reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wilki z Yellowstone” na kanale Nat Geo Wild

dodano: 2018-08-30 10:43 | aktualizacja: 2018-08-30 11:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nat Geo Wild

Wilki_z_Yellowstone_1_nat_geo_wild_360px.jpg Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild. Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.

Wilki_z_Yellowstone_6_nat_geo_wild_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kiedy pod koniec XIX wieku powstawał Park Narodowy Yellowstone, populacja wilka w stanach Montana, Wyoming i Idaho była już bardzo niewielka. Utworzeniu parku nie towarzyszyło jednak wprowadzenie ochrony tych pięknych zwierząt, a rządowy program kontroli populacji drapieżników przyczynił się do zniknięcia wilków z obszaru Yellowstone. Ostatniego osobnika na tych terenach zabito w 1926 roku.  

To, co nastąpiło później, określić można jako „czarne karty” w historii tego popularnego parku. Brak naturalnego wroga spowodował zrujnowanie ekosystemu, zdominowanego nagle przez roślinożerców. W Yellowstone nadmiernie rozwinęła się populacja łosi, które potrzebowały tak dużo pożywienia, że wkrótce w parku zaczęły zanikać niektóre gatunki drzew liściastych. Gdy ekosystem był już na skraju zapaści, zaczęto odławiać łosie i przenosić je w inne miejsca, a z czasem także odstrzeliwać coraz więcej osobników. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze sugestie, by na teren parku powróciły wilki. Choć były to lata 40., projekt udało się zrealizować dopiero w latach 90.

Reintrodukcji wilków w Parku Yellowstone dokonano po ponad 70 latach od wytrzebienia gatunku. Przez ponad 20 lat naukowcy z zapartym tchem obserwowali, jak przyroda wraca do równowagi. Jednak nawet oni nie mogli w pełni przewidzieć efektu eksperymentu. W 1995 roku w parku wypuszczono 21 osobników. W rekordowym roku 2003 było ich już 174.

Jak wraz z pojawieniem się wilków zmienił się ekosystem tego najstarszego parku narodowego świata? Czy eksperyment można uznać za sukces? Opowie o tym dwuczęściowy film „Wilki z Yellowstone” na kanale Nat Geo Wild.

„Wilki z Yellowstone” – premiery w czwartek 20 września i piątek 21 września o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

75 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...