reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Raport z wystawy SAT Krak 2004 cz.2

dodano: 2004-12-27 16:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 6/2004 strr.8-10

satkrak2004_logo_sk.jpg W drugiej części raportu z wystawy SAT KRAK 2004, która odbyła się w dniach 27-29.09.2004 w Krakowie kontynuujemy prezentację najbardziej interesujących produktów, które zauważyliśmy na stoiskach pozostałych wystawców. Wybór produktów był bardzo duży - wiele z nich albo jest na polskim rynku, albo może znaleźć się w najbliższym czasie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na stoisku firmy VisoDuck Polska z Warszawy oprócz znanych odbiorników niemieckiej firmy Dream Multimedia - Dreamboxów DM 5620-S i DM 7000-S pokazano też dwa nowe odbiorniki Dreambox DM 7020-S i DM 7080-S, dotąd prezentowane wyłącznie podczas zagranicznych wystaw. Oba odbiorniki to rozbudowane wersje odbiornika DM 7000-S, oba mają wbudowany podwójny czytnik dla kart DreamCrypt oraz jedno gniazdo dla modułów CI. Dreambox DM 7080-S ma wbudowaną nagrywarkę DVD (DVD-R/RW+/- i CD-R/RW). Dreambox DM 7020-S jest rozbudowaną wersją DM 7000-S. Wszystkie Dreamboxy DM 70X0-S mają obsługę powszechnie stosowanych dysków do 300GB. Ich zaletą poza możliwością umieszczenia dysku jest Ethernet do podłączenia do Internetu oraz system operacyjny Linux. Najważniejsze są jednak uniwersalne czytniki kart oraz opcja wymiany oprogramowania, po której karty Cyfry+ pracują bez większych problemów. Oba nowe odbiorniki pojawią się w Polsce w drugim kwartale 2005 roku.

VisoDuck Polska będzie też dystrybuował w Polsce karty pakietu InXTc (385zł) oraz specjalnej oferty kanału erotycznego X-Plus TV (199zł) dla użytkowników Dreamboxów. Erotyczne kanały są na Hot Birdzie. W ofercie także nowe moduły Dragon CI v3.1.

Żywiecka firma Datcom, prezentująca się na SAT Krak 2004, postawiła na własne czasami nietypowe rozwiązania techniczne, ale dzięki dużym, jak na polskie warunki mocom produkcyjnym możliwy jest eksport cyfrowych odbiorników na Słowację czy do Hiszpanii. Na SAT Krak 2004 przedstawiano nowe wzory paneli przednich tunerów oraz rozwiązania menu ekranowego wymyślone przez polskich programistów, a nie wzorowane na koreańskich odbiornikach.

Datcom dotąd produkował między innymi dla takich polskich nadawców, jak TV Trwam czy Edusat, ale ponieważ ma nowe zamówienia, to kupił już drugą linię do produkcji tunerów satelitarnych FUJI o dwa razy większej wydajności od dotychczasowej. Datcom ma więc 4 automaty FUJI, co daje wydajność pod 100.000 elementów na godzinę. Produkcja odbywa się na pełne 3 zmiany. Te dwie linie montują teraz około 65.000 płyt dekoderów na miesiąc, co jak na polskie warunki prywatnego kapitału jest imponującą liczbą. Datcom przygotowuje budowę drugiego zakładu do montażu odbiorników cyfrowych - będzie jeszcze większy o wydajności 300 tysięcy odbiorników miesięcznie. Nowy zakład Datcoma ma ruszyć w połowie 2005 roku. www.datcom.com.pl

Spółka Ostrowski jest przedstawicielem firm Axing, FTA Communications Technologies oraz Lemon (to marka należąca do firmy FTA z Luksemburga). W ofercie na SAT Krak 2004 pokazano zarówno najlepiej sprzedawane produkty Axinga czy Lemona oraz kilka nowości, w tym konwertery marki Inverto. Ostrowski sprzedaje odbiorniki firmy Lemon od prostych odbiorników FTA po dobrze rozbudowane CI (na zdjęciu Lemon 07CI) - wszystkie mają polską grafikę ekranową. Pokazano też najnowszy odbiornik z dyskiem Inverto IDL-7000PVR, w charakterystycznej białej obudowie.

ADB Polska, która w Zielonej Górze ma dział softwarowy cyfrowych odbiorników pracujący na potrzeby międzynarodowej firmy pokazała tunery i-Can, chwaląc się nagrodami z wystaw. Także podczas wystawy SAT Krak 2004 odbiornikowi i-Can przyznano wyróżnienie za nowatorstwo. ADB Polska jest szczególnie zainteresowana dostawami zaawansowanych odbiorników dla przyszłych polskich multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. ADB Polska stawia na bardziej zaawansowane technologie, włącznie z MHP.

Firma Shenzen Richview Digital Technology Co, Ltd, to jedyny przedstawiciel chińskich producentów sprzętu dla telewizji cyfrowej, który zwiadowczo pojawił się na polskiej wystawie, by rozpoznać nasz rynek naziemnej DVB-T. Większość produkowanych przez tę firmę odbiorników to proste tunery dla naziemnej telewizji cyfrowej. Pokazano aż 4 tunery nieznacznie różniące się panelem i parametrami. Były to tunery Richview RV110TK, RV110TM,RV110TN i RV110TV. W ofercie tej firmy na wystawie nie było odbiorników satelitarnych RV110S, RV180 i RVP3900. Chińczycy są bardzo zainteresowani polskim rynkiem DVB-T.

Firma Sat-Serwis z Łodzi jest producentem elektroniki i automatyki, znanym głównie z pozycjonerów satelitarnych AS-2000, w tym wersji ze sterowaniem sygnałem DiSEqC1.2 z tunera na klasyczny siłownik 36V. Sat-Serwis produkuje też modulatory, sterowniki i przełączniki. Jednym z ciekawszych produktów jest modulator cyfrowy MD-1. Modulator przeznaczony jest do rozprowadzenia poprzez instalację antenową sygnałów audio - video pochodzących z różnych źródeł np. odbiorniki satelitarne, kamery, odtwarzacze DVD. Sygnał z modulatora może być odbierany przez każdy telewizor poprzez wejście antenowe. Sygnał z modulatora możemy sumować w prosty sposób z innymi sygnałami antenowymi za pomocą rozdzielaczy indukcyjnych. Bardziej rozbudowana wersja modulatora cyfrowego to MD-5. Sat-Serwis produkuje znane w Polsce przełączniki DiSEqC DS-210 oraz na podczerwień IRS-250. www.satserwis.pl

Inny polski producent elektroniki Mezon pokazał na wystawie nowy miernik DSM20 do ustawiania anten TV SAT z odsłuchem fonii i pośrednią identyfikacją satelity. Mezon produkuje także całą gamę przełączników, zwrotnic i wzmacniaczy. www.mezon.it.pl

Viper to znana marka przełączników typu multiswitch produkcji czeskiej, ale na wystawie SAT Krak 2004 pokazano także portugalskie anteny z firmy Famaval, które zdobywają uznanie niektórych polskich dostawców sprzętu TV-SAT.

Wrocławska firma Satlan (www.satlan.pl) wprowadziła na rynek produkty firmy Televes. Wiodącymi produktami Televes, również na polskim rynku, są anteny do obioru telewizji naziemnej (analogowej i cyfrowej), wzmacniacze i modulatory do użytku domowego, wzmacniacze wielowejściowe szerokopasmowe o dużym poziomie wyjściowym, wzmacniacze strojone kanałowo, modułowa stacja czołowa oferująca różnego rodzaju rozwiązania do profesjonalnej obróbki różnorakich sygnałów telewizyjnych. Całość oferty uzupełniają złącza, gniazda, oraz sprzęt do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych. Charakterystyczny jest żółty kolor produktów Televes pokazywanych także w Krakowie.

Firma WISAT Ltd. z Warszawy istnieje od 1981 roku. Posiada wyłączne przedstawicielstwo na Polskę znanej z jakości swoich wyrobów niemieckiej firmy Hirschmann Multimedia Electronics GmbH, jednej z wiodących firm na rynku telekomunikacyjnym w Europie. Na wystawie pokazano całą ofertę odbiorników cyfrowych Hirschmanna.

Bardzo mocną pozycję na rynku w Polsce firma WISAT Ltd. osiągnęła w stacjach czołowych i to zarówno dla CATV, SMATV, jak i dla obiektów. Ponadto WISAT jest wiodącą firmą na rynku modułów CAM CI. Na wystawie pokazano moduł MediaGuard dla Cyfry+, który wyprodukował SCM Microsystems. Firma Wisat będzie jednym z trzech dystrybutorów tego modułu w Polsce. www.wisat.pl

Na wystawie było kilka krakowskich firm, które pomagały nam w organizacji, instalacjach i reklamie SAT Krak 2004, w tym Dipol, Edex, Fert Studio oraz ZG Partner. Firma Dipol, to dostawca sprzętu dla telewizji naziemnej (anteny, wzmacniacze itp.) oraz telewizji satelitarnej i sieci WLAN. To właśnie ta firma przygotowała dużą liczbę szkoleń dla instalatorów na hala wystawowa.

Edex, który zajmuje się sprzedaż hurtową do hipermarketów, pokazał miedzy innymi odbiorniki Gigasat. Fert Studio prezentował produkty Vectora, Manhttana, Comsata i Thomsona.

Olsztyńska firma Corab jest uznanym producentem anten satelitarnych oraz przedstawicielem firmy Alps znanej między innymi z konwerterów Universal. Corab produkuje najwyższej jakości anteny satelitarne oraz niezbędny do nich osprzęt. Anteny Corab 700 i Corab ASC700P są nagradzane Medalami Europejskimi przyznawanymi przez Komitet Integracji Europejskiej i to rok po roku, a to oznacza, że nie jest to produkt byle jaki. Obecnie Corab jest producentem 4 typów anten satelitarnych (trzy anteny 70cm i jedna 90cm) i kilkudziesięciu rodzajów przydatnego do nich osprzętu (stojaki, uchwyty i multifeedy). Do anten Coraba zwykle polecane są konwertery Alpsa (zestawy TV Trwam, Go!nternet). www.corab.com.pl

System DigitalCoax stworzony przez niemiecką firmę ENERVATION GmbH z Magdeburga służy do rozbudowy istniejących już sieci kabli szerokopasmowych do interaktywnego medium. System zagospodarowuje niewykorzystany potencjał kabla koncentrycznego, co umożliwia transfer danych cyfrowych równolegle do sygnałów TV i radia. Dzięki wykluczeniu kosztownych robót ziemnych i przy zachowaniu istniejących modułów można zaoszczędzić 50-60% kosztów inwestycji w porównaniu do rozbudowy tradycyjną technologią HFC. Operatorzy sieci kablowych dzięki użyciu systemu DigitalCoax mogą zaproponować swoim klientom w przystępnej cenie i zgodnie z ich potrzebami cały program „Triple Play”. ENERVATION zaprezentowała na SAT KRAK 2004 możliwości techniczne zastosowania systemu DigitalCoax oraz proponowała usługi doradcze, począwszy od obliczenia efektywności, poprzez analizę możliwości wdrożenia systemu, aż do wsparcia przy realizacji i uruchomieniu systemu. www.enervation.com

Markus jest polskim partnerem handlowym firmy SPAUN//electronic, która jest jednym z liderów w produkcji urządzeń służących do budowy instalacji SMATV i SAT IF. Wszystkie produkty są objęte 5-letnią gwarancją. www.markus.com.pl

SAT-World GmbH jest jednym z wiodących producentów i dystrybutorów wszelkiego rodzaju sprzętu satelitarnego w Europie. Sat-World GmbH zajmuje się dystrybucją cyfrowych odbiorników satelitarnych, a przede wszystkim odbiorników z dyskiem. Dodatkowo, SAT-World GmbH jest głównym dystrybutorem i nadawcą wielu kanałów erotycznych w Europie. Firma jest też dystrybutorem anten satelitarnych i modułów Common Interface. www.sat-world.com.

Oczywiście jako jeden z medialnym współorganizatorów wystawy SAT Krak 2004 mieliśmy własne stoisko z prezentacją ostatnich wydań magazynu SAT Kurier.
Wystawa była udana mimo jeszcze mizernego polskiego rynku telewizji cyfrowej, pozbawionego dużych pieniędzy i mądrych przedsięwzięć biznesowych. W imieniu głównych organizatorów - firmy Hollstar i właściciela hali wystawowej - Chemobudowy pragniemy podziękować wszystkim wystawcom i uczestnikom oraz TV Biznes za pomoc medialną.

Ustalono termin SAT KRAK 2005 na 6-8.10.2005.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowości


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...