.

Podłączyć można wszystko
Z istotnych cech poza wymienionymi wcześniej 3 głowicami Plug&Play (w tym dwie FBC – Full Band Capture z 8 demodulatorami, zasada działania FBC została opisana przy okazji testu odbiornika Vu+ Solo 4K w wydaniu 12/2015 magazynu SAT Kurier, natomiast trzecia będzie mogła być podwójną – dual), warto wymienić także: 4-calowy, kolorowy wyświetlacz LCD, możliwość instalacji dysku twardego 2,5’’ lub 3,5’’ wewnątrz obudowy, 3 porty USB (w tym dwa w wersji 3.0 i jeden 2.0), wejście i wyjście HDMI 2.0, wbudowaną obsługę Wi-Fi (dwa pasma 2,4 i 5 GHz) oraz Bluetooth 4.0, możliwość jednoczesnego transkodowania dwóch kanałów HD, funkcję wybudzania przez połączenie bezprzewodowe (WAKE ON Wireless LAN) i obsługę HbbTV.

Wady

Takich wad jest niewiele lub wynikają z zewnętrznych ograniczeń, których nie sposób ominąć:

1. W przypadku większości modułów CI nie ma możliwości nagrywania dwóch kodowanych kanałów jednocześnie, z uwagi na ograniczenia samych modułów (np. Cyfrowego Polsatu). Ale na to jest lekarstwo w postaci oprogramowania, które pozwala na późniejszą ew. deszyfrację nagrań - wspomniane deszyfrowanie offline. Można zatem nagrywać nadal bez ograniczeń, ale jeśli korzystamy z modułów CAM, to później odbiornik np. w nocy będzie musiał te nagrania jakby odtworzyć w tle i przepuścić je przez CAM, aby zostały trwale zdeszyfrowane. Wymaga to pewnej dodatkowej konfiguracji (przypisanie kanałów do modułu w menu odbiornika, aby wiedział które nagrania z jakich stacji ma przepuszczać przez CAM) oraz jeśli ktoś nagrywa naprawdę bardzo dużo - po kilkanaście pozycji dziennie, to trzeba uwzględnić, że odbiornik musi zdążyć dokonać tą deszyfrację.

2. Cena nie jest niska, bo podstawowa wersja Ultimo 4K może kosztować 2400 zł, a wersja z dobrym dyskiem 3-4 TB (warto zajrzeć obejrzeć tuner w 360°) do nagrań programów 4K i 3 głowicami może kosztować ponad 3000 zł. To prawie tyle, co byle jaki telewizor UHD, ale to w końcu tuner - wypas!

3. Jest jeszcze jeden problem: zainteresowanie jest tak duże, że podobno zaczęło brakować procesorów do tego tunera - są przejściowe problemy z zakupem, co też świadczy o potędze Ultimo 4K.

Test odbiornika Vu+ Ultimo 4K opublikowano w SAT Kurierze 1-2/2017 (w lutym 2017).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...