reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Używasz Telegramu? Uważaj na trojana Masad Stealer

dodano: 2019-09-30 16:57
autor: HP | źródło: gbhackers

Masad Stealer trojan 360px.jpg Odkryto nowego trojana o nazwie Masad Stealer, który dostarcza potężne oprogramowanie szpiegujące na docelowe systemy i dzięki niemu odfiltrowuje skradzione dane użytkownika za pośrednictwem komunikatora internetowego Telegram. Na szczęście w Polsce ten komunikator nie jest zbyt popularny, ale jeśli ktoś z niego korzysta to powinien uważać.

Masad Stealer trojan 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od dawna model bezpieczeństwa komunikatora Telegram spotykał się z krytyką ekspertów od kryptografii. Problem polega na trwałym przechowywaniu wszystkich kontaktów, wiadomości i multimediów wraz z kluczami deszyfrującymi domyślnie na serwerach komunikatora. Poza tym, domyślnie Telegram nie zapewnia szyfrowania tzw. „punkt-punkt" dla przesyłanej informacji czy pliku. 

Komunikator Telegram wykorzystuje bliżej nieznany, symetryczny schemat szyfrowania o nazwie MTProto. Protokół został opracowany przez Nikołaja Durowa, który krąży po świecie z grupami swoich programistów. Protokół jest oparty na 256-bitowym symetrycznym szyfrowaniu AES , 2048-bitowym szyfrowaniu RSA i wymianie kluczy Diffie – Hellman.
 
Eksperci w dziedzinie kryptografii wyrazili zarówno wątpliwości co do schematu szyfrowania MTProto firmy Telegram. Uważają oni, że wdrożenie domowej roboty, niepotwierdzonej kryptografii może narazić szyfrowanie na błędy, które potencjalnie podważają jego bezpieczeństwo, z powodu braku kontroli. Na dodatek Telegram nie zatrudniał programistów posiadających wystarczającą wiedzę fachową lub wiarygodność w tej dziedzinie.

W marcu 2018 r. Telegram potwierdził, że ma 200 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, co oznacza, że hakerzy chętnie zajęli się pewnymi lukami w zabezpieczeniach Telegramu, by je wykorzystać do własnych celów.

Masad Stealer wykorzystuje Telegram jako kanał kontroli - wszystko po to, aby zachować anonimowość i przy okazji ukryć ruch komunikacyjny złośliwego oprogramowania. Sprytny sposób, ale potwierdzono, że niedawno kilka grup hakerskich nadużywało komunikatora Telegram i zaczęło go wykorzystywać jako część ataku.

Twórcy złośliwego oprogramowania Masad Stealer twierdzą nawet, że jest on zdolny do kradzieży danych przeglądarki, które mogą zawierać nazwę użytkownika, hasła i najważniejsze: informacje o karcie kredytowej. Do tego automatycznie zastępuje własne portfele kryptowalut ze schowka za pomocą bota Telegram, kontrolowanego przez atakującego hakera. I tak Masad Stealer na całym świecie atakuje tysiące ofiar naiwnie korzystających z Telegramu.


Proces infekcji Masad Stealer
Autorzy trojana użyli skryptu Autoit do napisania tego złośliwego oprogramowania, a następnie skompilowanego jako plik wykonywalny systemu Windows. Po instalacji przez użytkownika, trojan „spada” do odpowiedniego, ukrytego folderu i tworzy zaplanowane zadanie, aby uruchamiać się ponownie co minutę.

Po potwierdzeniu pomyślnej instalacji trojan próbuje zebrać różne poufne informacje:
 • Informacje o komputerze i systemie
 • Dane przeglądarki dot. kart kredytowych
 • Hasła przeglądarki
 • Zainstalowane oprogramowanie i procesy
 • Pliki na pulpicie
 • Zrzut ekranu pulpitu
 • Pliki cookie w przeglądarce
 • Pliki Steam
 • Pola przeglądarki autouzupełniania
 • Dane dot. Telegramu
 • Pliki FileZilla
 • Portfele kryptowalut
Po zakończeniu gromadzenia tych danych zamyka wszystkie wrażliwe dane i automatycznie pakuje je w plik binarny złośliwego oprogramowania, który po cichu jest wysyłany via Telegram.

Pojawiło się też istotne ostrzeżenie, że Masad Stealer potrafi oszukiwać legalne oprogramowanie z plikami exe, takimi jak CCleaner.exe, Iobit v 1.7.exe, Whoami.exe, Galaxy Software Update.exe. Są one sprytnie naśladowane przez Masad Stealer, oszukując ofiary, aby tylko pobrać i zainstalować trojana.

Co ciekawe autorzy Masad Stealer utrzymują dedykowaną stronę internetową (masadproject [.] Life) i kanał Telegram z 300 członkami dla swoich klientów, którzy promują Masad Stealer i oferują wsparcie techniczne.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Octo Opticum Robust

Konwerter typu Universal marki Opticum o wsp. szumów ... 0,1dB...

119 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

619 zł Więcej...
reklama