reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Koprodukcje Canal+ nagrodzone na 44. Festiwalu w Gdyni

dodano: 2019-09-23 15:05
autor: Jakub Sulisz | źródło: Canal+

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Canal+ Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni koprodukcje CANAL+ zostały obsypane nagrodami, a Srebrne Lwy dla filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” otrzymali reżyser Maciej Pieprzyca oraz producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Canal+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- CANAL+ w swojej prawie dwudziestopięcioletniej historii obecności na polskim rynku koprodukował ponad sto sześćdziesiąt produkcji, wnosząc istotny wkład w rozwój polskiego kina. Cieszymy się, że koprodukowane przez nas dzieła filmowe po raz kolejny zostały docenione przez widzów i jury. Będziemy nadal z dumą wspierać rodzimy rynek filmowy - Edyta Sadowska, prezes zarządu i dyrektor generalny Platformy CANAL+

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”  to na 44. FPFF aż  6 nagród. Na Festiwalu triumfował Dawid Ogrodnik, zdobywając nagrodę za spektakularną główną rolę męską - niewidomego muzyka, Mietka Kosza. Statuetki za zdjęcia, muzykę, charakteryzację i kostiumy pokazują, jak spójny filmowy świat udało się wykreować twórcom filmu. Docenili go także widzowie pokazu - produkcja zdobyła "Złotego Klakiera", czyli nagrodę dla najdłużej oklaskiwanego filmu. 

Publiczność wybrała „Boże Ciało” Janka Komasy, jednak film został nagrodzony nie tylko przez nią – wyróżniono go za reżyserię, scenariusz, a Eliza Rycembel została najlepszą aktorką drugoplanową. Obrazowi Komasy przyznano także specjalną nagrodę dziennikarzy.

Stacja CANAL+ dba o promocję i wspieranie młodych niezależnych reżyserów i ich filmów, tym większa radość z nagrody dla Bartosza Kruhlika za niezwykłą debiutancką „Supernovą”.

Łukasz Kośmicki odebrał nagrodę specjalną za „Ukrytą grę”, ostatni film wyprodukowany przez Piotra Woźniaka-Staraka.

KOPRODUKCJE CANAL+ NAGRODZONE W KONKURSIE GŁÓWNYM:
 • Srebrne Lwy 44. Festiwalu Filmowego w Gdyni: Maciej Pieprzyca za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" 
 • Jan Komasa za reżyserię filmu „Boże Ciało”
 • Mateusz Pacewicz za scenariusz do filmu „Boże Ciało”
 • Dawid Ogrodnik za główną rolę męską w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
 • Eliza Rycembel za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Boże Ciało”
 • Witold Płóciennik za zdjęcia do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
 • Leszek Możdżer za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
 • Jolanta Dańda za charakteryzację do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
 • Agata Culak za kostiumy do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”
 • Robert Gryka, Wolfgang Weigl, Krzysztof Arszennik za montaż filmu „Ukryta gra”
 • Bartosz Kruhlik za debiut reżyserski, film „Supernova”
 • Nagrodę Specjalną 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Łukasz Kośmicki, reżyser filmu „Ukryta gra”.
 • Nagrodę Publiczności, przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych i ufundowaną przez Telewizję Kino Polska, otrzymał Jan Komasa za film „Boże Ciało”.

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
reż. Maciej Pieprzyca, producent: Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

BOŻE CIAŁO
reż. Jan Komasa, producent: Aurum Film.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

UKRYTA GRA
reż. Łukasz Kośmicki, producent: Watchout Studio.

Początek lat sześćdziesiątych. U szczytu kryzysu kubańskiego amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja to jednak tylko przykrywka do szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch, mający powstrzymać konflikt nuklearny.

SUPERNOVA
reż. Bartosz Kruhlik, producent: Studio Munka

Trzech mężczyzn, jedno miejsce, jeden dzień i jedno zdarzenie, które zmieni ich losy. Oto polityk, który chce wygrać wybory; policjant, pragnący dotrwać spokojnie do emerytury; i mieszkaniec polskiej wsi, który ma rodzinę na utrzymaniu. Nieszczęśliwy wypadek pociąga za sobą lawinę konsekwencji. Ludzie postawieni w sytuacji granicznej – a także widzowie – staną przed pytaniem o rolę przypadku i przeznaczenia w życiu każdego z nas.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platforma CANAL+ (ex nc+)


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 159 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...
reklama