reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szwajcaria zakończy nadawanie naziemne

dodano: 2018-09-06 10:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: bakom/golem.de

SRG SSR Z informacji opublikowanych przez szwajcarskiego regulatora medialnego Bundesamt für Kommunikation (BAKOM) wynika, że do końca 2019 roku w Szwajcarii wyłączona ma zostać sieć naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Co istotne nie jest planowane przejście na DVB-T2 ani na żaden inny standard. Oznacza to definitywny koniec naziemnej telewizji cyfrowej w Szwajcarii. W uzasadnieniu BAKOM informuje, że „sieć jest używana tylko przez niewielką liczbę gospodarstw domowych”.

SRG SSR


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Swoje kanały drogą naziemną oferuje wyłącznie nadawca publiczny SRG i to właśnie jego dotyczy komunikat opublikowany przez regulatora, a konkretnie nowej licencji, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2022 roku. Zgodnie z jej warunkami, SRG powinna zakończyć nadawanie w DVB-T do końca 2019 roku. - SRG przygotowuje już odpowiednie środki komunikacji i doradztwa - czytamy w komunikacie BAKOM.
 

SRG obsługuje w ramach DVB-T nieco ponad 200 nadajników. Jednak w Szwajcarii tylko około 1,9 proc. gospodarstw domowych korzysta z DVB-T, głównie do odbioru telewizji na dodatkowych urządzeniach w domu. Szacujemy, że wyłączenie będzie dotyczyło około 64.000 gospodarstw domowych

- powiedział Edi Estermann, rzecznik prasowy SRG, dla Golem.de.

Jednocześnie SRG zaleca przejście na przekaz satelitarny jako alternatywny sposób odbioru. Stacje SRG są nadawane za pośrednictwem satelitów Eutelsat Hot Bird na pozycji orbitalnej 13°E. Jednak są szyfrowane i wymagana jest odpowiednia karta kodowa.
 

- Jakość odbioru jest znacznie lepsza niż w przypadku DVB-T, ponieważ programy są dostępne w jakości HD i, podobnie jak w DVB-T, nie są wymagane dodatkowe opłaty - wyjaśnił Edi Estermann.

Szwajcaria chce zakończyć, jako drugi kraj na świecie po Norwegii, także analogową dystrybucję stacji radiowych. Początek faktycznej fazy wyłączenia jest planowany na 2019 rok. Natomiast koniec analogowego radia w Szwajcarii powinien nastąpić w latach 2020-2024.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 290 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD 2xS2 FBC

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...
reklama