reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Dzika Uganda” w listopadzie na Nat Geo Wild

dodano: 2018-10-30 11:48
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Dzika Uganda Nat Geo Wild Dzika Uganda - perła Afryki. To kraj pełen różnorodności, dziki i nieprzenikniony, który od lat rozbudza wyobraźnię badaczy, obserwujących z uwagą niezwykłą przyrodę kraju i zwierzęta zamieszkujące te tereny. Przemierzymy tutejsze parki narodowe i obszary chronione, by poznać lepiej zwierzęta, które zamieszkują te dzikie rejony.
 


Dzika Uganda Nat Geo Wild


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naszą podróż rozpoczniemy w Parku Narodowym Bwindi, znajdującym się w południowo-zachodniej części kraju. Ten teren – rozciągający się na ponad 300 kilometrach kwadratowych – jest domem dla niezwykłych mieszkańców. Tu spotkamy między innymi goryle górskie, obserwowane przez badaczy od 1998 roku. Jest ich około czterystu, czyli patrząc na statystyki – mniej więcej połowa światowej populacji tego gatunku. My przyjrzymy się z bliska grupie dziesięciu z nich. Ta rodzina, utworzona niegdyś z większego stada, to przede wszystkim dorosłe samice. Na ich czele stoi oczywiście przywódca, który dba o bezpieczeństwo tej „gorylej familii”. Wymaga ona szczególnej uwagi, bo w stadzie są obecnie dwa młode osobniki – jeden z nich urodził się niespełna dwa miesiące temu. Pod czujnym okiem matki młode będzie musiało pozostawać aż do czasu, kiedy skończy sześć lat.

Goryle górskie nie są jedynymi przedstawicielami gatunku w tym rejonie, głównie dlatego, że to miejsce obfitujące w pożywienie. Spotkamy tu więc przedstawicieli goryli srebrnogrzbietych, dla których dostępność pożywienia to bardzo istotny czynnik warunkujący wybór miejsca, gdzie się osadzą. A potrzeby żywieniowe mają spore – ten gatunek na jedzeniu spędza sześć godzin dziennie. Dorosłe samce zjadają codziennie ok. 30 kilogramów pożywienia, samice – ok. 18 kilogramów.
 

W Ugandzie spotkamy również inne gatunki małp, np. zwinne szympansy, które upodobały sobie w szczególności drzewa figowe. Badacze obserwują zachowania tej liczącej około 200 osobników grupy już od 25 lat.

Nasze obserwacje nie zakończą się jednak na małpach. Uganda ma również liczną populację słoni, które od dawna są celem obserwacji badaczy. Podczas długich lat podglądania tych zwierząt, odkryli oni między innymi, że dorosłe słonie pod osłoną nocy chętnie eksplorują tutejsze jaskinie, a pocierając kłami o ich sklepienia poszukują odpowiednich dla siebie składników mineralnych.

Podczas tej podróży nie zabraknie też obserwacji hipopotamów, hien, mangust i innych niezwykłych mieszkańców „Dzikiej Ugandy”.

Dzika Uganda  – premiera w niedzielę 18 listopada o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw: DigiDish45 beżowa + LNB Single

Niemiecka antena aluminiowa DigiDish 45cm w kolorze beżowym z zawieszeniem...

290 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 300 DAB+

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 699 zł Więcej...
reklama