reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Unicable, SCR, dCSS krok po kroku

dodano: 2018-05-17 15:26 | aktualizacja: 2019-03-29 00:35
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Televes dLNB W wydaniu 1-2/2018 SAT Kuriera rozpoczęliśmy temat technologii jednokablowych tekstem „Instalacje i konwertery Unicable/SCR” zbierającym odpowiedzi na 10 najczęściej przewijających się pytań ze strony czytelników czy fanów techniki satelitarnej. Tematykę kontynuujemy w wydaniu 3-4/2018 – przejdziemy krok po kroku przez założenia działania i aspekty techniczne technologii jednokablowych w możliwie przystępny sposób, aby nawet w przypadku całkowitej nieznajomości zagadnienia szybko stać się specjalistą!

Unicable II konwerter LNB Inverto


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

WSPARCIE INSTALACJI JEDNOKABLOWYCH W DEKODERACH PLATFORM

Cyfrowy Polsat

Operator mocno postawił na technologię jednokablową. Dekoder Evobox PVR był pierwszym na rynku, który wprowadzał Unicable II (dCSS) na masową skalę i robił z tego standardu szeroki użytek. Jednocześnie jednak warto odnotować, że Cyfrowy Polsat do wszystkich dekoderów własnej produkcji (Mini HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s, HD 6000 i PVR HD 7000) dodał wsparcie dla pierwszej wersji tej technologii. Jako że we wszystkich modelach zunifikowano oprogramowanie, to konfiguracja wygląda także identycznie. Należy wskazać „Typ konwertera” jako „Konwerter SCR” i wtedy pojawią się cztery podstawowe częstotliwości oznaczone jako Dekoder 1 do Dekoder 4 (1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz i 2040 MHz). Zastosowano tu cztery częstotliwości z kilku powodów, w tym z uwagi na fakt, że w zestawach antenowych Cyfrowy Polsat oferuje konwertery Inverto mające właśnie 4, a nie 8 częstotliwości SCR, poza tym jest tak też przez wzgląd na zgodność z Evobox PVR.
 
Cyfrowy Polsat HD 6000
Cyfrowy Polsat HD 6000
Cyfrowy Polsat HD 6000

Evobox PVR może działać zarówno na konwerterach SCR – przy pierwszej wersji standardu i zajmuje wtedy częstotliwości 1-4 albo z ustawieniami Evobox 1 lub Evobox 2. Odpowiadają one kanałom UB 5-12 i 13-20. Dekoder Evobox PVR ma aktualnie przypisane częstotliwości i kanały na sztywno, zgodnie z układem kanałów User Band opracowanym przez operatora. W tabeli zaprezentowaliśmy, jak ten układ dokładnie wygląda. Należy podkreślić, że Evobox PVR ma konfigurację przygotowaną w taki sposób, że użytkownik nie wprowadza ręcznie żadnych częstotliwości czy kanałów. Z jednej strony mocno upraszcza to proces instalacji i jest kompromisem między złożonością technologii, a wygodą użytkowania, ale z drugiej sprawia to, że przy budowie instalacji antenowych dla tego dekodera trzeba pamiętać o założeniach, jakie przyjął operator. Jeśli np. zakupimy konwerter Unicable/SCR (pierwsza wersja standardu), to gdy ma on nawet 8 częstotliwości na wyjściu, to nadal podłączymy do wyjścia jednokablowego albo Evobox PVR (i zajmie pierwsze 4 kanały) albo inne dekodery operatora (też oferujące ustawienie na czterech pierwszych kanałach). Nie można wyłączyć np. jednego z kanałów UB. Jest tak celowo, jak wynika z informacji redakcji operator zadecydował tak, gdyż obcinanie kanałów wpłynęłoby ujemnie na możliwości dekodera (jeszcze przy 4 kanałach UB dekoder nadal umożliwi rejestrację 3 kanałów i oglądanie czwartego). Daje to spójny tzw. user experience, czyli wrażenia użytkowe niezależnie od stosowanej wersji instalacji jednokablowej.

Zatem stosując np. konwerter Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP Evobox PVR należy podłączyć do wyjścia Unicable a dodatkowe dekodery osobnymi przewodami z wyjść klasycznych (i tych dekoderów może być maksymalnie 2, bo tyle zwykłych wyjść ma ten model konwertera, są w sprzedaży inne modele, jak np. GT-SAT S3SCR4 z wyjściem SCR i trzema zwykłymi wyjściami).
 
Cyfrowy Polsat Evobox PVR
Cyfrowy Polsat Evobox PVR

Stosując konwerter dCSS sytuacja się zmienia, wtedy już wszystkie urządzenia można podłączyć jednym przewodem, bo Evobox PVR można ustawić na Evobox 1 (lub Evobox 2), a do tego można wpiąć jeszcze 4 inne dekodery operatora ustawiając je osobno na konfigurację Dekoder 1-4. Maksymalnie przy poprawnie zaprogramowanym konwerterze dCSS (wersja druga standardu) można zatem podłączyć jednocześnie na jednym przewodzie nawet dwa dekodery Evobox PVR i do 4 innych modeli dekoderów, które zadziałają na starszej wersji standardu (muszą tylko obsługiwać tryb jednokablowy).

Zarówno przy Evobox PVR, jak i przy dekoderze PVR HD 7000 operator informuje, że korzystając z instalacji jednokablowej należy podłączyć sygnał wyłącznie do wejścia SAT1 (LNB IN 1), pozostawiając drugie odłączone od instalacji antenowej. Tak wygląda wsparcie instalacji jednokablowych w dekoderach od Cyfrowego Polsatu, ale nie są to wszystkie modele, jakie na przestrzeni lat operator miał w ofercie. Poza tym abonenci mogą mieć być może jeszcze: Echostar HDS-400E, EchoStar DSB-7200 HD, EchoStar DVR-7400 HD, Sagemcom ESI-88 lub Samsung DSB-H370G. Z czasu, gdy redakcja testowała część z tych modeli – żaden nie obsługiwał instalacji jednokablowych. Redakcja nie posiada też informacji, aby którakolwiek z aktualizacji oprogramowania wprowadziła takową. Szanse na spotkanie tych modeli dekoderów u abonentów są raczej niewielkie (może niektóre z modeli zostały nawet wycofane), ale jeśli by się zdarzyło, to instalatorów uczulamy, że należy je traktować jako niewspierające instalacji jednokablowych.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...