reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ARD wyłączy 4 kanały w SD - od 2021 tylko w HD

dodano: 2020-02-12 22:26 | aktualizacja: 2020-02-13 10:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: ARD/infosat.de/parabola.cz/DF

ARD Das Erste Logo Niektóre niemieckie gospodarstwa domowe z telewizją satelitarną muszą przygotować się na znaczącą zmianę w dystrybucji kanałów publicznej telewizji ARD. W styczniu 2021 r. ARD zamierza zaprzestać emisji 4 swoich stacji w rozdzielczości SD. Od 2021 r. 4 niekodowane stacje ARD będą dostępne z satelity Astra na pozycji 19,2°E tylko w wysokiej rozdzielczości HD (HDTV). Ciekawe co zrobi bliźniacza ZDF?

ARD
ARD Das Erste 2020 niemiecka telewizja 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W przypadku niektórych widzów oznacza to inwestowanie w nowy dekoder lub tuner satelitarny, by przejść do rozdzielczości HD. Transmisja z satelity Astra będzie nadal bezpłatne (FTA) i nie będzie wymagana karta dostępu ani subskrypcja, aby odbierać kanały niemieckiej telewizji publicznej.

W przypadku nadawców wyłączenie dystrybucji SD spowoduje znaczne oszczędności kosztów dystrybucji sygnału. Obecnie kanały ARD są dystrybuowane równolegle w rozdzielczości SD i HD.

Wyłączenie transmisji SD będzie miało zastosowanie do następujących kanałów:
  • Das Erste
  • tagesschau24
  • ONE
  • ARD-alpha
ARD zamierza informować na swojej antenie i na portalu o końcu dystrybucji SD w nadchodzących miesiącach. Wiele niemieckich portali internetowych już mocno ten temat podnosi. Nie jest wykluczone, że siostrzana stacja publiczna ZDF ze swoimi kanałami zrobi ten sam krok. 

ARD twierdzi, że oszczędzi znaczne kwoty po wyłączeniu kanałów SD. W przeciwnym razie telewizja ARD musiałaby przesunąć fundusze z innych obszarów, aby kontynuować dystrybucję stacji SD. Ważna informacja jest taka: decyzja dotyczy tylko nadawania satelitarnego z Astry - nie ma zmian w innych kanałach dystrybucji.

Prawie 80 proc. satelitarnych gospodarstw domowych w Niemczech już odbiera telewizję HD, a zatem także kanały publicznej telewizji ARD/ZDF, ponieważ są one nadawane FTA. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku prywatnych nadawców niemieckich, ponieważ wersje HD ich kanałów są szyfrowane i podlegają opłacie. Tylko niecałe 16 proc. gospodarstw domowych satelitarnych zdecydowało się zapłacić pieniądze, aby otrzymać prywatne kanały telewizyjne finansowane z reklam w rozdzielczości HD.

Podczas gdy nadawcy publiczni planują zaprzestanie dystrybucji satelitarnej SD, komercyjne grupy telewizyjne RTL Deutschland i ProSiebenSat1 utrzymają dystrybucję SD i HD do 2024 r. Wiodące niemieckie stacje komercyjne zapewniają swoim klientom bezpłatną dystrybucję SD. Oferują kanały HD w ramach usługi płatnej telewizji HD+, a RTL nadaje także kanał RTL UHD w formacie 4K.

Źródło: parabola.cz  infosat.de 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 190 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama