reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Bezkrólewie” w Teatrze Telewizji w TVP1

dodano: 2020-04-21 23:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W poniedziałek, 27 kwietnia br. o godz. 21:00 w TVP1 Teatr Telewizji zaprasza na prapremierę sztuki Wojciecha Tomczyka „Bezkrólewie”. w reżyserii debiutującego w Teatrze Telewizji Jerzego Machowskiego. Wokół sztuki, od momentu jej napisania w 2011 roku, narosło wiele legend. Spektakl metaforycznie nawiązuje do sytuacji w państwie w okresie bezkrólewia...

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bohaterowie „Bezkrólewia” przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans, którzy opuścili stolicę po śmierci króla. Z drugiej młoda Justyna i jej rodzice. Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój. W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały (więcej tutaj i tutaj).

Jak czytamy w opisie, w sztuce Wojciecha Tomczyka widz spotka dramaturgię Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza, czy Sławomira Mrożka. Autor przyznaje, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującego do tradycji teatru staropolskiego. Tradycji teatru opowiadającego w lekkiej, wręcz frywolnej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. Sztuki, w której można rozpoznać siebie, usłyszeć ze sceny, co wspólnocie narodowej przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób  obraz obecnego świata.

Wojciech Tomczyk to dramatopisarz, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Na Festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 roku zdobył Grand Prix za sztukę „Norymberga”, a w 2018 roku nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za „Marszałka”. W Teatrze Telewizji doczekały się realizacji: „Wampir”, „Inka - 1946”, „Dolina Nicości” (według powieści Bronisława Wildsteina), „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny”, „Brakeout”, „Marszałek” i „Imperium” (więcej tutaj).

Jerzy Machowski, autor adaptacji, reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych (AST, 2019). Jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Miejskim w Gliwicach w lutym 2017 roku „Niezwykłym lotem pilota Pirxa". Inscenizował koncerty muzyki współczesnej, w tym kantaty Ignacego Zalewskiego: „Missa sine nomine" i „Stabat Mater”.  

„Bezkrólewie” - o spektaklu - reżyseria: Jerzy Machowski, zdjęcia: Jarosław Żamojda, scenografia i kostiumy: Aleksandra Gąsior, muzyka: Ignacy Zalewski, montaż: Beata Barciś, opieka reżyserska: Michał Kwieciński, obsada: Krzysztof Szczepaniak (jako Kolo), Edyta Januszewska (Justyna), Andrzej Mastalerz (Józef), Joanna Jeżewska (Zofia), Redbad Klynstra-Komarnicki (Glans) i Marcin Kwaśny (Gostek) (więcej tutaj i tutaj).   

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
 
Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny i Redbad Klynstra-Komarnicki w spektaklu „Bezkrólewie”, foto: TVP
Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny i Redbad Klynstra-Komarnicki w spektaklu „Bezkrólewie”, foto: TVP


„Bezkrólewie” - emisja w poniedziałek, 27 kwietnia 2020 roku o godz. 21:00 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 790 zł Więcej...
reklama