reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kolejna fabryka Tesli jednak pod Berlinem [wideo]

dodano: 2019-11-16 18:45 | aktualizacja: 2019-11-17 21:07
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Electrek/teslarati/interia.pl/Tesla

Tesla-Gigafactory-4-land-360px.jpg Kto by pomyślał, że Tesla zacznie sprzedawać Model S w 2012 roku i 8 lat później będzie miała fabrykę w Chinach, by teraz rozpocząć produkcję swoich aut elektrycznych w Brandenburgii w Niemczech - centrum produkcji samochodów w Europie? 12 listopada br. CEO Tesli, Elon Musk udał się do Berlina, aby ogłosić, że Gigafactory 4 będzie zlokalizowany w okolicy niemieckiej stolicy niedaleko od m. Burig. Szkoda, że nie w Polsce, ale jest blisko - tylko 64 km od polskiej granicy!

Gigafactory Europe Berlin Tesla 2019760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, zapowiedział, że kolejna fabryka Tesli powstanie pod Berlinem przy obwodnicy A10 - zaledwie 64 km od granicy z Polską (48 minut jazdy z Frankfurtu nad Odrą).

Do wielkich fabryk amerykańskiego giganta, dołączy kolejna - na miejsce wybrano Niemcy, a konkretnie tereny niedaleko Berlina. Będzie to już czwarta Gigafactory na świecie, zaraz po Szanghaju, Buffalo i Reno. Zatrudnienie w Gigafactory 4 ma znaleźć 10 tys. ludzi -  fabryka powinna powstać do 2021 roku. 

Musk był w Niemczech, aby odebrać nagrodę Golden Steering Wheel od Auto Bild, niemieckiego wydawnictwa poświęconego branży motoryzacyjnej. Tesla potwierdziła, że ​​europejska Gigafactory prawdopodobnie będzie gotowa do 2021 roku, przewidując, że będzie podobna do zakładu w Szanghaju, ponieważ oba zakłady będą produkować Model 3 sedan i SUV/crossover Model Y.

Tesla jednym z największych pracodawców w okolicy Berlina.
Nowa niemiecka fabryka może uczynić Teslę jednym z największych pracodawców w okolicy Berlina. Tesla z łatwością może być 6 największym pracodawcą w mieście. 

Tesla od lat wspominała o europejskiej fabryce i otrzymywała propozycje z wielu miast na Starym Kontynencie, od Hiszpanii po... Polskę. Co ciekawe również Polska wykazywała zainteresowanie Gigafactory 4. Nawet premier Morawiecki spotkał się z Elonem Muskiem na początku tego roku, ale jak widać nic z tego nie wynikło.

Berlin jest pewnego rodzaju zaskoczeniem, ponieważ nie jest żadnym centrum produkcyjnym. Jest to jednak centrum technologicznym, co oznacza, że ​​Tesla będzie mogła przebierać wśród najlepszych niemieckich inżynierów dla Gigafactory 4, a do Polski też bardzo blisko. Tesla otworzy też w Berlinie studio inżynieryjne i projektowe. Musk często powtarzał, że spodziewa się zbudować od 10 do 12 gigafabryk na całym świecie w najbliższych latach. 

Pytanie brzmi: jak zareagują główni niemieccy producenci samochodów?

Po informacjach, że Volkswagen rozpoczął seryjną produkcję swojego samochodu elektrycznego ID.3 w Zwickau i przekształca inne fabryki w Niemczech. Wydaje się z pozoru, że rewolucja produkcji samochodów elektrycznych w Niemczech wyraźnie przyspiesza. Ale czy na pewno tak jest?

Mercedes zbyt powoli wprowadza samochody elektryczne, ale większość z nich jest skierowana do górnej części rynku, czyli są za drogie. BMW najwyraźniej jest zadowolone z wprowadzenia hybryd, próbując dowiedzieć się, jaka będzie długoterminowa strategia, ale to potrwa, a czas leci. To wszystko jest takie głaskanie „przyszłości" i gra na przeczekanie, bo niemieccy producenci aut nadal żyją przeszłością opartą na dieslach - świat idzie do przodu!

Tesla nie ma zamiaru czekać co zrobią niemieccy producenci, bo wraz z nową Gigafactory 4 znajdzie się w centrum produkcji samochodów elektrycznych w Europie, zmuszając wszystkich innych do nadrabiania zaległości, także tych którzy produkują auta w Polsce. Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...
reklama