reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

40. rocznica powstania NSZZ Solidarność w TVP

dodano: 2020-08-27 15:19
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

TVP 40 lat solidarności rocznica 360px.jpg 31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe. Powstał największy niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Z okazji 40. rocznicy tego wydarzenia Telewizja Polska wyemituje filmy dokumentalne, fabularne, reportaże i audycje publicystyczne. Jedynka zaprasza na wyjątkowy koncert „Dorosłe Dzieci”, który odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku. TVP przygotowała również portal solidarnosc.tvp.pl oraz spot okolicznościowy.

TVP
TVP 40 lat solidarności rocznica 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W poniedziałek, 31 sierpnia, o godz. 20:10 w TVP1 widzowie obejrzą wyjątkowy, pełen symboliki koncert „Dorosłe Dzieci”, zorganizowany w miejscu, gdzie 40 lat temu narodziła się „Solidarność” – w pustym doku, usytuowanym na końcu znajdującej się w Stoczni Gdańskiej wewnętrznej drogi, zwanej obecnie Drogą do wolności. Twórcy koncertu stworzyli pełne symboliki, nowoczesne widowisko, w które tchnęli ducha tamtych czasów. Niebagatelną rolę w wydarzeniach sierpniowych odegrała piosenka. Strajkujący stoczniowcy, stłoczeni w niewielkiej sali BHP, słuchali utworów polskich artystów, których przeboje było słychać z radioodbiorników na terenie całej stoczni. Podczas koncertu widzowie usłyszą je w nowych aranżacjach - z udziałem orkiestry symfonicznej i solistów.

Wśród zaprezentowanych utworów znajdą pieśni największych bardów „Solidarności” – Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego – oraz Macieja Pietrzyka. Pełna dramaturgii akcja budowana wokół statku, w symboliczny sposób nawiąże do powstania „Solidarności”. Nie zabraknie unikatowych materiałów dokumentalnych z archiwum TVP i NSZZ „Solidarność”. Multimedia i oprawa graficzna koncertu wzbogacą warstwę muzyczną. Widowisko poprowadzą: Agnieszka Oszczyk i Radosław Pazura.Wystąpią: Olga Szomańska, Marek Piekarczyk, Skubas, Jacek Bończyk, Gospel Rain, Marcin Januszkiewicz, Maciej Musiałowski, Ania Rusowicz, Wojciech Cugowski, Zuza Jabłońska, Mateusz Ziółko, Natalia Sikora i Janusz Radek.

31 sierpnia o godz. 21:40 widzowie TVP1 obejrzą film dokumentalny „Konspirator”, który przedstawia kulisy życia w solidarnościowym podziemiu w latach 80-tych Andrzeja Michałowskiego, jednego z działaczy gdańskiej „Solidarności” i współorganizatora strajków w Porcie Gdańskim, który kilka lat ukrywał się przed bezpieką, równocześnie biorąc aktywny udział w antykomunistycznej konspiracji. Autentyczne wspomnienia głównego bohatera oraz liczne inscenizacje wzmacniają dramaturgię filmu.

Na filmy dokumentalne ukazujące najważniejsze wydarzenia dotyczące powstania „Solidarności” zaprasza również TVP Historia.
28 sierpnia o godz. 16:30 zostanie wyemitowana „Opozycja przedsierpniowa”, film ukazujący powstanie pierwszych środowisk opozycyjnych w Polsce po 1975 r. Dokument jest częścią cyklu „Polskie 100 lat”, będącego największą dokumentalną produkcją na temat historii Polski od przełomu XIX i XX w. do 2004 roku. Również teleturniej „Giganci Historii” 30 sierpnia, o godz. 16:30 poświęcony będzie 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Wiedzę uczestników sprawdzi Przemysław Babiarz.Antena od początku sierpnia przypomina w cyklu dokumentalnym „Twarze solidarności” bohaterów wielkiego sierpniowego zrywu.

W wydarzeniach sierpniowych ważną rolę odegrały kobiety, które zamiast stabilizacji życiowej wybrały działalność opozycyjną. TVP Kultura przypomni o nich 30 sierpnia o godz. 22:45 w filmie „Solidarność według kobiet”. Bohaterkami filmu są m.in.: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda - Gwiazda, Janina Jankowska.

TVP Seriale wyemituje 29 sierpnia o godz. 23:50 obsypany nagrodami film „Wszystko, co kocham” prezentujący burzliwą historię miłości 18-letniego Janka, który wbrew ojcu, zakochuje się w córce działacza „Solidarności”. Tematyka wydarzeń sierpniowych będzie również obecna w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie”, w którym 31 sierpnia poznamy kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną lat 80-tych.

Telewizja Polska uruchomi dedykowany sierpniowej rocznicy portal solidarność.tvp.pl. Znajdzie się w nim ponad 500 unikatowych materiałów wideo, sylwetki bohaterów Sierpnia 1980, kalendarium i publikacje przypominające najważniejsze momenty z historii „Solidarności”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...