reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

300 km od Adelajdy powstanie australijski kosmodrom

dodano: 2018-12-04 14:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: theleadsouthaustralia.com.au

Southern-Launch--Australia_360px.jpg Pierwszy w Australii komercyjny kosmodrom do startów rakiet z satelitami na orbitę ma powstać w Australii Południowej, 300 km na północny zachód od Adelajdy. Budowa rozpocznie się w 2019 roku.

Australia_space_kosmodrom_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma Southern Launch rozpocznie opracowywanie infrastruktury do wynoszenia nanosatelitów z Półwyspu Eyre w Australii Południowej.

Dyrektor generalny Southern Launch, Lloyd Damp, przekazał informację, że po 18-miesięcznych poszukiwaniach idealnego miejsca dla platformy startowej firma znalazła je w Whalers Way na Półwyspie Eyre.

- Sprawdziliśmy miejsca od Australii Zachodniej po Wiktorię, które byłyby odpowiednie do wynoszenia satelitów i zapewniały odpowiednie bezpieczeństwo ludziom i środowisku, a Australia Południowa spełniła wszystkie kryteria - powiedział Lloyd Damp.

- Oprócz oferowania możliwości wystrzeliwania rakiet na orbitę biegunową lub synchroniczną, potrzebowaliśmy również dostępu do ważnej infrastruktury, takiej jak porty i lotniska.

Nazywany Whalers Way Orbital Launch Complex, 1190-hektarowy obszar znajduje się w południowej części Półwyspu Eyre, około 35 minut jazdy od regionalnego centrum Port Lincoln. Kompleks znajduje się 300 km na północny zachód od Adelajdy i 500 km na południe od Woomera, historycznego miejsca startu rakiet, które jest ograniczone dla celów wojskowych.
Damp powiedział, że start-up rozpoczął rozmowy z australijskimi i międzynarodowymi producentami rakiet, aby rozpocząć projektowanie i rozwój niezbędnej infrastruktury dla konkretnych rakiet. Budowa ma rozpocząć się na początku 2019 roku.

Southern Launch będzie szukać odpowiedniej rakiety o ładowności pomiędzy 50 kg a 400 kg, takiej jak Electron od Rocket Lab, która udanie wystartowała z Nowej Zelandii.

Takie rakiety mogą wynosić mikrosatelity na orbity biegunowe lub synchroniczne, aby mogły mieć zastosowanie dla IoT (Internetu rzeczy) czy też monitorowania gruntów rolnych. Zmniejsza się zapotrzebowanie na rakiety do wynoszenia wyłącznie dużych ładunków na orbitę geostacjonarną, za to powstała luka na rynku wynoszenia ładunków na inne, niższe orbity. Tę lukę zamierza wypełnić Southern Launch.

W tym celu Southern Launch współpracuje z rządem Australii Południowej, Australijską Agencją Kosmiczną i innymi organami regulacyjnymi, aby opracować przepisy niezbędne do uruchomienia kosmodromu.

Rakiety wystrzelone z Whalers Way Orbital Launch Complex przed osiągnięciem orbity będą latać 500 km na południe przez Wielką Zatokę Australijską, gdzie nie ma zbyt dużego ruchu statków, więc nie grozi to problemami przy upadku rakiety do oceanu.

Źródło: theleadsouthaustralia.com.au 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88 4K UHD S2 + IP

Octagon SX88 4K UHD S2 - odchudzona wersja odbiornika UHD...

399 zł Więcej...
reklama