reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dwa nowe modele odbiorników z rodziny Qviart

dodano: 2018-05-09 13:54
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Qviart Na wystawie SAT KRAK 2017 w październiku ubiegłego roku na stoisku polskiej firmy DMTrade można było oglądać nowy potężny odbiornik linuksowy 4K Qviart Lunix3 4K. Była to zapowiedź produktu, który już wkrótce miał trafić do sprzedaży i tak też się stało – nowy model pojawił się u dystrybutora. Druga nowość to Qviart Lunix H.265.

Qviart Lunix3 4K Qviart Lunix


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W przypadku Qviart Lunix3 4K mamy do czynienia z urządzeniem o potężnych możliwościach za sprawą niezwykle bogatego wyposażenia oraz zapewnionego wsparcia ze strony twórców oprogramowania OpenATV. Odbiornik ma wbudowane fabrycznie dwie głowice DVB-S2 FBC (BCM45208) i gniazdo pozwalające na instalację dodatkowej (w sprzedaży dostępne są dwa modele – naziemno-kablowa DVB-T2/T/C oraz podwójna kablowa twin DVB-C). Poza tym na ścianie tylnej dostępne są złącza: analogowe wyjście wideo i audio L+P za pomocą wygodnych „klasycznych” RCA, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, wyjście HDMI, port USB 3.0, złącze RS-232, gniazdo Ethernet (1 Gbit/s), wejście dla zewnętrznego zasilacza oraz mechaniczny wyłącznik.
 
Qviart Lunix3 4K

Na potrzeby instalacji dysku twardego nie trzeba używać portów USB – dysk można zainstalować wewnątrz odbiornika (złącze SATA III). A dysk może być ważny – za sprawą wbudowanych tunerów FBC, które mogą równocześnie odbierać kanały z nawet 8 różnych transponderów jest to rasowy sprzęt dla miłośników nagrywania.

Na panelu przednim jest alfanumeryczny wyświetlacz VFD pokazujący nazwę kanału (12 znaków) oraz szereg ikon informujących o tym, co odbiornik wykonuje (np. sygnalizacja odtwarzania, nagrywania), poza tym przycisk czuwania, klawisze pozwalające wejść do Menu, wyjść z dowolnego ekranu (Exit), OK i Info. Po prawej znajduje się klapka, za którą jest port USB 2.0 oraz czytnik kart i gniazdo na moduły CAM CI/CI+.
Dla fanów podzespołów należy wspomnieć o tym, co znajdziemy pod maską – tam kryje się mocny dwurdzeniowy procesor Broadcom BCM7252s (1,7 GHz), 2 GB pamięci RAM i 4 GB Flash (eMMC).

Urządzenie zachowuje przy tym świetną cenę – oferowany jest za ok. 1200 zł.
 
Qviart Lunix3 4K - panel tylny

Rodzina Qviart jest znacznie szersza. DMTrade pokazał się także inny odbiornik, na który warto zwrócić uwagę. Jest to propozycja dla użytkowników, którzy szukają nie sprzętu 4K, a prostego, pewnego i stabilnego odbiornika linuksowego w przystępnej cenie, gotowego jednak na wyzwania w przyszłości.

Takim sprzętem jest z pewnością Qviart Lunix (bez „3”). Jest to tuner HD w bardzo ładnej, czarnej obudowie niewielkich wymiarów. Na panelu przednim posiada dwie diody informujące o stanie pracy (aktywność, nagrywanie – ta druga dioda jest bardzo przydatna, jest to coś, czego często brakuje nawet drogim odbiornikom bez klasycznego wyświetlacza) oraz czytnik kart.
 
Qviart Lunix

Na panelu tylnym komplet złącz uzupełniają: gniazdo dla zewnętrznego czujnika podczerwieni, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF, wejście antenowe LNB, dwa porty USB 2.0, gniazdo sieciowe Ethernet (10/100 Mbit/s), wyjście HDMI, gniazdo zewnętrznego zasilacza (12 V, 2 A) i mechaniczny wyłącznik „Pod maską” znajdziemy dwurdzeniowy procesor Broadcom BCM73625 taktowany zegarem 751 MHz, 512 MB pamięci RAM (DDR3) oraz 256 MB Flash.

Ważny jest wspomniany model procesora, bo ma on istotną cechę – wspiera on odbiór kanałów z obrazem emitowanym w HEVC/H.265. To oznacza, że odbiornik jest dość przyszłościowy, wprawdzie nie jest gotowy na rozdzielczość Ultra HD/4K, ale jeśli ktokolwiek wprowadzi HEVC do emisji HD lub SD (a już za granicą są platformy korzystające z takich rozwiązań jak AntikSat z 16°E), to dla Qviart Lunix będzie to przysłowiowa bułka z masłem.
 
Qviart Lunix - panel tylny

W założeniu Qviart Lunix jest bezpośrednią konkurencją dla Vu+ Zero (i nawet obudowa nieco go przypomina), ale właśnie wsparcie HEVC/H.265, dodatkowa dioda dla nagrywania i optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF przy zbliżonej cenie (ok. 440 zł) świadczą na korzyść wyboru Qviart.

Tak jak w przypadku Lunix3 4K, tak i ten model może pochwalić się oficjalnym wsparciem grupy tworzącej oprogramowanie OpenATV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowości


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...