reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

CANAL+ telewizja przez internet - test usługi

dodano: 2020-10-08 14:23 | aktualizacja: 2020-10-29 09:19
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 5-6/2020

CANAL+ Telewizja bprzez internet logo canalplus 360px.jpg 20 maja Platforma CANAL+ uruchomiła internetową usługę OTT pod nazwą CANAL+. Co istotne może z niej skorzystać każdy – nie trzeba być abonentem telewizji satelitarnej, jak ma to miejsce w przypadku nc+ GO. Nowy CANAL+ to płatna oferta z kanałami na żywo (76 kanałów) i treściami VOD (ponad 37 tys. materiałów na życzenie) dostępnymi przez internet, bez zobowiązań i bez umowy – można zrezygnować w dowolnym momencie. Płatności dokonuje się podpiętą do usługi kartą płatniczą, na zasadzie prepaid.

Canal+ telewizja przez internet


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dla treści na życzenie możliwe jest kontynuowanie oglądania na innym urządzeniu (aplikacja zapamięta, w którym momencie przerwaliśmy oglądanie). Można też odtwarzać wybrane programy wyemitowane w telewizji nawet do 14 dni wstecz. Niestety w aplikacji zabrakło dedykowanego Programu TV (EPG), z którego w łatwy sposób można by było przejść do poszczególnych pozycji. Oglądanie wyemitowanych pozycji możliwe jest tylko po ręcznym wyszukaniu ich w katalogu VOD lub po skorzystaniu z Mini EPG, które obejmuje audycje tylko z ostatnich 8 godzin. Zatem tradycyjny Backward EPG (catch up TV) działa tylko do 8 godzin wstecz.
 
Mini EPG -  - aplikacja CANAL+ na Android TV

Możliwe jest tworzenie playlist (list ulubionych/do obejrzenia) – wystarczy oznaczyć dany materiał gwiazdką. Nie ma jednak możliwości ułożenia kolejności kanałów telewizyjnych według uznania. Po oznaczeniu gwiazdką 2-4 kanałów możliwe jest włączenie dla nich wspomnianego wcześniej trybu pod Multi-Live.

Z kolei Expert Mode, który zostanie wprowadzony w późniejszym czasie, ma pozwolić na wyświetlanie aktualnych statystyk i ujęć z dodatkowych kamer podczas transmisji wydarzeń na żywo (dla wszystkich platform poza www). W przyszłości dodana ma zostać również możliwość ustawienia profili dla członków rodziny (do 10 profili, z nazwą i awatarem).

Dla treści wideo można wybrać oryginalną ścieżkę dźwiękową, lektora lub dubbing i napisy. Dostępność ścieżek i napisów jest uzależniona od tego, czy są one oferowane przez dostawcę treści.

Usługa CANAL+ nie obsługuje funkcji nagrywania w chmurze (Network/Cloud PVR), jednak operator nie wyklucza jej w kontekście rozwoju serwisu CANAL+.
 
Szukaj - aplikacja CANAL+ na Androida

Jakość

Znakomita większość kanałów i treści w aplikacji CANAL+ oferowana jest w jakości HD. Dodatkowo w przyszłości usługa OTT zawierać ma także kanał na żywo CANAL+ 4K Ultra HD oraz treści 4K i HDR (w standardzie HLG) kodowane w H.265 HEVC, takie jak sport, filmy i seriale, jednak tylko na Android TV – treści 4K nie będą oferowane w aplikacji mobilnej i webowej. Odnośnie Apple TV, operator informuje, że w tej chwili platforma ta nie obsługuje standardu, który jest wykorzystywany przez CANAL+ do 4K, czyli 4K HDR HLG. Jeżeli tylko taki standard zacznie być wspierany przez Apple TV, będzie można z tych treści skorzystać również na tej platformie, zapewnia operator.

Przepływność dla treści UHD będzie wynosić max. 25 Mb/s, Full HD 1080p max. 6 Mb/s, HD 720p max. 2,5 Mb/s, a SD max. 600 kb/s. Jakość transmisji jest automatycznie dostosowywana do prędkości łącza użytkownika, według poniższych profili. W aplikacji mobilnej możliwe jest też ręczne wybranie jakości.

Profile jakości
 • SD: 400 i 600 kb/s
 • HD: 1, 2 i 2,5 Mb/s
 • FHD: 4,5 i 6 Mb/s
 • 4K: 16 i 25 Mb/s

Rekomendowaną dla korzystania z aplikacji minimalną prędkością łącza internetowego, zapewniającą płynne działanie i odtwarzanie, jest w przypadku treści HD 8 Mb/s, natomiast dla treści UHD, które zostaną wprowadzone w późniejszym czasie – 25 Mb/s.


Oferta

Pełna oferta CANAL+ zawiera łącznie 76 kanałów, w tym takie stacje, jak CANAL+, HBO i Eleven Sports. Większość kanałów jest dostępnych w jakości HD. Co istotne każdy z pakietów jest osobną ofertą – nie ma wydzielonego pakietu podstawowego, do którego dopiero dokupuje się pakiety dodatkowe.

Usługę CANAL+ można bezpłatnie wypróbować – pierwszy miesiąc (31 dni) oferty jest dostępny za darmo.

Pełna oferta składająca się z 76 kanałów kosztuje 135 zł miesięcznie.

Opcja 4K UHD (udostępniona w przyszłości) będzie dodatkowo płatna 10 zł, czyli maksymalna kwota za ofertę CANAL+ wyniesie 145 zł miesięcznie. Co ważne opcja 4K UHD będzie dostępna tylko z pakietami Film i Sport (będzie wystarczyło wybrać jeden z nich, by móc wykupić dostęp do opcji 4K).

Pakiety

Free – 0 zł
Dla każdego zarejestrowanego użytkownika wybrane archiwalne produkcje Kuchnia+, Domo+, Planete+ i MiniMini+ będą dostępne bezpłatnie (około 200 materiałów).

Film – 50 zł/mies.
14 kanałów + biblioteka VOD, w tym treści premium CANAL+, HBO i FilmBox
CANAL+ Premium, CANAL+ Film, CANAL+ Dokument, CANAL+ Family, CANAL+ Seriale, HBO HD, HBO2, HBO3, FilmBox Premium, FilmBox Extra, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, Ale kino+

Fun&Info – 25 zł/mies.
40 kanałów + biblioteka powiązanych treści VOD od m.in. TVN24, Paramount, FOX i National Geographic
AXN, FOX, Paramount Channel, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, TNT, Sci Fi, Kino Polska, BBC Brit, History, Planete+, National Geographic, National Geographic Wild, BBC Earth, Kuchnia+, Domo+, E!, MTV, Crime+Investigation Polsat, BBC Lifestyle, MTV Dance, MTV Hits, MTV Rocks, VH1 Classic, VH1, 4fun.tv, 4fun Gold, 4fun Dance, Nuta.TV, Power TV, MTV Music 24, TVN24, TVN24 BiS, France 24 (eng), France 24 (fra), Euronews, CNN, DW, Biznes24, CNBC

Kids – 10 zł/mies.
10 kanałów + biblioteka powiązanych treści VOD od m.in. MiniMini+, Cartoon Network, Nickelodeon, Disney i Boomerang
MiniMini+, TeleTOON+, Boomerang, NickToons, Cartoon Network, Disney Channel, Disney Junior, Nickelodeon, Nick Jr., CBeebies

Sport – 50 zł/mies.
13 kanałów + biblioteka powiązanych treści sportowych VOD CANAL+
CANAL+ Premium, CANAL+ Sport, CANAL+ Sport 2, CANAL+ Sport 3, CANAL+ Sport 4, CANAL+ Now, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3, Eleven Sports 4, Sportklub, nSport+, Fightklub
 
Pakiety usługi CANAL+

Ustawienia aplikacji mobilnej CANAL+

Menu Ustawień zawiera takie opcje, jak wybór kraju (aplikacja jest dostępna na wielu rynkach obsługiwanych przez Grupę CANAL+, różni się ona wówczas ofertą); włączanie/wyłączanie powiadomień związanych m.in. z ofertą, polecanymi treściami czy castowaniem; opcje odtwarzacza wideo i pobierania materiałów wideo, a także sekcję z informacjami technicznymi.

W zakresie ustawień odtwarzacza wideo mamy możliwość włączenia/wyłączenia powiększonego obrazu (zoomu). Gdy ta opcja jest aktywna, przy odtwarzaniu treści w poziomie obraz jest dostosowywany do wielkości ekranu. Zalecamy tę opcję wyłączyć osobom, które korzystają ze smartfonów o proporcjach ekranu większych niż 16:9. Np. na modelu 19,5:9 podczas emisji materiału obcinane są wtedy dość szerokie pasy na dole i górze ekranu.

Kolejna opcja to pełny ekran pod notchem. Notch to wcięcie w ekranie zaprojektowane np. na potrzeby umieszczenia obiektywu aparatu. Gdy włączymy tę opcję, materiał wideo będzie wyświetlał się także wokół tego wcięcia. Gdy wyłączymy – powierzchnia wyświetlania zostanie skrócona o cały pasek ekranu, gdzie znajduje się notch.

Funkcja ogranicz jakość wideo podczas korzystania z sieci 3G/4G nie wymaga komentarza z naszej strony. W napisach możemy zdecydować o ich włączeniu/wyłączeniu, o domyślnym języku, rozmiarze tekstu oraz stylu napisów. Wszystkie wprowadzane zmiany możemy podejrzeć na bieżąco w specjalnym okienku w górnej części ekranu.

Seryjne oglądanie to opcja, po której zaznaczeniu kolejne odcinki serialu włączane są automatycznie.

Dopasowanie jasności i głośności to ciekawa opcja, która podczas odtwarzania treści pozwala na łatwe sterowanie jasnością ekranu i głośnością dźwięku. Wystarczy przesunąć palcem w górę/dół przy lewym/prawym brzegu ekranu.

W ustawieniach pobierania materiału wideo możemy zaznaczyć, czy chcemy pobierać treści tylko po połączeniu WiFi, czy chcemy automatycznie wznowić pobieranie po przywróceniu połączenia z Internetem oraz czy chcemy używać do zapisu treści zewnętrznej karty pamięci. Możemy zdecydować również o domyślnej jakości pobierania (niska, standardowa, wysoka) oraz zaznaczyć, czy aplikacja ma pytać o to każdorazowo.

Pozostałe aplikacje – na Android TV i Apple TV oraz webowa – różnią się nieco układem i dostępnymi funkcjami od aplikacji na Androida i iOS, jednak generalnie są one do siebie bardzo zbliżone. Przykładowo dla Android TV w ustawianiach jest dodatkowo możliwość zaznaczenia automatycznego startu aplikacji CANAL+ przy uruchamianiu urządzenia Android TV.

Podsumowanie

Nowa usługa CANAL+ to idealne rozwiązanie dla osób, które mają dość tradycyjnej telewizji ze sztywnymi ramówkami do oporu wypełnionymi... reklamami i autopromocją. W CANAL+ to widz decyduje, kiedy i na jakim urządzeniu będzie oglądać filmy, seriale i programy telewizyjne. Do tego nie jest związany żadnymi umowami – płaci za miesiąc oferty z góry, na zasadzie prepaid, co oznacza, że może wstrzymać subskrypcję czy dokupić pakiet w dowolnym momencie.

Na szczególną pochwałę zasługuje wspierany przez redakcję CANAL+ system rekomendacji – osoby, które poszukają inspiracji w postaci filmów, seriali i programów telewizyjnych dopasowanych do ich własnych gustów, nie powinny czuć się zawiedzione. Również miłośnicy sportu znajdą coś dla siebie – CANAL+ chyba jako jedyna platforma OTT w Polsce oferuje tryb umożliwiający jednoczesne oglądanie na jednym ekranie aż czterech strumieni wideo. Przykładowo możemy włączyć naraz wszystkie kanały Eleven Sports – dźwięk można przełączać dynamicznie wybierając między czterema ekranami. Funkcja ta działa świetnie, choć trzeba zważyć, że potrzebny jest do tego w miarę mocny sprzęt – nie ma co liczyć, że na starszym modelu telefonu zobaczymy płynny obraz.

Na koniec należy dodać, że podobne do CANAL+ niezależne usługi z telewizją na żywo i biblioteką VOD są już oferowane w Polsce (np. Player+, Ipla, Play Now TV czy OTT Cyfrowego Polsatu), więc rynek platform telewizja + VOD bez konieczności podłączania do instalacji antenowej jest już dość nasycony. Teraz tylko od użytkownika należy, na którą z nich się zdecyduje. Każda z nich oferuje nieco inne treści. Przykładowo stacji CANAL+ nie znajdziemy na Ipli czy w OTT Cyfrowego Polsatu, a Polsatu Sport w usłudze Player+ czy CANAL+. Podobnie sprawa wygląda z produkcjami telewizyjnymi, a także z filmami i serialami. Zatem pierwsze i najważniejsze pytanie przy wyborze tego typu usług brzmi: „Co tak naprawdę chcę oglądać?”


PLUSY:
 • oferta bez umowy (prepaid)
 • dostępność na wielu różnych urządzeniach, w tym Android TV, Apple TV i na smartfonach/tabletach z iOS i Androidem
 • możliwość oglądania na 2 urządzeniach jednocześnie
 • możliwość kupienia tylko sportu lub tylko filmu
 • Multi-Live dla czterech kanałów na żywo
 • dobra jakość streamingu (rozdzielczość do 1080p, bitrate do 25 Mb/s dla UHD i 6 Mb/s dla HD)
 • bezpłatny miesiąc (31 dni) na start
 • wsparcie Google Cast i AirPlay (możliwość wygodnego castowania na duże ekrany)
 • catch up TV (do 8 godzin)
 • autorski system rekomendacji

MINUSY:
 • brak 4K – w planach (4K będzie tylko na Android TV, w tym na dedykowanym CANAL+ BOX)
 • brak aplikacji na Smart TV (np. LG – WebOS czy Samsunga – Tizen) – w planach
 • brak dedykowanego BOX-a – wkrótce pojawi się na rynku
 • brak Programu TV (EPG) – tylko mini EPG, brak możliwości ustawiania przypomnień
 • klasyczny Backward EPG tylko do 8 godzin wstecz
 • brak możliwości ustawienia kolejności kanałów w ulubionych
 • brak osobnego pakietu ze wszystkimi kanałami CANAL+ (aby je mieć, trzeba kupić Sport i Film – za łącznie 100 zł)
 • oferta kanałów na żywo uboższa z porównaniu z ofertą DTH, brak podstawowych kanałów TV znanych z DVB-T


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platforma CANAL+ (ex nc+)


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 52 DAB+ Antracyt

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik i budzik....

349 zł Więcej...
reklama