reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina: nadawanie analogowe dłużej

dodano: 2019-10-27 10:08
autor: RO | źródło: telekritika.ua

Analogowa TV Ukraina Ukraiński rząd opóźnia datę ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego o sześć miesięcy, z 1 stycznia na 1 lipca 2020 roku. Przyczyną przełożenia terminu są nierozwiązane problemy z monopolem jedynego dostawcy naziemnej telewizji cyfrowej Zeonbud i regionalnymi stacji telewizyjnymi, które pozostają bez licencji cyfrowych. Kto jest nadawcą DVB-T2 na Ukrainie?

naziemna telewizja cyfrowa NTC DVB-T antena naziemna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oficjalnym powodem opóźnienia jest niewyjaśniona sprawa lokalnych nadawców, którzy nie mają licencji na nadawanie cyfrowe. Agencje państwowe zwrócą się do rządu o zmianę planu wykorzystania częstotliwości na Ukrainie, rozszerzając okres nadawania analogowego dla lokalnych firm do 31 czerwca 2020 roku (zamiast bieżącej daty 31 grudnia 2019 roku).

Kim jest nadawca DVB-T2 na Ukrainie?
Na Ukrainie wciąż jest problem z określeniem właściciela firmy Zeonbud, jedynego operatora ogólnokrajowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. W kwietniu ub. r. okazało się, że firma posiada czterech nowych współwłaścicieli: pięciu Łotyszy zastąpiło trzech Cypryjczyków z udziałami 75%, a pozostałe 25% przypadło Brytyjczykowi. Transakcja z Łotyszami nastąpiła 1 listopada 2018 roku. Ekspert stowarzyszenia „Informacyjne bezpieczeństwo” Tatiana Popowa zasugerowała, że dawny prezydent Petro Poroszenko mógł zostać jednym z akcjonariuszy operatora po zamknięciu nadawania analogowego. Wcześniej z firmą powiązani byli Rinat Achmetow, Wałeryj Choroszkowski czy Ołeksandr Janukowycz.

3 października parlament przyjął uchwałę, która zmusiłaby Zeonbud do zastąpienia zagranicznych właścicieli ukraińskimi. W przeciwnym razie groziłaby jej utrata licencji. Ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta.

Spór między RRT i Zeonbud pozostaje nierozwiązany.
Jak już informowaliśmy, na początku 2019 r. doszło do konfliktu między operatorami z powodu nie podpisanej umowy o współpracy na 2019 rok. Koncern RRT nie obniżył ceny za usługi świadczone na rzecz Zeonbud. Z powodu braku umowy, ten pierwszy zagroził wyłączeniem sygnału cyfrowego 18 marca, przed wyborami prezydenckimi. Firmy miały uzgodnić nowe opłaty jeszcze przed 1 maja, ale tak się nie stało. W zamian ruszyły procesy sądowe w celu podpisania umowy na innych warunkach.

Źródło: telekritika.ua 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

699 zł Więcej...