reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W kwietniu National Geographic Wild odkryje „Sekrety zoo”

dodano: 2019-03-22 13:53
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Sekrety zoo National Geographic Wild Amerykański stan Ohio, zoo w Columbus – to tu będziemy przyglądać się z bliska codziennemu życiu zwierząt i ich opiekunów. Zobaczymy na własne oczy, że praca w ogrodzie zoologicznym jest absolutnie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Każdy dzień jest pełen emocji, pasji i zaangażowania, choć bywa też… naprawdę niebezpiecznie – w końcu to praca wśród dzikich zwierząt.

Sekrety zoo National Geographic Wild


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszym mieszkańcem zoo, którego poznamy, będzie gepard Emmett. To zwierzę, które zajmuje szczególne miejsce w sercach opiekunów Columbus zoo, ponieważ trafił pod ich opiekę, kiedy był jeszcze bardzo młodym osobnikiem. Przez wiele lat między zwierzęciem a ludźmi nawiązała się bliska relacja, dlatego, gdy okazało się, że gepard musi przejść operację, w ogrodzie zoologicznym pojawił się niepokój. Choć tego typu zabiegi przeprowadzane są regularnie wśród innych zwierząt, operacja, a następnie rehabilitacja dzikiego kota to poważne wyzwania. Trzeba umieć ujarzmić ogromne pokłady energii i siły, które te zwierzęta posiadają.

A czy wiecie, że flamingi poddawane są hydroterapii? Wszystko dlatego, że większość życia spędzają a jednej nodze. To ich sposób na oszczędzanie energii, ale… w środowisku naturalnym. W warunkach, w których mieszkają w zoo nie muszą tego robić, dlatego opiekunowie „ćwiczą” z nimi, by zachęcić je do ruchu, a tym samym sprawić, by ich mięśnie pracowały.
 

Nie wszystkie zwierzęta da się jednak łatwo zdiagnozować. Wśród mieszkańców Columbus zoo są też takie, które skrzętnie ukrywają wszelkie swoje dolegliwości. Pracownicy ogrodu zoologicznego wiedzą, że maskowanie choroby jest cechą charakterystyczną dla zwierząt egzotycznych. Dlatego gdy widzą, że ary wykazują oznaki słabości, domyślają się, że ptaki są prawdopodobnie już bardzo chore i wymagają jak najszybszej diagnozy a następnie leczenia.

Opieka nad zwierzętami, daje ich opiekunom również sporo radości. Będziemy świadkami niezwykłej chwili, kiedy okaże się, że jedna z samic nosorożca spodziewa się potomstwa. To bardzo dobre wiadomości, ponieważ populacja tych zwierząt kurczy się z roku na rok za sprawą kłusowników, którzy polują na te zwierzęta dla ich rogów. Statystyki są zatrważające. Niegdyś na wolności żyło 60 gatunków tych zwierząt, obecnie pozostało ich jedynie 5. Opiekunowie nie mogą jednak - nawet w chwili największej radości - choćby na moment stracić czujności. Muszą przecież pamiętać, że nosorożce to jedne z największych ssaków lądowych, a dorosły osobnik waży ponad 2 tony.

„Sekrety zoo” premiery w niedziele od 7 kwietnia o godz. 11:00 na kanale National Geographic Wild.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...