reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udane testy chińskiej rakiety Long March 5B [wideo]

dodano: 2020-05-05 18:06
autor: Janusz Sulisz | źródło: Xinhua

Long March 5B Hainan China start 2020360px.jpg 5 maja br. nowa, chińska ciężka rakieta nośna Long March 5B została wystrzelona z kosmodromu Wenchang Space Launch Center na wyspie Hainan w Chinach. Long March 5B odbyła dziewiczy (testowy) lot  wysyłając na orbitę próbną wersję chińskiego nowego, załogowego statku kosmicznego i kapsuły powrotnej do testowania w kosmosie. 

Xinhua
Long March 5B Hainan China start 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Udany lot ciężkiej rakiety Long March 5B zainaugurowała tzw. „trzeci krok” załogowego programu kosmicznego Chin, który polega na budowie nowej stacji kosmicznej.

Rakieta wystartowała z kosmodromu na wyspie Hainan w południowych Chinach 5 maja o godz. 18:00 (czasu chińskiego). Około 488 sekund później eksperymentalny statek kosmiczny (bez załogi) wraz z testową wersją kapsuły powrotnej oddzieliły się od rakiety i wszedł na planowaną orbitę.

Zmodyfikowana na podstawie Long March 5, nowa ciężka rakieta chińska ma całkowitą długość około 53,7 m (18-piętrowy budynek), ma rdzeń o średnicy 5 m i cztery 3,35 metrowe dodatkowe silniki, a także owiewki o długości 20,5 m i średnicy 5,2 m.

Rakieta korzysta z przyjaznych dla środowiska materiałów pędnych, w tym ciekłego tlenu, ciekłego wodoru i nafty. Ma masę startową około 849 ton i jest w stanie wysłać ponad 22 t ładunku, co odpowiada wadze ponad 10 samochodów, na orbitę nisko-ziemską, która jest obecnie największą nośnością orbity nisko-ziemskiej wśród chińskich rakiet.

Udany pierwszy lot zweryfikował konstrukcję chińskiej ciężkiej rakiety.
Chińczycy dokonali szeregu przełomów technologicznych, takich jak oddzielenie dużej owiewki i ładunków w przestrzeni kosmicznej oraz precyzyjna kontrola rakiety w celu bezpośredniego wejścia na orbitę z dużym napędem.

Nowy, załogowy statek kosmiczny został zaprojektowany tak, aby przystosować się do wielu zadań, w tym misji na orbicie nisko-ziemskiej i eksploracji kosmosu. Chiński statek kosmiczny składa się z kapsuły serwisowej i kapsuły powrotnej.

Misja przetestuje kluczowe technologie nowego statku kosmicznego, takie jak kontrola jego ponownego wejścia do atmosfery, osłonę termiczną i technologia ew. odzyskiwania. Dodatkowo zostaną przeprowadzone eksperymenty z zakresu nauki o kosmosie, w tym drukowanie w przestrzeni 3D.

Testowa wersja kapsuły powrotnej, która jest elastyczna i nadmuchiwana została opracowana przez Akademię Chińskiej Korporacji Nauki i Przemysłu Lotniczego.

Cały personel biorący udział w chińskiej misji przezwyciężył ogromne trudności spowodowane przez pandemię koronawirusa oraz wyzwania i presję wynikające z niedawnych awarii innych chińskich rakiet Long March 7A i Long March 3B.

Chiny uruchomiły 11 załogowych statków kosmicznych, jeden towarowy, Tiangong 1 i Tiangong 2, wysyłając 11 astronautów w kosmos, wykonując pierwsze dwa etapy załogowego programu kosmicznego. Następnym krokiem jest montaż i obsługa stałej załogowej stacji kosmicznej.

Z ciekawostek: to była 331. misja chińskich rakiet Long March. Źródło: xinhuanet.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6934 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem SNR,...

299 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD60 S2X

AX 4K HD60 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

399 zł Więcej...
reklama