reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sojusz kosmiczny w Polsce

dodano: 2018-05-25 15:01 | aktualizacja: 2018-05-25 16:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: Thales Alenia Space

Thales_alenia_space_niebo_360px.jpg W Polsce budowane będą podzespoły do satelitów i statków kosmicznych. Thales Alenia Space, światowy lider technologii kosmicznych, podpisał właśnie umowę partnerską ze Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego.

Przemysl_kosmiczny-_esa_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Umowa jest zwieńczeniem kilkuletniej współpracy pomiędzy Thales Alenia Space (TAS) a Śląskim Centrum Naukowo-Technologicznym Przemysłu Lotniczego (SCNTPL).

Pierwsze spotkania odbyły się w Polsce w 2015 roku.
SCNTPL i TAS będą rozwijać wspólne inicjatywy mające na celu badania, rozwój i produkcję konstrukcji satelitarnych. Ponadto nadal będzie realizowany transfer technologii kompozytowych do Śląskiego Centrum.

Na podstawie tej umowy firma Thales Alenia Space złożyła pierwsze zamówienie w SCNTPL na panele strukturalne dla platformy satelitarnej Spacebus NEO.
 

- Ta umowa odzwierciedla zaangażowanie Thales Alenia Space w Polsce. Chcemy być ważnym partnerem dla polskiego przemysłu kosmicznego poprzez wykorzystanie ogromnego ludzkiego potencjału i rozwijanie inicjatyw partnerskich. Chcemy wychodzić naprzeciw nie tylko programom rządowym, ale i potrzebom rynku komercyjnego - powiedział Jean Loïc Galle, dyrektor generalny Thales Alenia Space.

- Dzięki naszemu partnerstwu SCNTPL umocni pozycję ważnego ośrodka badawczo-rozwojowego na arenie międzynarodowej. Nasze porozumienie potwierdza rolę SCNTPL w budowaniu zaawansowanych struktur satelitarnych w celu zaspokojenia potrzeb zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym - dodaje Galle.

Bartłomiej Płonka, prezes zarządu SCNTPL, podkreśla że umowa jest nie tylko zwieńczeniem dotychczasowej współpracy, ale też otwiera nowe możliwości na arenie europejskiej.

- Podpisana dziś umowa świadczy, iż nasze wysiłki na rzecz rozwoju procesów i infrastruktury technologicznej zostały docenione. Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani przez Thales Alenia Space na partnera. Będziemy dalej pracować nad zwiększeniem konkurencyjności rozwiązań satelitarnych. Ponadto umowa pozwala także na wspieranie Polski w kluczowych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w zakresie struktur statków kosmicznych - mówi Bartłomiej Płonka.

Thales Alenia Space ma ponad 40-letnie doświadczenie w projektowaniu, integracji, testowaniu i zarządzaniu innowacyjnymi systemami kosmicznymi w dziedzinie telekomunikacji, nawigacji, obserwacji Ziemi ochrony środowiska, badań, nauki oraz infrastruktury orbitalnej. Thales Alenia Space jest spółką joint venture utworzoną przez Thales (67%) i Leonardo (33%). Razem z koncernem Telespazio tworzą “kosmiczny sojusz”, który oferuje pełny zakres usług i rozwiązań z sektora kosmicznego. Thales Alenia Space stworzyła unikalną platformę do realizacji misji cywilnych i wojskowych. Innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane w pomiarach wysokości, meteorologii i przy budowie radarów wysokiej rozdzielczości oraz przy obserwacji i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Firma opiera się na bogatym doświadczeniu, a jednocześnie koncentruje się na innowacyjnych technologiach. Thales Alenia Space jest najlepszym partnerem dla krajów rozwijających swój własny program kosmiczny oraz państw, które dopiero opracowują strategię kosmiczną. Spółka osiągnęła skonsolidowany dochód w wysokości ponad 2,1 mld euro w 2015 roku i zatrudnia 7 500 pracowników w 9 krajach.

SCNTPL towarzyszy klientom na każdym etapie powstawania konstrukcji kompozytowych - od projektowania po wytwarzanie gotowych elementów. Stosowana technologia i najnowocześniejsze urządzenia pozwalają Śląskiemu Centrum na zachowanie najwyższej jakości usług, których końcowym rezultatem jest produkt spełniający przyjęte na etapie projektowania parametry. Infrastruktura techniczna Śląskiego Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego składa się z dwóch zasadniczych elementów:
- Zakład Struktur Kompozytowych, który zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem kompletnych struktur kompozytowych lub ich elementów.
- Laboratorium Badan Materiałów, którego zakres prac badawczych obejmuje próby statyczne i zmęczeniowe kompletnych konstrukcji lub ich elementów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

759 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...