reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina: nadawanie analogowe dłużej

dodano: 2019-10-27 10:08
autor: RO | źródło: telekritika.ua

Analogowa TV Ukraina Ukraiński rząd opóźnia datę ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego o sześć miesięcy, z 1 stycznia na 1 lipca 2020 roku. Przyczyną przełożenia terminu są nierozwiązane problemy z monopolem jedynego dostawcy naziemnej telewizji cyfrowej Zeonbud i regionalnymi stacji telewizyjnymi, które pozostają bez licencji cyfrowych. Kto jest nadawcą DVB-T2 na Ukrainie?

naziemna telewizja cyfrowa NTC DVB-T antena naziemna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oficjalnym powodem opóźnienia jest niewyjaśniona sprawa lokalnych nadawców, którzy nie mają licencji na nadawanie cyfrowe. Agencje państwowe zwrócą się do rządu o zmianę planu wykorzystania częstotliwości na Ukrainie, rozszerzając okres nadawania analogowego dla lokalnych firm do 31 czerwca 2020 roku (zamiast bieżącej daty 31 grudnia 2019 roku).

Kim jest nadawca DVB-T2 na Ukrainie?
Na Ukrainie wciąż jest problem z określeniem właściciela firmy Zeonbud, jedynego operatora ogólnokrajowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. W kwietniu ub. r. okazało się, że firma posiada czterech nowych współwłaścicieli: pięciu Łotyszy zastąpiło trzech Cypryjczyków z udziałami 75%, a pozostałe 25% przypadło Brytyjczykowi. Transakcja z Łotyszami nastąpiła 1 listopada 2018 roku. Ekspert stowarzyszenia „Informacyjne bezpieczeństwo” Tatiana Popowa zasugerowała, że dawny prezydent Petro Poroszenko mógł zostać jednym z akcjonariuszy operatora po zamknięciu nadawania analogowego. Wcześniej z firmą powiązani byli Rinat Achmetow, Wałeryj Choroszkowski czy Ołeksandr Janukowycz.

3 października parlament przyjął uchwałę, która zmusiłaby Zeonbud do zastąpienia zagranicznych właścicieli ukraińskimi. W przeciwnym razie groziłaby jej utrata licencji. Ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta.

Spór między RRT i Zeonbud pozostaje nierozwiązany.
Jak już informowaliśmy, na początku 2019 r. doszło do konfliktu między operatorami z powodu nie podpisanej umowy o współpracy na 2019 rok. Koncern RRT nie obniżył ceny za usługi świadczone na rzecz Zeonbud. Z powodu braku umowy, ten pierwszy zagroził wyłączeniem sygnału cyfrowego 18 marca, przed wyborami prezydenckimi. Firmy miały uzgodnić nowe opłaty jeszcze przed 1 maja, ale tak się nie stało. W zamian ruszyły procesy sądowe w celu podpisania umowy na innych warunkach.

Źródło: telekritika.ua 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Gold Combo UHD 4K S2X - wersja uznanego...

469 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 290 zł Więcej...
reklama