reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 5°W?

dodano: 2020-12-25 12:35 | aktualizacja: 2020-12-28 10:56
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Eutelsat 5 West B Kluczowa infrastruktura satelitarna z pozycji orbitalnej 5°W obsługuje głównie rynki nadawcze we Francji, Włoszech i Algierii. Są na niej obecne dwa satelity telekomunikacyjne: Eutelsat 5 West A i Eutelsat 5 West B. Pierwszy jest coraz mniej eksploatowany - za jakiś czas zakończy misję i uda się na „satelitarny cmentarz".

Eutelsat
Eutelsat 5 West B


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Transmisje wielostrumieniowe
Ciekawszym rozwiązaniem niż Fransat są pakiety PLS i Multistream. Od dłuższego czasu są niezaszyfrowane (FTA), więc do ich podglądania nie jest wymagana karta dostępu. Należy jednak posiadać specjalny odbiornik ze wsparciem sygnału PLS/MIS oraz większą antenę satelitarną na wiązkę transalpejską. Dzięki spełnieniu określonych wymagań sprzętowych, zapewniamy sobie przyjemność w postaci ciekawej oferty FTA z Francji, która w klasycznej dystrybucji Fransat jest szyfrowana. Będzie to ponad 20 kanałów w wysokiej rozdzielczości. Według stanu na grudzień 2020 roku są dostępne: France 2 HD, France 3 HD, France 4 HD, M6 HD, W9 HD, Arte HD, France 5 HD, 6ter HD, TF1 HD, NRJ 12 HD, TMC HD, TFX HD, LCP HD, L'Équipe HD, TF1 Séries Films HD, Chérie 25 HD, RMC Découverte HD, RMC Story HD, C8 HD, BFM HD, C News HD, C Star HD, Gulli HD.
 
Przekaz kanału M6
 
Przekaz kanału C8
 
Przekaz kanału franceinfo:
 
Przekaz kanału TF1 Séries Films HD
 
Przekaz kanału RMC Decouverte
 
Przekaz kanału RMC Story


Wypada wspomnieć o transmisjach włoskich nadawców. Publiczny RAI oferuje interesujące pakiety z kanałami Rai 1 HD, Rai 2 HD, Rai 3 HD, Rai 4, Rai Sport, Rai Movie, Rai Gulp, Rai Premium, Rai Yoyo oraz regionalnymi wersjami Rai 3 TGR. Niestety liczba włoskich kanałów w MIS/PLS będzie stopniowo spadać. W grudniu 2020 roku definitywnie zakończył się przekaz paczki Mediaset z kanałami 20 Mediaset, Boing, Cartoonito, Mediaset Extra, Focus, Food Network, QVC Italia i TOPcrime. Nadal są dostępne kanały spółki La7 S.p.A. (La7, La7 d, La7 HD i La7d HD) należącej grupy Cairo Communication. Celem jest utrudnienie darmowego odbioru dosyłów do nadajników DTT, dlatego włoscy nadawcy przechodzą na satelitę Eutelsat 9B (9°E) do wiązki włoskiej o bardziej okrojonym zasięgu - w krajach sąsiadujących z Włochami sygnał już spada, a do Polski już nie dociera.
 
Przekaz kanału Rai 4
 
Przekaz kanału Rai Movie
 
Przekaz kanału La7 HD
 
Przekaz kanału Sport Italia
 


Jak wyszukać pozycję 5°W?

Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Eutelsat 5 West B stacjonuje na 5°W długości geograficznej zachodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej południa niż zachodu). Kąt elewacji (góra-dół) będzie mniejszy w porównaniu do ustawienia na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E, co oznacza, że lustro już na wstępie należy pochylić w dół (średnio od 3 do 4° w zależności od miejsca zamieszkania). Przed rozpoczęciem należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 5°W.
4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze w najmocniejszej wiązce dla naszej lokalizacji. Według stanu dostępnych usług na grudzień 2020, musi to być wiązka Transalpine satelity Eutelsat 5 West B.
5. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo np. antena znajduje się na dachu), to należy uwzględnić punkt 12.
6. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza do ustawienia (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
7. Przykładem do ustawiania Eutelsat 5 West B może być transponder z niskim FEC 2/3 z wiązki Tranasalpine, działający np. na częstotliwości 10,972 GHz, pol. V (SR: 29950, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK). UWAGA! Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 6.
8. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 18° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Na początku możemy zrobić większy obrót (np. o 10 stopni), później już mniejsze obroty, co 1-2 stopnie.
9. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
10. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
11. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
12. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, dokładniej ustawić wszystkie parametry. Z kolei, gdy nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas bezwzględnie należy skorzystać z urządzenia pomiarowego.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

13. W takim przypadku pomocnym (choć bardziej czasochłonnym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Czyli najpierw celujemy w satelitę Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK z wiązki Wide.
14. O podobną wartość należy obrócić antenę, aby znaleźć się na SES-5/Astra 4A (4,8°E). Mamy tu wiele silnych transponderów w wiązce Europe satelity Astra 4A. Na tym etapie zalecamy pochylenie lustra o około 1,5°.
15. Kolejnym krokiem będzie Intelsat 10-02/Thor 5/6/7 (0,8°W), gdzie wybieramy dostępny multipleks z wiązki europejskiej. Tu także należy pochylić czaszę o wartość około 1° i o kolejny 1°, gdy będziemy ruszać w kierunku 5°W.
16. Z listy transponderów dla docelowej pozycji 5°W wybieramy jedną częstotliwość z najmocniejszej wiązki dla naszej lokalizacji. Według dostępnych usług na grudzień 2020, będzie to wiązka Transalpine satelity Eutelsat 5 West B.
17. Delikatnie obracamy antenę w kierunku zachodnim, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
18. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
19. Przy końcowym dokręcaniu śrub blokujących antenę należy uwzględnić punkt 11.
20. Opisaną metodę wykonamy dokładniej, stosując punkt 12.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...