reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KE nakazała producentowi chipów Broadcom złagodzenie umów na wyłączność

dodano: 2019-10-16 21:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KE/broadbandtvnews/satkurier.pl

Unia Europejska UE EU flaga Europa Komisja Europejska nakazała amerykańskiej firmie Broadcom zaprzestanie stosowania niektórych praktyk zawartych w umowach z sześcioma głównymi klientami. Ma to jej zdaniem zapobiec „poważnym i nieodwracalnym szkodom dla konkurencji”. Broadcom oświadczył, że dostosuje się do decyzji Komisji, ale jednocześnie odwoła się do europejskich sądów.

Broadcom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała:

Mamy mocne sygnały, że Broadcom, wiodący na świecie dostawca chipsetów używanych do dekoderów i modemów, stosuje praktyki antykonkurencyjne. Przy braku interwencji zachowanie Broadcom może spowodować poważną i nieodwracalną szkodę dla konkurencji. Nie możemy do tego dopuścić, w przeciwnym razie europejscy klienci i konsumenci stanęliby w obliczu wyższych cen oraz mniejszego wyboru i wstrzymania innowacji. W związku z tym nakazaliśmy Broadcom natychmiastowe zaprzestanie ich działań.

Broadcom jest światowym liderem w dostarczaniu mikroukładów do dekoderów telewizyjnych i modemów, w tym tak zwanych SoC (systems-on-a-chip) łączących obwody elektroniczne różnych komponentów w jeden układ, który stanowi „mózg” dekodera lub modemu.

W czerwcu 2019 roku Komisja wszczęła dochodzenie antymonopolowe w celu oceny, czy Broadcom ograniczył konkurencję na różnych rynkach w odniesieniu do tych chipsetów i komponentów do tzw. centrali / urządzeń głównych poprzez pewne praktyki, w tym wyłączność, sprzedaż wiązaną, sprzedaż pakietową, pogorszenie interoperacyjności i niewłaściwe korzystania z praw własności intelektualnej.

Jednocześnie Komisja wydała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w którym wstępnie stwierdziła, że ​​może być wymagane zastosowanie środków tymczasowych w odniesieniu do niektórych aspektów postępowania Broadcom w celu zapewnienia skuteczności każdej ostatecznej decyzji podjętej przez Komisję w przyszłości.

Komisja uważa, że jeśli praktyki Broadcom będą kontynuowane, prawdopodobnie wpłynie to na szereg przetargów, które zostaną ogłoszone w przyszłości, również w związku z nadchodzącym wprowadzeniem standardu WiFi 6 dla modemów i dekoderów telewizyjnych Doprowadziłoby to prawdopodobnie do tego, że inni dostawcy chipsetów nie byliby w stanie konkurować merytorycznie z Broadcom, a ostatecznie mogłoby to doprowadzić do poważnej i nieodwracalnej szkody dla konkurencji w postaci wycofania się lub marginalizacji konkurentów Broadcom, uważa Komisja.

Broadcom ma 30 dni na dostosowanie się do decyzji Komisji. Środki te mają obowiązywać przez okres do trzech lat.
 

W oświadczeniu opublikowanym przez Broadcom dla „Broadband TV News”, firma poinformowała:

Jak wcześniej ujawniliśmy w formularzu 8-K w dniu 26 czerwca 2019 roku, umowy Broadcom z klientami, które Komisja Europejska opisuje jako indukujące wyłączność, pozostają w mocy, w przeciwieństwie do innych omawianych przepisów, i zamierzamy nadal wspierać tych klientów w przyszłości. Nie uważamy, aby te klauzule miały znaczący wpływ na to, czy klienci zdecydują się na zakup produktów Broadcom. Przeciwnie, głównym efektem decyzji Komisji będzie zakłócenie wydajności osiągniętej przez Broadcom i europejskich producentów oryginalnego sprzętu poprzez strategiczne dostosowanie, co według wielu producentów OEM ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich konkurencyjności. W związku z tym nadal uważamy, że to działanie nie będzie miało istotnego wpływu na nasze biznesy w zakresie dekoderów i modemów. Zamierzamy odwołać się od decyzji Komisji do sądów europejskich, a tymczasem zastosować się do zarządzenia Komisji.


Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Adapter DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

Adapter (przejściówka) DisplayPort (męski) na HDMI (żeński) UGREEN 4K

49 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

139 zł Więcej...
reklama