reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina chce wystrzelić rakiety z Bajkonuru zamiast Rosjan

dodano: 2019-11-14 12:19
autor: Jerzy Kruczek | źródło: dniprograd

Zenit_Angosat_1_360px.jpg Przedstawiciele ukraińskiego biura konstrukcyjnego KB Jużnoje (konstruują i produkują rakiety) udali się do Kazachstanu, aby omówić możliwość wystrzelenia ukraińskich rakiet z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Obecnie w Kazachstanie odbywa się na duże forum skupiające wielu przedstawicieli agencji kosmicznych z całego świata. Czy Ukraina zastąpi Rosję  na polach startowych kosmodromu Bajkonur?

Zenit_Angosat_1_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W wydarzeniu bierze udział ponad 400 przedstawicieli agencji kosmicznych i innych agencji rządowych z 40 krajów świata, w tym znani naukowcy, eksperci wiodących światowych firm w dziedzinie technologii kosmicznej.

Wśród innych zagadnień współpracy specjaliści KB Jużnoje planują przedyskutować z kazachskimi kolegami perspektywy wspólnego wykorzystania tzw. „prawej flanki” kosmodromu Bajkonur, która została wycofana z dzierżawy Federacji Rosyjskiej, w której znajduje się kompleks startowy ukraińskich rakiet Zenit.

W maju tego roku kazachska delegacja pod przewodnictwem wiceministra ds. rozwoju cyfrowego, obrony i przemysłu kosmicznego Republiki Kazachstanu Marat Nurguzhin zapoznała się z bazą produkcyjną KB Jużnoje na Ukrainie i omówiła kwestie dalszej współpracy przy ew. starcie ukraińskich rakiet Zenit 3SL z Bajkonuru. KB Jużnoje produkuje też inne rakiety.

Kazachstan mając w perspektywie kilku lat to, że Rosja zamierza wycofać się z Bajkonuru, przenosząc starty własnych rakiet na swoje kosmodromy (Wostocznyj i Pleseck), musiał poszukać opcji wykorzystania istniejącej infrastruktury i terenu. Wydaje się, że udało się dogadać z Ukrainą, co pozwoli na zagospodarowanie potencjału obu krajów w dziedzinie podboju kosmosu. Ukraina kiedyś rozważała budowę kosmodromu na Krymie, ale jak wiadomo Krym zajęła Rosja, więc Kazachstan byłby najtańszym rozwiązaniem. Kazachstan dzierżawi Rosji Bajkonur za grube miliony dolarów. Pytanie czy Ukrainę stać na takie kwoty dzierżawy pola startowego od Kazachstanu?

Źródło: dniprograd.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

850 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

10 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/12 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/12 HD rozdziela sygnał niezależnie...

400 zł Więcej...
reklama