reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Amazon - a nie Eutelsat - przejmie OneWeb?

dodano: 2020-05-05 12:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Sunday Telegraph/GeekWire/Advanced Television

OneWeb Jeff Bezos, szef Amazona, przygląda się operatorowi satelitarnemu OneWeb z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która znajduje się w rozdziale 11 dotyczącym ochrony przed upadłością w USA. Prawnicy Amazona skontrolują aktywa OneWeb, by zastanowić się nad przejęciem projektu satelitów internetowych nim ten upadnie. Innymi potencjalnymi zainteresowanymi przejęciem OneWeb są firmy Eutelsat oraz SpaceX Elona Muska.

OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sunday Telegraph poinformował, że Jeff Bezos, który ma swój własny projekt konstelacji satelitów Kuiper - na razie na etapie planowania i rozwoju, miał skierować swoich prawników do kontroli aktywów OneWeb. 

Rząd Zjednoczonego Królestwa też zbadał aktywa i pasywa OneWeb - co jest związane z wnioskiem OneWeb o zastrzyk finansowy, aby pomóc utrzymać firmę. 

Ostateczny termin wyrażenia przez zainteresowane strony zainteresowania złożeniem formalnej oferty upłynął 4 maja br. do godz. 17:00 czasu nowojorskiego. Rzeczywisty proces aukcji odbędzie się dopiero 2 lipca, jeśli więcej niż jedna zainteresowana strona wyrazi zainteresowanie. Wygląda na to, że zainteresowanych - oprócz rządu Wielkiej Brytanii - będą Amazon, Eutelsat i SpaceX.

Logika dla Bezosa przy składaniu oferty na całość lub część działalności OneWeb polega na tym, że dałoby to Amazon „szybką ścieżkę” do uruchomienia Projektu Kuiper, chociaż niektóre aspekty planu Kuipera wymagałyby dużej korekty.

Jednak Bezos ma opracowane własne rakiety, które z łatwością wystrzelą pozostałe satelity w planie OneWeb. Ponadto, w przeciwieństwie do SpaceX i Eutelsat, Amazon ma miliony zarejestrowanych użytkowników na całym świecie, którzy szybko mogą zostać abonentami systemu szerokopasmowego satelitarnego od Amazona.

Eutelsat jest jedynym operatorem satelitarnym „wielkiej czwórki” bez planu satelitów LEO. Dałoby to Eutelsatowi nowe możliwości biznesowe, np. sprzedaży Internetu satelitarnego operatorom platform DTH.

Intelsat zawarł umowę z OneWeb, która może zostać przywrócona z powodzeniem licytującym aktywa OneWeb.

SES ma istniejący system MEO O3b i rozbudowę o satelity mPower.

Telesat ma plan dla prawie 300 satelitów LEO.

Dodatkowo potencjalny inwestor, który przejmie bankruta zdobędzie przydziały widma i częstotliwości należące OneWeb, a także 74 satelity, które już są na orbicie.

Źródło: telegraph.co.uk  geekwire.com  advanced-television.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...