reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Netia o usuwaniu skutków dewastacji sieci

dodano: 2020-06-13 06:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat

Netia nie ma jak w sieci Dewastacje sieci, to odwieczny problem operatorów. Zwykle znalezienie miejsce uszkodzenia trwa tyle, co sama naprawa. Jak informuje operator, inżynierowie Netii (grupa Cyfrowy Polsat) wdrażają innowacyjne narzędzia, które już w chwilę po zdarzeniu wskazują miejsce uszkodzenia. Dzięki temu rozwiązaniu możemy też na bieżąco badać kondycję poszczególnych włókien światłowodowych.

Netia schody wzrost


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Jakiś czas temu informowaliśmy o naszej „samonaprawiającej się sieci DWDM GMPLS”, czyli pionierskim wykorzystaniu sztucznej inteligencji do utrzymywania ciągłości transmisji danych w przypadku uszkodzenia danej relacji światłowodowej. Niezależnie od tego, czy dewastacja sieci ma wpływ na ciągłość transmisji danych, czy nie, uszkodzone włókna trzeba jak najszybciej naprawić. Najpierw jednak konieczne jest wskazanie miejsca uszkodzenia, co przy wykorzystaniu standardowych narzędzi trwa nawet kilka godzin - informuje operator.

Jak czytamy w komunikacie, dlatego w sieci DWDM GMPLS Netia sukcesywnie wdraża automatyczne monitorowanie podkładowych włókien światłowodowych za pomocą technologii Optical Time Domain Reflectometry (OTDR). Obecnie monitoringiem OTDR (Netia wykorzystuje sprzęt i systemy nadzorów firmy Nokia - więcej tutaj), objętych zostało kilkadziesiąt najistotniejszych lub najbardziej narażonych na dewastację relacji i Netia planuje kolejne. Innowacyjność zastosowanego przez Netię rozwiązania polega na zintegrowaniu modułów pomiarowych bezpośrednio z systemem transmisyjnym. Technicznie w węzłach DWDM GMPLS Grupy Netia instalowane są moduły pomiarowe generujące prążek pomiarowy (w paśmie oddalonym od tych, przenoszących dane), który w zależności od architektury węzła, dołączany jest poprzez karty wzmacniaczy (wbudowany spliter - bezprzerwowa rozbudowa) lub poprzez dedykowane splitery do traktu światłowodowego. Pomiar wykonywany jest automatycznie w chwili wystąpienia awarii lub manualnie, „na żądanie”.

- Dzięki OTDR nie ma konieczności wyjazdu z przenośnym urządzeniem pomiarowym do węzła zgłaszającego problem. Grupa światłowodowa udaje się bezpośrednio w miejsce, w którym najprawdopodobniej wystąpiło uszkodzenie. Tym samym OTDR skraca istotnie czas zlokalizowania uszkodzenia i wysłania na miejsce awarii grupy światłowodowej (szacunkowo o około 2 godziny, ale czas ten zależy od wielu czynników) - informuje operator.

Jak czytamy w komunikacie, dla traktów najbardziej awaryjnych Netia wykonuje pomiary OTDR obustronnie, aby jak najdokładniej określić miejsce wystąpienia awarii. Pomiary w tej formie umożliwiają obejście ograniczeń związanych z koniecznością czekania na asysty firm trzecich w lokalizacjach, gdzie dzierżawione jest miejsce pod infrastrukturę DWDM, przełącznice optyczne itd. Aby wykonać pomiar nie trzeba na nikogo czekać. Dodatkową wartością takiego rozwiązania jest możliwość stałego monitorowania jakości włókien światłowodowych. Reakcja następuje bowiem nie tylko na dewastacje/cięcie kabli, ale również na pogorszenie parametrów, dzięki czemu Netia może wyprzedzić ewentualne skutki degradacji danego włókna światłowodowego. Istotnym zagadnieniem jest też możliwość monitorowania włókien dzierżawionych od innych podmiotów. Dzięki OTDR na bieżąco widoczne są zdarzenia, jakie mają miejsce na takich relacjach. Często do firm udostępniających włókna Netia przekazuje informacje, że np. po pracach planowych pogorszyły się parametry traktu zamiast polepszyć. - Nie tracimy wtedy czasu na weryfikację kart nadawczych, laserów we własnej sieci, ale od razu widać gdzie nastąpił problem - informuje operator.

- W najbliższej przyszłości (trwają obiecujące testy) planujemy wykonywanie w pełni automatycznej korelacji koordynat GPS, które – w chwilę po wystąpieniu awarii - będą precyzyjnie wskazywać miejsce uszkodzenia z podkładem mapy. Informacje te będą już chwilę po wystąpieniu awarii wysyłane z kompletem danych o uszkodzeniu do odpowiednich służb utrzymujących sieć zdalnie i w terenie. Dzięki temu jeszcze bardziej przyspieszymy usuwanie tego typu awarii

- informuje Tomasz Radziszewski, kierownik Zespołu Transmisji i Dostępu w Netii.


 

Netia: Przykładowy pomiar OTDR, wskazujący uszkodzenie na 43,35 km jednej z monitorowanych relacji, foto: Cyfrowy Polsat
Netia: Przykładowy pomiar OTDR, wskazujący uszkodzenie na 43,35 km jednej z monitorowanych relacji, foto: Cyfrowy Polsat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii IPTV


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...
reklama