reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kobiety sztuki w styczniu w TVP Kultura

dodano: 2020-01-03 18:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura Kobiety sztuki - skandalistki, awangardzistki, mistrzynie. W styczniu br., w sobotnie przedpołudnia, w cyklu „Dokument tygodnia” TVP Kultura zaprasza na premierowe filmy dokumentalne poświęcone ważnym malarkom i rzeźbiarkom. Widzowie zobaczą takie produkcje jak „Zapomniane rzeźbiarki”, „Rzeźbiarka snów. Helaine Blumenfeld”, „Zapomniane kobiety sztuki” i „Portrecistka Marii Antoniny”.

TVP Kultura oprawa styczeń 2018 roku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na przestrzeni wieków we wszystkich dziedzinach sztuki kobietom przyporządkowywano niemal wyłącznie rolę pasywną - modelek i muz. TVP Kultura pokaże filmy dokumentalne o artystkach, które walczyły o prawo do własnej twórczej ekspresji i na stałe zapisały się w annałach sztuki nowożytnej.

Styczeń 2020 roku w cyklu „Dokument tygodnia”:

„Zapomniane rzeźbiarki”
emisja: w sobotę, 4 stycznia br. o 11:25

Portrety najważniejszych rzeźbiarek w historii sztuki. Widzowie poznają takie artystki, jak Properzia de’ Rossi, Marie-Anne Collot, Hélène Bertaux, Camille Claudel, Jane Poupelet, Käthe Kollwitz, Germaine Richier, Niki de Saint Phalle i Louise Bourgeois.

„Rzeźbiarka snów. Helaine Blumenfeld”
emisja: w sobotę, 11 stycznia br. o 11:25

Portret współczesnej amerykańskiej rzeźbiarki Helaine Blumenfeld, tworzącej najczęściej w brązie i marmurze. Film pokazuje artystkę podczas pracy nad nową monumentalną rzeźbą i opowiada o wyzwaniach stojących przed kobietą zajmującą się dziedziną sztuki wymagającą wyjątkowej siły - i fizycznej, i psychicznej.

„Zapomniane kobiety sztuki”
emisja: w sobotę, 18 stycznia br. o 11:25

Film podkreśla, jak ważną rolę w historii malarstwa odegrały kobiety. W dokumentalnej podróży przez cztery stulecia poznajemy sylwetki najważniejszych malarek w historii sztuki, od renesansu po czasy współczesne. Wśród nich m.in. Sofonisba Anguissola, Artemisia Gentileschi, Angelika Kauffmann, Élisabeth Vigée Le Brun i Adélaïde Labille-Guiard.

„Portrecistka Marii Antoniny”
emisja: w sobotę, 25 stycznia br. o 11:25

Niezwykła historia życia i twórczości Élisabeth Vigée Le Brun, najsłynniejszej malarki XVIII wieku, oficjalnej portrecistki królowej Marii Antoniny. Dokument przedstawia zarówno początki jej kariery i lata spędzone w Wersalu, jak dalsze losy, gdy po ucieczce z ogarniętej rewolucją Francji tworzyła na wielu europejskich dworach królewskich.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m (HDMI v.1.4) - działa...

209 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama