reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Zatoka cieni” w kanale National Geographic

dodano: 2019-11-18 14:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: Fox Networks Group

National Geographic W sobotę, 7 grudnia br. o godz. 22:00 w kanale National Geographic wyemitowany zostanie premierowo film dokumentalny „Zatoka cieni”. Jego producentem wykonawczym był aktor Leonardo DiCaprio. „Zatoka cieni” otrzymała nagrodę publiczności na festiwalu filmowym Sundance Film Festival. Film będzie emitowany na antenie National Geographic bez reklam.

National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Meksykańskie kartele, chińscy przemytnicy, pościgi i strzały - to nie plan filmowy hollywoodzkiej superprodukcji, ale tło realnego, postępującego w błyskawicznym tempie kryzysu ekologicznego w Zatoce Kalifornijskiej. Jak informuje nadawca, w dokumencie „Zatoka cieni” najbardziej przeraża to, że relacjonuje on prawdziwe wydarzenia. Film, którego producentem wykonawczym był Leonardo DiCaprio, rzuca światło na skandaliczny proceder pozyskiwania i przemytu tak zwanej „kokainy mórz”, czyli skrajnie zagrożonej wyginięciem ryby totoaba. W sieci kłusowników wpadają też inne gatunki, m.in. morświny kalifornijskie, których zostało na świecie już tylko kilkanaście. I choć walka o ocalenie zwierząt ginących u wybrzeży Meksyku oznacza wejście w sam środek mafijnych porachunków, znaleźli się chętni, by zaryzykować.

Sytuacja w Zatoce Kalifornijskiej nie bez powodu określana jest wojną na morzu. Ryba totoaba to dla meksykańskich kłusowników niezwykle cenny łup, na którym zarobić można lepiej niż na handlu narkotykami. Chińczycy cenią ten zagrożony gatunek nie tylko jako przysmak,wierzą też w jego cudowny wpływ na zdrowie, siłę i płodność. Są w stanie zapłacić bajońskie sumy za pęcherz pławny totoaby, dlatego świat przestępczy nie cofnie się przed niczym, by pozyskać ten cenny towar.

W polowanie na totoabę zaangażowały się meksykańskie kartele współpracujące z chińską mafią, które nie tylko doprowadziły ten gatunek na skraj wyginięcia, ale zniszczyły też pozostałą morską faunę w tym rejonie. W nielegalne sieci skrzelowe zastawiane przez przemytników wpadają też najmniejsze wieloryby świata - morświny kalifornijskie - których populacja liczy w tej chwili... zaledwie kilkanaście osobników.

Jak informuje nadawca, thriller dokumentalny „Zatoka cieni” ukazuje niebezpieczną walkę o przywrócenie równowagi ekologicznej u wybrzeży Meksyku, którą podjęła grupa oddanych naukowców, dziennikarzy śledczych i działających pod przykrywką agentów, wspieranych przez marynarkę wojenną. Wszyscy oni kładą na szali własne życie, by uratować ostatnie żyjące dziko morświny kalifornijskie i doprowadzić bezwzględny międzynarodowy syndykat przestępczy przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. „Zatoka cieni” otrzymała nagrodę publiczności na festiwalu filmowym Sundance. Film będzie emitowany na antenie National Geographic bez reklam.
 
Kadr z filmu dokumentalnego „Zatoka cieni”, foto: Fox Networks Group
Kadr z filmu dokumentalnego „Zatoka cieni”, foto: Fox Networks Group


„Zatoka cieni” - emisja w sobotę, 7 grudnia 2019 roku o godz. 22:00 w kanale National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...

Kabel Teleste 113 Ultra HD Cu 1m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

4 zł Więcej...
reklama