reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Kino sąsiadów” - nowy cykl w TVP Kultura

dodano: 2020-01-05 07:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura W styczniu i w lutym br. w środy o godz. 20:30 w TVP Kultura , w cyklu „Kino sąsiadów”, widzowie zobaczą takie filmy jak: „Kawki na drodze”, „Dureń”, „Good Bye Lenin!”, „Nauczycielka”, „Bliskość”, „Zagubieni” i „Walc w alejkach”.

TVP Kultura grafika rysunek animacja bajka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP Kultura zaprasza w środowe wieczory na nowy cykl - „Kino sąsiadów”, prezentujący, jak zapowiada nadawca, najciekawsze pozycje filmowe państw graniczących z Polską. Premiera pierwszego filmu z cyklu pod tytułem „Kawki na drodze” w środę, 8 stycznia br. o godzinie 20:30.

W ramach nowego cyklu na antenie TVP Kultura będą pokazywane najciekawsze filmy naszych sąsiadów, m. in. z Czech, Słowacji, Niemiec i Rosji. Będą to najnowsze produkcje, które gościły niedawno na ekranach kin oraz te, które współtworzą historię kina. W ramach cyklu „Kino sąsiadów” widzowie zobaczą takie filmy jak: „Kawki na drodze” (reżyseria Olmo Omerzu), „Dureń” (reżyseria Yuriy Bykov), „Good Bye Lenin!” (reżyseria Wolfgang Becker), „Nauczycielka” (reżyseria Jan Hrebejk), „Bliskość” (reżyseria Kantemir Bałagow), „Zagubieni” (reżyseria Petr Zelenka) i „Walc w alejkach” (reżyseria Thomas Stuber).

Styczeń i luty 2020 roku w cyklu „Kino sąsiadów”:

„Kawki na drodze”
Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, 2018 rok
emisja: w środę, 8 stycznia br. o 20:30

Film drogi, opowiadający historię dwójki młodych chłopców, którzy wyruszają w podróż skradzionym samochodem. Na swojej drodze spotykają psa, piękną dziewczynę i policję, która postanawia zakończyć przygodę. Podróż chłopców to ucieczka od problemów i nudy, a także okazja do poznania siebie i świata. Tłem tej wyprawy jest piękna natura oraz urokliwe czeskie miasteczka. Film został doceniony przez jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach - reżyser Olmo Omerzu otrzymał Nagrodę Indywidualną dla „Najlepszego reżysera w 2018 roku”.

„Dureń”
Rosja, 2014 rok
emisja: w środę, 15 stycznia br. o 20:30

Dzieło filmowe będące metaforą współczesnej Rosji, nagrodzone w 2014 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Tytułowy „dureń” to miejscowy hydraulik, który zostaje wezwany do hotelu robotniczego, by usunąć awarię. Na miejscu odkrywa, że budynkowi grozi zawalenie i konieczna jest natychmiastowa ewakuacja mieszkańców. Groźną sytuacją nie są zainteresowane miejscowe władze. Bohater postanawia sam stanąć do walki z bezduszną biurokracją.

„Good Bye Lenin!”
Niemcy, 2003 rok
emisja: w środę, 22 stycznia br. o 20:30

Idealistka, oddana komunistycznej partii matka Alexa leży w śpiączce, na którą zapadła jeszcze w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Gdy budzi się po upadku Muru Berlińskiego nie wie, że żyje już w zupełnie innej rzeczywistości. Alex (w tej roli Daniel Brühl) i jego przyjaciele, z obawy na stan zdrowia matki, próbują tak zmienić wokół niej świat, żeby nie dowiedziała się o upadku komunizmu. - „Good Bye Lenin!” to komedia obyczajowa, która pozwala z humorem przyjrzeć się transformacji ustrojowej w NRD - czytamy w opisie.

„Nauczycielka”
Czechy, Słowacja, 2016 rok
emisja: w środę, 29 stycznia br. o 20:30

Trudne lata 80. ubiegłego wieku w Czechosłowacji. W podmiejskiej szkole pojawia się nowa nauczycielka, która swoją pozycję w partii wykorzystuje do manipulowania rodzicami swoich wychowanków. Po pewnym czasie w szkole rodzi się bunt. Film pokazuje obraz społeczeństwa rządzonego przez strach i niepewność. Brawurowa gra Zuzany Mauréry w roli nauczycielki została nagrodzona w 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

„Bliskość”
Rosja, 2017 rok
emisja: w środę, 5 lutego br. o 20:30

Dramat Kantemira Bałagowa nagrodzony w 2017 roku w Cannes Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Film to historia zakochanej pary, która zostaje porwana dla okupu. Świadkiem zdarzenia jest siostra porwanego, która stara się uratować brata i jego ukochaną (więcej tutaj).

„Zagubieni”
Czechy, 2015 rok
emisja: w środę, 12 lutego br. o 20:30

Satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”. Dziennikarz Pavel poszukuje tematu do swojego nowego artykułu. Na pewnej konferencji prasowej kradnie 90-letnią papugę, należącą do francuskiego premiera Édouarda Daladiera, odpowiedzialnego za podpisanie układu monachijskiego w 1938 roku, decydującego o losach kraju. Czy zdobycz pomoże dziennikarzowi w karierze (więcej tutaj)?

„Walc w alejkach”
Niemcy, 2018 rok
emisja: w środę, 19 lutego br. o 20:30

Historia o samotności, miłości i przyjaźni, która rozgrywa się w supermarkecie, między półkami. Nowy pracownik Christian zostaje asystentem zaopatrzenia sklepu. W czasie pracy poznaje Marion, pracującą na dziale ze słodyczami. Między bohaterami zaczyna zawiązywać się coś więcej niż zwykła znajomość. Główne role odtwarzają Franz Rogowski ("Happy End") oraz Sandra Hüller (Toni Erdmann”).
 
Darya Zhovnar w filmie „Bliskość”, foto: TVP
Darya Zhovnar w filmie „Bliskość”, foto: TVP
v


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

609 zł Więcej...
reklama