reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Anteny pokojowe: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2019-08-19 16:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2019

Anteny pokojowe 10 pytań i odpowiedzi Ustalmy od razu, że zastosowanie anten pokojowych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest ograniczone do miejsc o dużej sile sygnału. Używać ich można wyłącznie w niewielkiej odległości od nadajnika. Wynika to z tego, iż pokojowe anteny cechuje niewielki zysk energetyczny, a niestety zastosowanie wzmacniacza antenowego o dużym wzmocnieniu nie poprawi sygnału, który jest za słaby. Nie warto nabierać się na atrakcyjny wygląd czy opakowanie z opisami wskazującymi, że to istny cud techniki – cudu nie będzie.

Anteny pokojowe 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli do tego dochodzi wysoka cena, to lepiej sobie od razu darować zakup. Pokojowa antena zwykle okazuje się niewystarczająca. Do tego odbiór może być podatny na lokalne zakłócenia (poruszanie się po mieszkaniu, urządzenia elektryczne, przejeżdżające samochody), co objawia się przerwami w odbiorze lub pikselozą na ekranie.

Antena pokojowa tak naprawdę nadaje się tylko dla miejsc do 10 km od nadajnika, a w gęstej zabudowie lub niekorzystnym ustawieniu w stosunku do nadajnika nawet to może być za duża odległość dla stabilnego odbioru. Trzeba wiedzieć, że anteny pokojowe to jeden z najczęściej zwracanych produktów w sklepach internetowych!

1. Czym różni się antena pokojowa od panelowej czy kierunkowej?

Odmianą anten pokojowych są anteny panelowe przeznaczone do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Z reguły cechuje je ta sama konstrukcja elektryczna oraz te same problemy z odbiorem (niewielki zysk anteny i wzmacniacz często pogarszający odbiór), dlatego ich stosowanie, chociaż bardzo wygodne, jest również ograniczone do niewielkiego obszaru wokół nadajnika.

Owszem anteny panelowe mogą lepiej się sprawować, bo zawsze antena na zewnątrz jest lepsza od tej samej w pomieszczeniu. Zasięg może być zwiększony w sprzyjających warunkach do kilku kilometrów od nadajnika DVB-T, szczególnie gdy antena ma charakterystykę kierunkową.

Anteny kierunkowe (dipol), choćby były krótkie i małe, zawsze dadzą lepszy sygnał niż anteny pokojowe wewnętrzne, a także panelowe. Trzeba przyjąć jasną zasadę, że te anteny, które są na zewnątrz, będą lepiej działać niż pokojowe.

2. Czy siatkowa antena jest lepsza od pokojowej?

Odpowiedź jest prawie identyczna jak powyżej, przy czym antena siatkowa zwykle jest na zewnątrz (choć znam takich, którzy wieszali ją wewnątrz na nieużywanym oknie w klatce schodowej), więc pokojowa antena nigdy nie da takiego sygnału jak siatkowa, która zwykle jest jeszcze ze wzmacniaczem.

Tu trzeba dodać, że siatkowe anteny (fachowo nazywane antenami synfazowymi z reflektorem płaskim) zostały spopularyzowane na początku lat 90. XX wieku, kiedy w sklepach nie było za dużego wyboru anten. Producenci tych anten dosłownie nie nadążali z produkcją. Sprzedaż „siatek” dla analogowej telewizji była tak duża, bo były tanie, proste i zajmowały mało miejsca. Do tego pracowały w prawie każdych warunkach (mimo siatkowego reflektora zwykle odbierają wszystko wokół), więc użytkownik nie musiał się wiele martwić samodzielnym ustawianiem. To była pewna zaleta. Wystarczyło mniej więcej wiedzieć, gdzie jest jakiś nadajnik i już.

Podobnie jest teraz przy cyfrowej telewizji DVB-T, choć czasami jest problem, kiedy taka antena odbiera te same kanały z wielu nadajników. Takim przykładem jest sytuacja odbiorców, np. na wschód od Krakowa z nadajników z Chorągwicy, Św. Krzyża, Tarnowa, a czasami z Rabki, Katowic i kilku doświetleń. Wtedy użytkownik może się pogubić, z którego nadajnika sygnał jest najlepszy.

Dlatego dookólne anteny siatkowe to taki półśrodek rodem z XX wieku – do profesjonalizmu daleko, szczególnie, kiedy taką antenę oferuje zawodowy instalator. Choć zdarzają się pewne specyficzne sytuacje, w których antena siatkowa sprawdza się lepiej od kierunkowej.

3. Czy antenę pokojową można wystawić za okno? Czy to pomoże?

Można wystawić antenę pokojową na balkon czy loggię, ale to wcale nie musi pomóc. Ważne jest to, że taka antena zwykle jest anteną aktywną i ze względu na wzmacniacz jest zasilana z jakiegoś zasilacza. Ani ten zasilacz, ani sama antena pokojowa nie są przystosowane do użytkowania na zewnątrz (UV, opady, wiatr) – to trzeba brać pod uwagę, gdyż antena lub zasilacz szybko mogą ulec uszkodzeniu.

4. Na co trzeba uważać przy zakupie anteny pokojowej?

Na pewno trzeba uważać na dziwne napisy reklamowe zapewniające, że antena pokojowa odbiera cudownie wszystko, co się da i to w Full HD.
Typowe napisy zachwalające walory antenek pokojowych zwykle pisane są dużymi literami, z wykrzyknikami i zawierają takie głupstwa, że nawet trudno to komentować:

„NUMER 1 NA POLSKIM RYNKU WŚRÓD ANTEN POKOJOWYCH DVB-T FULL HD!”

„EKSKLUZYWNA, NOWOCZESNA, NAJMOCNIEJSZA +45dB ANTENA W FANTASTYCZNEJ CENIE!”

„Jedna z Najmocniejszych i Najskuteczniejszych WEWNĘTRZNYCH cyfrowych anten w Polsce. Jest to ANTENA z serii DVB-T.”

„Wspaniała cena, bo towar jest u nas bez „pośredników”, „hurtowników” i „trzecich rąk”. Jesteśmy Producentem!!!”

„Specjalnie „skrojony” design stanowi nie tylko o efektywnym wyglądzie, ale przede wszystkim zapewnia dobry odbiór sygnału.”

„Antena jest wyposażona w nowoczesny system niwelowania zakłóceń. Antena po wyciągnięciu z pudełka gotowa do podłączenia!”

„PIERWSZA TAK STARANNIE I PRECYZYJNIE DOPRACOWANA ANTENA!!! Całkowicie spełnia wymagania nowoczesnych odbiorników telewizyjnych LCD, LED, OLED, PLAZMA i współpracuje z nimi wyśmienicie!”

„NASZA NAJMOCNIEJSZA ANTENA = KONIEC KŁOPOTU Z ODBIOREM!!! BEZ POŚREDNIKÓW, HURTOWNIKÓW I TRZECICH RĄK. TWOJA TEŚCIOWA BĘDZIE ZACHWYCONA!!!”


5. Czy odbiór na kawałku kabla koncentrycznego to prawie to samo co antena pokojowa?

Niewielu wie, że tak naprawdę w sprzyjających warunkach blisko nadajnika wystarczy kawałek kabla koncentrycznego i odbiór DVB-T przestaje być problemem. Zatem kupowanie anteny pokojowej zwłaszcza, gdy cena przekracza 50 zł wydaje się nie mieć sensu. Oczywiście nie jest to profesjonalne rozwiązanie, ale lepiej już zostawić starą antenę sprzed lat niż kupować antenkę ładną tylko z wyglądu, bo ktoś opracował super design.

Odradzamy kupowanie anten pokojowych na odległość przez internet, ponieważ albo będą to stracone pieniądze, albo trzeba będzie ją odesłać. Przy kupnie w zwykłym sklepie warto uzgodnić ze sprzedawcą zwrot anteny pokojowej, jeśli ta by jednak nie działała.

6. Antena kierunkowa jest za duża. Wynajmuję mieszkanie, więc jest problem z mocowaniem. Pokojowa lepiej mi pasuje. Czy wystarczy?

TAK – można tak zrobić w sprzyjających warunkach i blisko nadajnika, ale to rzadko się zdarza. Z drugiej strony to wynajmujący, a nie najemca powinien udostępnić gniazdko RTV lub sygnał z anteny naziemnej i satelitarnej, bo takie są przepisy dotyczące nowych budynków wielorodzinnych. Tak naprawdę najemca nie powinien się martwić o to, jaką antenę ma sobie dokupić, gdyż dostęp do DVB-T powinien być jako standard, nie mówiąc o sygnale z satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E.

7. Czy odpowiednie ustawienie anteny pokojowej poprawi sygnał?

Podstawową sprawą jest praktyka – zawsze antena pokojowa ustawiona od strony nadajnika, blisko okna, balkonu, czyli otwartej przestrzeni, może pomóc. Trzeba brać pod uwagę, że ściany i stropy, zwłaszcza w starych kamienicach, powodują znaczne tłumienie natężenia pola sygnałów telewizyjnych, szczególnie dla kanałów 21-60 i im wyższa częstotliwość, tym gorzej. Jest też różnica w tym względzie, jeśli chodzi o pasma UHF i VHF.

Także im wyżej, tym lepiej, czyli na 11. piętrze zawsze będzie lepiej niż na parterze, choć też nie jest to regułą, bo czasami na takich wysokich budynkach stawiane są nadajniki LTE, które mogą zakłócać sygnał DVB-T w części pasma. Czasami nic nie pomoże, bo jest za daleko, a cuda się nie zdarzają.

8. Mieszkam 50 km od nadajnika. Jaka powinna być antena? Czy pokojowa z super wzmacniaczem wystarczy?

Należy się obawiać, że najlepsza z najlepszych anten pokojowych w tym przypadku nie pomoże. Odległość 50 km nawet przy płaskim terenie zwykle nie daje szans na odbiór, a jeśli już, to nie wszystkich multipleksów, gdyż zawsze któryś jest słabszy. Nie pomoże też super wzmacniacz, bo po co wzmacniać resztki sygnału lub szum? Nic to nie da przy sygnale cyfrowym – czarny obraz pozostanie nadal czarny.

9. Czy antena pokojowa musi być cyfrowa?

Opis czy nazewnictwo, że antena jest „cyfrowa” lub przeznaczona dla Full HD, OLED TV, nie ma sensu. Po prostu: antena to antena – liczy się zysk energetyczny, zakres kanałów, czy jest szerokopasmowa (UHF + VHF, bo tu jest MUX 8), a nie, czy jest cyfrowa! Ona może być cyfrowa i analogowa – grunt, żeby dobrze odbierała to, co jest potrzebne w danym regionie. Z tym jest największy problem, bo sprzedawcy nie mają często pojęcia, jaką antenę doradzić klientowi w sklepie, gdyż nie mają doświadczenia instalacyjnego. Zwykle po czasie jakaś antena robi „karierę”, ponieważ nie ma zbyt wielu zwrotów z powodu braku odbioru – to znaczy, że jest „dobra”. Gorzej, gdy sprzedawca żyje z prowizji od liczby sprzedanych produktów (anten), to wtedy potrafi wcisnąć wszystko.

10. Jakie są podstawowe wskazówki/uwagi dotyczące ustawienia anten naziemnych, w tym także pokojowych?

Jeśli zna się dokładne szczegóły dotyczące miejsca, gdzie ma być zainstalowana antena oraz specyfikę instalacji (długość kabli, liczbę odbiorników i telewizorów, itp.) można, drogą eliminacji, dobrać antenę optymalną do potrzeb. Jak to zrobić?

Należy postępować zgodnie z tymi wskazówkami:
  • wszędzie, gdzie to możliwe, należy stosować anteny bierne (pasywne), czyli bez wzmacniacza – wynika to z tego, że antena bierna jest mniej podatna na zakłócenia;
  • każda dodatkowa obróbka sygnału (wzmocnienie, podział) jest zwykle źródłem straty sygnału o 1-2 dB, zakłóceń i powoduje pogorszenie jakości;
  • przy dobrej „widoczności” nadajnika (mało przeszkód: budynków, drzew, pagórków po drodze) wybieramy anteny kierunkowe, bo ich zaletą jest większy zysk energetyczny;
  • anteny kierunkowe muszą być precyzyjnie ustawione w kierunku nadajnika do 5-10 stopni;
  • przy utrudnionym odbiorze, gdy nadajnik jest zasłonięty przez las, pagórki, budynki, wybieramy anteny tzw. szerokokątne i szerokopasmowe, które mają dużo szersze pole „widzenia” niż anteny kierunkowe;
  • takie anteny szerokokątne, w tym m.in. siatkowe, odbierają sygnały z kilku kierunków, również z odbić, co pozwala na więcej możliwości instalacji anteny w najkorzystniejszej pozycji do odbioru;
  • przy dużej odległości od nadajnika lub małej mocy, przeszkód terenowych, należy wybrać antenę z wbudowanym przedwzmacniaczem;
  • wzmacniacz pozwala zwiększyć poziom sygnału dostarczanego do instalacji antenowej, co jest niezbędne przy większej liczbie odbiorników.

Uwaga końcowa jest taka, że dobra instalacja antenowa dla NTC, zwłaszcza w budynku wielorodzinnym, powinna być wykonana przez profesjonalnego instalatora z doświadczeniem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...