reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najnowsza seria przyrodnicza BBC Earth „Naczelne"

dodano: 2020-06-04 13:09
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BBC Earth

Naczelne BBC Studios BBC Earth Najnowsza produkcja przyrodnicza BBC Studios Natural History Unit „Naczelne" za pomocą zapierających dech w piersiach zdjęć i pasjonująco poprowadzonej narracji ukazuje zupełnie nowe spojrzenie na zwierzęta, o których sądziliśmy, że wiemy już wszystko. Seria przedstawia nowe fakty o bliskich nam ssakach naczelnych, a także prezentuje gatunki rzadko dotychczas ukazywane na ekranie. Narratorem tej wyjątkowej serii poświęconej naszym najbliższym krewnym jest Chris Packham.

BBC Studios
Naczelne BBC Studios BBC Earth


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Naczelne” to przełomowa seria przyrodnicza koncentrująca uwagę na niesamowitych zachowaniach zwierząt. Nowoczesna technologia umożliwiła uchwycenie ich świata z wyjątkowej perspektywy i w ich naturalnym środowisku, niezależnie czy są to korony drzew w lesie zalewowym, czy też gęste zarośla spowite ciemnością lankijskiej nocy.

W ciągu dwóch lat zespół filmujący program odbył 28 wypraw po całym świecie, stawiając czoła burzom śnieżnym w marokańskich górach Atlas, brodząc przez zatopione dżungle w odległych zakątkach Sumatry i Brazylii. Udało mu się uwiecznić jako jednemu z pierwszych w historii nowo opisanego orangutana Tapanuli i jako pierwszy od lat podjął próbę sfilmowania uakari białego. Z kolei w Gwinei Równikowej jedna z ekip spędziła ponad dwa miesiące obozując na odległej plaży, aby zarejestrować najbardziej intymne sceny z życia mandryla, jednego z najsłabiej poznanych ssaków naczelnych na świecie. Na Sri Lance zaś dzięki technologii low-light uchwycono nocą pierwsze kolorowe obrazy tajemniczych lori szarych na wolności.

Porywające historie zwierząt łączą w sobie prawdziwe rodzinne dramaty z najnowszą nauką. Na wulkanicznych zboczach Konga spotykamy na pozór przerażającego goryla górskiego o srebrzystym grzbiecie, który okazuje się być łagodnym i troskliwym ojcem dla swoich młodych. Najnowsze badania wskazują, że to właśnie troskliwi ojcowie odnoszą największy sukces rozrodczy. W RPA towarzyszymy nieuchwytnemu galago karłowatemu należącemu do niedawno odkrytej populacji miejskiej podczas jego nocnego najazdu na lokalne zoo. W Malezji poznajemy świat koron drzew z perspektywy gibbonów białorękich, ukazanych na ekranie po raz pierwszy w historii.

Ukazując różnorodne gatunki od pokrytych śniegiem gór po najgorętsze pustynie, od najodleglejszych, niezbadanych krain po samo serce naszego współczesnego świata, „Naczelne” to hołd złożony naszej własnej rodzinie zwierząt.
 
Seria przyrodnicza „Naczelne", fot. BBC Studios

Narrator: Chris Packham urodził się w Southampton w 1961 roku. Z wykształcenia zoolog, od 1986 roku jest jedną z powszechnie rozpoznawanych twarzy w brytyjskiej telewizji. Cieszy się opinią jednego z największych pasjonatów i autorytetów w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Producent wykonawczy: Michael Gunton („Dynastie”, „Wielkie koty”, „Planeta Ziemia II”)
Producent serii: Gavin Boyland („Wielkie koty”, „Najmłodsi wśród zwierząt”, „Planeta małp”)

Technologia wykorzystana w serii:
Przy filmowaniu gibbonów w pionierski sposób wykorzystano kamerę 360 stopni. Producent Nick Easton oraz specjalista ds. kamer 360-stopniowych Steve Flanagan umieścili ją na kablu przeciągniętym przez korony drzew i w ten sposób towarzyszyli gibbonom w ich wędrówce między drzewami. Kamera 360 stopni to tak naprawdę kula złożona z 24 różnych kamer. Poprzez cyfrowe łączenie wielu obrazów jednocześnie, zespół był w stanie stworzyć zupełnie wyjątkową, ruchomą perspektywę tego, z jaką łatwością gibbony przemieszczają się wśród drzew.
Aby uzyskać nową perspektywę zespół opracował również kamerę na specjalnym wysięgniku, dzięki której ekipa mogła umieścić kręcić na poziomie wzroku naczelnych. Kamera taka wymaga obsługi przez dwóch operatorów i dość delikatnego manewrowania, ale można uzyskać dzięki niej naprawdę bliskie spojrzenie na małpy w ich naturalnym środowisku.

Naczelne
Premiera: 21 czerwca, godz. 11:00, BBC Earth


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 290 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama