reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Styczniowe premiery w National Geographic

dodano: 2020-12-24 21:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: National Geographic

National Geo styczeń 2020 360px.jpg Styczniowe premiery w National Geographic i National Geographic Wild zapowiadają rok pełen wrażeń! Nowa, 8-odcinkowa seria „Ciemna strona świata”, za sprawą wieloletniego dochodzenia dziennikarskiego Mariany van Zeller, ukaże widzom kulisy najbardziej niebezpiecznych stref czarnego rynku na świecie. Na liście styczniowych premier znalazł się również tytuł z afiszy Festiwalu Sundance oraz Festiwalu Millenium Docs Agains Gravity – film „Odbudować Paradise”. Ten niezwykły dokument to prawdziwe, poruszające historie mieszkańców kalifornijskiego miasteczka­, którzy musieli stawić czoła skutkom wielkiego pożaru w 2018 roku. Na widzów czekają również nowe serie, m.in. „Prace wysokiego ryzyka” w National Geographic oraz „Królestwo drapieżników” i „Węże w mieście 7” w National Geographic Wild.

National Geographic
National Geo styczen 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas, gdy nowy rok sprzyja snuciu planów na odwiedzenie egzotycznych destynacji, widzowie National Geographic mogą udać się w podróż do miejsc, których turyści nie zobaczą nigdy. Mroczne strefy nielegalnego handlu, kwitnącego tuż obok codziennego życia mieszkańców wielu miast, prezentuje w najnowszej serii „Ciemna strona świata” (premiera 30 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic) dziennikarka – Mariana van Zeller.

Zdobywczyni nagród Peabody i DuPont, od ponad 15 lat z wielkim poświęceniem i odwagą gromadzi informacje na temat funkcjonowania czarnych rynków. To właśnie dzięki wieloletniemu dochodzeniu, w serii „Ciemna strona świata” Marianie udaje się wejść w kręgi fałszerzy banknotów oraz handlarzy bronią, narkotykami czy… tygrysami, by lepiej poznać specyfikę ich nielegalnej działalności.

Niemniej szokujący i poruszający obraz świata czeka na widzów również w dwugodzinnym dokumencie w reżyserii zdobywcy Oscara – Rona Howarda. Film „Odbudować Paradise” (premiera 17 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic) to poruszająca opowieść o sąsiedzkiej solidarności mieszkańców kalifornijskiego miasteczka, którego losy w 2018 roku, za sprawą niszczycielskiego pożaru, śledzili widzowie na całym świecie. Ogień pochłonął wówczas 85 ludzkich istnień i strawił 95% lokalnej infrastruktury. Wiele osób pozostało bez dachu nad głową. Mieszkańcy postanowili się jednak nie poddawać i wspólnymi siłami odbudować swój utracony raj.

W styczniu poznamy również tajemnice niebezpiecznych profesji - seria „Prace wysokiego ryzyka” (premiera 20 stycznia o godz. 21.00 w National Geographic) pokazuje, przed jakimi wyzwaniami stają na co dzień serwisanci imponujących konstrukcji –  takich, jak montrealskie metro, czy kolej linowa w Kalifornii.

Na widzów National Geographic czeka także cykl specjalny „Dyktatorzy”, a w nim trzy znakomite serie dokumentalne: „Dynastia Kimów - trzy pokolenia” o przywódcach Korei Północnej, a także „Wiek dyktatorów”, prezentująca m.in. sylwetki Mussoliniego i Franco. Nie mogło zabraknąć również kolejnych odsłon ulubionych serii – nowy sezon „DNA maszyn” (premiera 7 stycznia o godz. 21:00) i odcinek specjalny „Katastrofa w przestworzach: raport specjalny” (premiera 11 stycznia o godz. 21:00) z pewnością ucieszą wieloletnich fanów tych produkcji.

Tymczasem National Geographic Wild w styczniu przybliży widzom niezwykły świat dzikich zwierząt, w dwóch niesamowitych seriach: „Królestwo drapieżników” (premiery w niedziele od 17 stycznia od godz. 14:00), której twórcy udają się w podróż do wioski Mambo w północnej Botswanie oraz „Węże w mieście 7” (premiery w niedziele od 31 stycznia o godz. 18:00), ukazującą ryzykowną pracę łowców śmiercionośnych gadów.
 

ODBUDOWAĆ PARADISE (REBUILDING PARADISE)
Premiera w niedzielę 17 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic

Rankiem 8 listopada 2018 roku, niszczycielski ogień pochłonął malownicze miasteczko Paradise w Kalifornii. W wyniku pożaru zginęło 85 osób. 50 000 mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a 95% lokalnej infrastruktury uległo zniszczeniu. Był to najbardziej śmiercionośny kataklizm tego typu w Stanach Zjednoczonych od 100 lat i najgorszy w historii stanu. „Odbudować Paradise”to dokument wyreżyserowany przez z zdobywcę Oscara – Rona Howarda, który opowiada poruszającą historię o ludzkiej odporności i sile społeczności, która uwidoczniła się w obliczu wielkiej, zbiorowej tragedii. Czy mieszkańcom kalifornijskiego miasteczka wystarczy hartu ducha, by odzyskać to, co stracili w pożarze?
 


PRACE WYSOKIEGO RYZYKA (HIGH MAINTENANCE )
Premiery w środy od 20 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic

Każdy cud inżynierii wymaga profesjonalnej obsługi i nieustannego serwisowania. Dlatego procedury konserwacyjne są tak samo ważne, jak wyjściowy projekt. Prowizorka, pójście „na skróty” czy drobne przeoczenia są tutaj wykluczone - stawka jest bowiem zbyt wysoka, czasami dosłownie. W nowej serii ekipa odważnych serwisantów naprawia konstrukcje, które dla oka zwykłego obserwatora wydają się niedostępne. Zobaczymy m.in. prace serwisowe wykonywane przy kolei linowej w Kalifornii oraz walkę z czasem prowadzoną przez pracowników montrealskiego metra, którzy muszą jak najszybciej wymienić skorodowaną szynę. Bariery chroniące Holandię przed powodzią również wymagają nieustannej kontroli inżynierskiej, podczas gdy w przypadku zalanej kanalizacji w Quebecu, pomóc mogą tylko wykwalifikowani nurkowie.

CIEMNA STRONA ŚWIATA (TRAFFICKED WITH MARIANA VAN ZELLER)
Premiery w soboty od 30 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic

Wielokrotnie nagradzana portugalska reporterka, Mariana van Zeller, od ponad 15 lat śledzi niebezpieczne siatki przemytnicze na całym świecie. Zgromadzone na przestrzeni lat informacje i tropy pozwalają jej przeniknąć za kulisy współczesnych czarnych rynków, by przekonać się, jak od wewnątrz wygląda obecnie handel nielegalnymi towarami. W serii „Ciemna strona świata” nieustraszona dziennikarka wnikliwie sprawdza, w jaki sposób, na tle obecnych kontekstów geopolitycznych, funkcjonują wielomiliardowe biznesy. Mariana rozmawia bezpośrednio z głównymi graczami wielu podziemnych gospodarek. Spotyka się również z organami ścigania, byłymi więźniami, innymi dziennikarzami i lokalnymi mieszkańcami. Wszystko po to, by uzyskać jak najbardziej wyraźny i kompletny obraz sieci handlarzy, którzy przyczyniają się do niebotycznie wysokich obrotów szarej strefy. Każdy z odcinków serii skupia się na innym przedmiocie nielegalnego handlu - pieniądzach, prostytucji, kokainie, scamie, fentanylu, sterydach, broni oraz tygrysach.

POZOSTAŁE PREMIERY DNA MASZYN (RISE OF THE MACHINES 3)
Premiery w czwartki od 7 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic

W tej serii poznamy świat najbardziej niezwykłych maszyn i ich genialnych konstruktorów. Sprawdzimy, jak innowacyjne rozwiązania inżynieryjne mogą dać przewagę nad konkurentami w branży. Zobaczymy, jak katamaran „Saint John Paul II”, przewożący pasażerów między Maltą a Sycylią, rozpędza się do ponad 70 km/h, sprawnie omijając wielkie tankowce. Dowiemy się, jak ciężkiemu pociągowi towarowemu, zaprzęgniętemu w potężną lokomotywę, udaje się przewieźć jednocześnie aż 1300 ton drewna do norweskich papierni. Trafimy na pokład Carnival Horizon – jednego z największych wycieczkowców, jakie kiedykolwiek powstały i wzniesiemy się w niebo Belugą ST – wyjątkowym samolotem transportowym, wykorzystywanym przez Airbusa.

KATASTROFA W PRZESTWORZACH: RAPORT SPECJALNY
AIR CRASH INVESTIGATION SPECIAL REPORT
Premiery w poniedziałki od 11 stycznia o godz. 21:00 w National Geographic

W tej serii poznamy przyczyny trzech katastrof lotniczych. Wyniki wnikliwych analiz mogą pomóc w zapobieganiu podobnych tragedii w przyszłości. Śledczy starają się ustalić, jak doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Jak powinna się zachować załoga w obliczu awarii, jaką jest oderwanie się silnika? Jak zachować zimną krew w sytuacji, w której w całkowitych ciemnościach pilot nie może ustalić, gdzie znajduje się linia horyzontu? W trzymającej w napięciu serii dokumentalnej zobaczymy, jak zagrożenie podczas lotu zmusza załogi do podjęcia radykalnych działań. Każda niewłaściwa decyzja może przyczynić się do pogorszenia sytuacji.

CYKL SPECJALNY „DYKTATORZY”
DYNASTIA KIMÓW - TRZY POKOLENIA  (INSIDE NORTH KOREA'S DYNASTY 1)
Emisje w piątki od 1 stycznia o godz. 21:00 i 22:00 w National Geographic

Seria dokumentalna opowiada historię pierwszych lat rządów Kim Ir Sena, który przejął całkowitą kontrolę nad państwem i zyskał boski status w oczach rodaków. Kim Dzong Il nie był jego oczywistym następcą, dlatego by zdobyć uznanie ojca, kręcił propagandowe filmy, wspierające reżim komunistyczny. W celu przetrwania kryzysu gospodarczego, władze Korei Północnej zaczęły podrabiać amerykańskie dolary
i produkować metamfetaminę.

WIEK DYKTATORÓW (THE DICTATORS RULEBOOK 1)
Emisja w piątek 15 stycznia o godz. 21:00 i 22:00 w National Geographic

Żyjemy w świecie ukształtowanym przez dyktatorów. W jaki sposób dochodzili oni do władzy i co ostatecznie zadecydowało o ich upadku? Analiza rządów Mussoliniego, który zmienił Włochy w państwo faszystowskie, publicznie obiecując powrót kraju do świetności starożytnego Rzymu. W 1936 roku generał Franco dokonał zamachu stanu i przejął rządy w Hiszpanii. Co sprawiło, że nie stracił władzy przez niemal 40 lat?

WCIELENIA ZŁA (EVOLUTION OF EVIL)
Emisje w piątki od 22 stycznia o godz. 21:00 i 22:00

Seria dokumentalna ukazuje poczet najokrutniejszych despotów najnowszej historii. Psychopaci, chciwi, okrutni, a czasem po prostu szaleni, przejęli kontrolę nad krajem i terroryzują swoich poddanych. Program przybliża sylwetki Hitlera, Stalina, Husajna i Kaddafiego próbując odpowiedzieć na pytanie - czy jedni z najbardziej bezwzględnych dyktatorów urodzili się źli, czy też na ich zachowanie miały wpływ jakieś wydarzenia? 
 
KRÓLESTWO DRAPIEŻNIKÓW (SAVAGE KINGDOM 4)
Premiery w niedziele od 17 stycznia od godz. 14:00 w National Geographic Wild

Spotkanie z prawdziwym życiem w królestwie najgroźniejszych drapieżników na świecie. Za sprawą 4. sezonu serii przeniesiemy się do Mambo w północnej Botswanie, gdzie pokój nigdy nie trwa długo, a władza ma swoją cenę. Poznamy emocjonujące historie lwicy Tsebe, która musi wybrać pomiędzy swoją wolnością a bezpieczeństwem stada. Zobaczymy, jak mieszkańcy lasu zwracają się przeciw osieroconej lamparcicy Motsidi. Sprawdzimy, jak drapieżniki radzą sobie z suszami i pożarami, szukając pożywienia w odległych zakątkach swojego terytorium. W tej zajadłej walce
o przetrwanie, dominacja nie jest dana raz na zawsze – dzikie zwierzęta muszą bronić swojej pozycji w hierarchii.

WĘŻE W MIEŚCIE 7 (SNAKES IN THE CITY 7)
Premiery w niedziele od 31 stycznia o godz. 18:00 w National Geographic Wild

Simon i Sioux – nieustraszeni łowcy węży – ścigają się ulicami miasta, aby stawić czoła jednym z najbardziej śmiercionośnych gatunków na świecie. Radzą sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami, wplątując przy tym w przedziwne sytuacje. Ich celem jest wypuszczenie węży z powrotem na wolność. W 7. sezonie tej ekscytującej serii dokumentalnej zobaczymy, m.in. śmiercionośne czarnobiałe kobry na weselu, ogromne pytony skalne, strzegące swoich jaj oraz zabójczą mambę na suficie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

339 zł Więcej...