dodano: 2019-04-03 12:04
autor: Janusz Sulisz |
źródło: satkurier.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe budynki mieszkalne wielorodzinne powinny być wyposażone w antenowe instalacje zbiorowe służące do odbioru zarówno telewizji naziemnej, jak i satelitarnej. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zaznaczono w szczególności, że użyta na ten cel antena satelitarna powinna mieć średnicę 1,2 m lub większą. Prezentujemy przegląd aktualnie dostępnych na rynku anten w tym rozmiarze.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, instalację telekomunikacyjną budynku mieszkalnego wielorodzinnego stanowią m.in. antenowe instalacje zbiorowe służące do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny i satelitarny.
W instalacji do odbioru telewizji satelitarnej należy stosować:
1) odpowiednie okablowanie:
kable współosiowe kategorii RG-6 lub wyższej, wykonane w klasie A, zawierające podwójny ekran - folię aluminiową i oplot o gęstości co najmniej 77% oraz miedzianą żyłę wewnętrzną o średnicy nie mniejszej niż jeden milimetr, przy czym tłumienie każdego z torów utworzonych z kabli współosiowych nie powinno przekraczać wartości 12 dB przy częstotliwości 860 MHz, albo
kable światłowodowe spełniające określone w rozporządzeniu wymogi, przy czym dopuszcza się wykorzystanie pojedynczego włókna światłowodowego;
2) anteny paraboliczne lub offsetowe o średnicy nie mniejszej niż 1,20 m zapewniające:
pasmo przenoszenia od 10,7 do 12,75 GHz przy odpowiednio równomiernej charakterystyce częstotliwościowej,
impedancję wyjściową 75 Ω lub umożliwienie montażu konwerterów z wyjściem światłowodowym,
możliwość odbioru sygnału z co najmniej dwóch satelitów,
możliwość odbioru sygnału o dwóch ortogonalnych polaryzacjach - przy czym możliwe jest zastosowanie pojedynczej anteny dwuogniskowej;
3) wzmacniacze, przełączniki wielozakresowe (multiswitche) oraz pozostały osprzęt aktywny i pasywny służący do odbioru programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy satelitarny.
Dlaczego tak duża antena do zbiorczych instalacji budynkowych?
Ktoś może zadać pytanie, po co instalować tak dużą antenę zbiorczą, skoro wystarczy antena 80-90 cm i też będzie odbiór. To fakt - może i będzie dobrze, ale nie zawsze tak musi być i aby zapobiec ewentualnym problemom przy gorszej pogodzie, dużych opadach, najlepiej zamontować antenę 1,2 m lub większą.
Trzeba przyjąć, że konwerter i antena to dwa pierwsze elementy dużej instalacji budynkowej, które w przypadku awarii pozbawią odbioru wszystkich korzystających odbiorców. Jeśli to jest instalacja dla wielu rodzin lub w hotelu, to problem jest naprawdę poważny. Tylko antena 1,2 m lub większa (mowa o offsetowej antenie podświetlanej, bo o paraboli radzimy zapomnieć ze względu na łatwe osiadanie śniegu w zimie) może zapewnić sygnał na poziomie min. 12 dB, czyli dwa razy większy niż krytyczny poziom 6-6,5 dB, gdy sygnał z satelity praktycznie zanika. Zakładamy tu, że korzystamy z profesjonalnych, odpowiednio dobranych klasycznych konwerterów Quattro do multiswitcha lub optycznych konwerterów Global Invacom Fibre Optical.
Oczywiście można zainstalować antenę satelitarną 1,5 m lub 1,8 m, a nawet 2,7 m, ale nie o to chodzi, by przepłacić tylko o to, by zoptymalizować instalację do konkretnych warunków, potrzeb odbiorców, budżetu, a nawet dalszych elementów instalacji. Dobrze, gdy antena pozwala na instalację dwóch konwerterów z przygotowanego przez producenta układu multifeed ze stosunkowo dobrym odbiorem 13°E i 19,2°E.
Gdzie ma być zainstalowana antena zbiorcza?
Według rozporządzenia, maszt antenowy powinien być usytuowany na dachu budynku, wraz z odpowiednim przepustem kablowym do budynku, lub w uzasadnionych przypadkach usytuowany poza budynkiem. To oznacza, że należy przewidzieć instalację antenową przede wszystkim na dachu i to tak, aby sprowadzić kable od konwerterów oraz anteny naziemnej DVB-T do kolejnych elementów instalacji zbiorczej.
PRZEGLĄD ANTEN >1,2 M
Antena TechniSat Satman 1200
Satman 1200 to największa antena offsetowa TechniSata, nietypowa ze względu na swoje rozmiary i dlatego oferowana głównie telewizjom kablowym albo do instalacji zbiorczych. Oczywiście nadaje się także dla indywidualnych odbiorców. Szczególnie polecić ją można wymagającym klientom, którzy budując instalację antenową w domku jednorodzinnym chcą większego zapasu sygnału na pogarszające się warunki atmosferyczne.
Antena Satman 1200 posiada niestety tylko zawieszenie AE (Azymut - Elewacja) - brak zawieszenia PM. Lustro anteny wykonano z blachy aluminiowej dodatkowo zabezpieczonej farbą proszkową. Anteny Satman 1200 są malowane na kolor beżowy, szary kamienny i ceglasty. Producent podaje średnicę nominalną 1,2 m - czasza ma wymiary 1200 x 1300 mm. Stalowa głowica anteny jest malowana na taki sam kolor jak czasza i posiada 6 punktów połączenia z czaszą. Jest bardzo precyzyjny system ustawiania kąta elewacji z dwiema podziałkami i śrubą do korekty położenia. Dolna podziałka posiada skalę 0-10 stopni, górna 15-90 stopni. Rozwiązanie to zapewnia m.in. dodatkowe wypionowanie głowicy anteny w przypadku niewielkich odchyłek od pionu samego masztu. Głowica anteny jest dostarczana gotowa (skręcona) w specjalnym opakowaniu z wysięgnikiem na konwerter. W drugim pudle dostarczana jest tylko czasza, odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem styropianowymi wzmocnieniami. Można zastosować konwertery UNYSAT o specyficznym sposobie mocowania lub poprzez specjalny adapter typowego LNB o średnicy 40 mm.
Jak podaje producent, zysk czaszy Satman 1200 przy częstotliwości 11,7 GHz wynosi 41,3 dB. Parametr ten podkreśla wysoką wydajność anteny szczególnie w złych warunkach atmosferycznych. Dla sprawdzenia wysokich parametrów anteny porównaliśmy pomiędzy sobą prezentowaną antenę TechniSata i szklano-epoksydową antenę podobnych rozmiarów 1200 x 1300 mm polskiej produkcji Laminas OFC-1200. Pomiary potwierdzają wysoki zysk anteny Satman 1200 - podobny do anteny OFC-1200. Do Satman 1200 nie można mieć większych zastrzeżeń, może poza wysoką ceną - ponad 1100 zł. Bardzo sztywne zawieszenie zapewni z pewnością stabilną pracę w bardzo wietrznych rejonach naszego kraju. Na pochwałę tej anteny zasługuje duża precyzja wykonania elementów głowicy oraz wysoki stopień zabezpieczenia czaszy przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.