reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KE nakazała producentowi chipów Broadcom złagodzenie umów na wyłączność

dodano: 2019-10-16 21:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KE/broadbandtvnews/satkurier.pl

Unia Europejska UE EU flaga Europa Komisja Europejska nakazała amerykańskiej firmie Broadcom zaprzestanie stosowania niektórych praktyk zawartych w umowach z sześcioma głównymi klientami. Ma to jej zdaniem zapobiec „poważnym i nieodwracalnym szkodom dla konkurencji”. Broadcom oświadczył, że dostosuje się do decyzji Komisji, ale jednocześnie odwoła się do europejskich sądów.

Broadcom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała:

Mamy mocne sygnały, że Broadcom, wiodący na świecie dostawca chipsetów używanych do dekoderów i modemów, stosuje praktyki antykonkurencyjne. Przy braku interwencji zachowanie Broadcom może spowodować poważną i nieodwracalną szkodę dla konkurencji. Nie możemy do tego dopuścić, w przeciwnym razie europejscy klienci i konsumenci stanęliby w obliczu wyższych cen oraz mniejszego wyboru i wstrzymania innowacji. W związku z tym nakazaliśmy Broadcom natychmiastowe zaprzestanie ich działań.

Broadcom jest światowym liderem w dostarczaniu mikroukładów do dekoderów telewizyjnych i modemów, w tym tak zwanych SoC (systems-on-a-chip) łączących obwody elektroniczne różnych komponentów w jeden układ, który stanowi „mózg” dekodera lub modemu.

W czerwcu 2019 roku Komisja wszczęła dochodzenie antymonopolowe w celu oceny, czy Broadcom ograniczył konkurencję na różnych rynkach w odniesieniu do tych chipsetów i komponentów do tzw. centrali / urządzeń głównych poprzez pewne praktyki, w tym wyłączność, sprzedaż wiązaną, sprzedaż pakietową, pogorszenie interoperacyjności i niewłaściwe korzystania z praw własności intelektualnej.

Jednocześnie Komisja wydała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w którym wstępnie stwierdziła, że ​​może być wymagane zastosowanie środków tymczasowych w odniesieniu do niektórych aspektów postępowania Broadcom w celu zapewnienia skuteczności każdej ostatecznej decyzji podjętej przez Komisję w przyszłości.

Komisja uważa, że jeśli praktyki Broadcom będą kontynuowane, prawdopodobnie wpłynie to na szereg przetargów, które zostaną ogłoszone w przyszłości, również w związku z nadchodzącym wprowadzeniem standardu WiFi 6 dla modemów i dekoderów telewizyjnych Doprowadziłoby to prawdopodobnie do tego, że inni dostawcy chipsetów nie byliby w stanie konkurować merytorycznie z Broadcom, a ostatecznie mogłoby to doprowadzić do poważnej i nieodwracalnej szkody dla konkurencji w postaci wycofania się lub marginalizacji konkurentów Broadcom, uważa Komisja.

Broadcom ma 30 dni na dostosowanie się do decyzji Komisji. Środki te mają obowiązywać przez okres do trzech lat.
 

W oświadczeniu opublikowanym przez Broadcom dla „Broadband TV News”, firma poinformowała:

Jak wcześniej ujawniliśmy w formularzu 8-K w dniu 26 czerwca 2019 roku, umowy Broadcom z klientami, które Komisja Europejska opisuje jako indukujące wyłączność, pozostają w mocy, w przeciwieństwie do innych omawianych przepisów, i zamierzamy nadal wspierać tych klientów w przyszłości. Nie uważamy, aby te klauzule miały znaczący wpływ na to, czy klienci zdecydują się na zakup produktów Broadcom. Przeciwnie, głównym efektem decyzji Komisji będzie zakłócenie wydajności osiągniętej przez Broadcom i europejskich producentów oryginalnego sprzętu poprzez strategiczne dostosowanie, co według wielu producentów OEM ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich konkurencyjności. W związku z tym nadal uważamy, że to działanie nie będzie miało istotnego wpływu na nasze biznesy w zakresie dekoderów i modemów. Zamierzamy odwołać się od decyzji Komisji do sądów europejskich, a tymczasem zastosować się do zarządzenia Komisji.


Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

439 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) to urządzenie wspierające...

299 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...
reklama