reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udany start i lądowanie New Shepard [wideo]

dodano: 2018-04-30 16:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: Blue Origin

New_shepard_rakieta_2018_360px.jpg Blue Origin, amerykańska firma założona przez założyciela Amazona, Jeffa Bezosa, w niedzielę 29 kwietnia wykonała interesujący suborbitalny start rakiety i kapsuły New Shepard. To była pierwszy testowy lot rakiety w 2018 roku i drugi start New Shepard 2.0.

New_shepard_rakieta_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Burze opóźniły zaplanowany na niedzielę 29 kwietnia start amerykańskiej rakiety New Shepard 2.0 Blue Origin. Rakieta nazwana na cześć pierwszego Amerykanina w kosmosie, Alana Sheparda, wystartowała około godz. 17:07 (GMT ) ze swojego testowego kosmodromu w zachodnim Teksasie.

Blue Origin wprowadził swoją rakietę New Shepard na docelową wysokość około 107 km, nieco wyższą niż typowy cel rakiet nośnych, wynoszący około 100 km, czyli wysokość powszechnie uznawaną za granicę kosmosu.New Shepard to rakieta pionowego startu, składająca się z testowej kapsuły na szczycie. Istotne jest to, że kilka minut po starcie rakieta wykonała udane pionowe lądowanie. Za to kapsuła opadła z powrotem na ziemię kilka minut później, schodząc na trzech spadochronach, dzięki którym amortyzowano lądowanie. Wewnątrz kapsuły był manekin astronauty, a całość misji sfilmowano - warto to zobaczyć na filmie poniżej.

Firma Blue Origin pracuje nad większą rakietą o nazwie New Glenn, która może bezpośrednio konkurować z rakietami innej amerykańskiej firmy SpaceX w związku z komercyjnymi startami. Na razie nie oczekuje się, że New Glenn będzie gotowa do startu do 2020 roku.

New Shepard 2.0 została zaprojektowana do lotów komercyjnych z ładunkami i max. 6 pasażerami. Kapsuła wyposażona jest w gigantyczne okna, dzięki którym pasażerowie w przyszłości będą mieli wspaniały widok podczas startu w kosmos.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Matrix HDMI 4x4 Spacetronik SPH-M44 4K

Matrix HDMI 4x4 MRS Professional pozwala na rozprowadzenie sygnału HDMI...

990 zł Więcej...

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...

Miernik Megasat HD3 Compact dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem CNR,...

429 zł Więcej...
reklama