reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spektakularne ujęcia „Europy z powietrza” w National Geographic

dodano: 2021-03-31 11:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: National Geographic

Europa z powietrza National Geographic Finlandia Turcja, Finlandia, Francja, Szwecja, Węgry i Grecja – nad te kraje w drugim sezonie serii „Europa z powietrza” poszybują operatorzy kamer National Geographic. Już od 18 kwietnia widzowie będą mieli okazję wyruszenia w kolejną podniebną podróż pełną zachwycających obrazów naszego kontynentu, obserwowanego z lotu ptaka. Ta niezwykła seria to żywy portret nie tylko krajobrazu, ale i kultury odwiedzanych regionów.

Europa z powietrza National Geographic Turcja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kolejny sezon cieszącej się dużą popularnością serii „Europa z powietrza” otworzy nasze oczy jeszcze szerzej na zróżnicowane piękno i kulturę krajów starego kontynentu. Spektakularne przeloty kolorowych balonów nad Kapadocją w Turcji, spływ 12 tysięcy tratw po rzece w Finlandii czy pływająca węgierska wioska – to tylko niektóre z miejsc prezentowanych w serii z innej, niż powszechnie znana i dostępna, pespektywy.

„Europa z powietrza” to seria bogata nie tylko w zachwycające obrazy, ale i fascynujące historie o europejskich fenomenach, opowiedziane przez pryzmat zarówno kultury i obyczajów, jak również imponujących dokonań mieszkańców europejskich krajów, z uwzględnieniem ich wkładu w działania rzecz ochrony przyrody.

Zobacz, jakie kraje National Geographic odwiedzi w drugim sezonie serii „Europa z powietrza”.

TURCJA
Premiera w niedzielę 18 kwietnia o godz. 12.00 w National Geographic

Udając się w podniebną podróż nad terytorium Turcji staniemy się świadkami procesu wznoszenia Çanakkale 1915 – najdłuższego wiszącego mostu na świecie. Zobaczymy również spektakularny przelot kolorowych balonów nad Kapadocją oraz sady w Malatya, na które składa się aż 8 milionów drzew morelowych. Poszybujemy nad historyczną krainą zwaną Anatolią, by z lotu ptaka podziwiać mozaikę tureckich, rzemieślniczych dywanów. Zwiedzimy niezwykłe miasto w Derinkuyu, które powstało z ruin wulkanicznych, a zimowe ujęcia pokażą prawdę o tym, jak zimą radzą sobie z pozyskiwaniem żywności i transportem mieszkańcy rejonu zamarzniętego jeziora Çildir.
 
Turcja

FINLANDIA
Premiera w niedzielę 25 kwietnia o godz. 12.00 w National Geographic

Finlandia to niespotykanie zielona kraina – pokryta większą ilością lasów niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Dzięki podniebnym ujęciom przekonamy się zarówno o skali zalesienia tego regionu, jak i o niecodziennym rytuale wycinki drzew, któremu towarzyszy prawdziwy spektakl wodowania 12 tysięcy tratw wykonanych z powalonych drzew, na odcinku 270 km. Zobaczymy również gigantyczne lodołamacze, hodowlę reniferów, tereny zajmowane przez rdzennych mieszkańców rejonu oraz najdziwniejszą saunę na świecie. Natomiast w słodkowodnym jeziorze Saimmaa, znajdziemy fokę zwaną nerpą fińską. Ten gatunek jest uznawany za jeden z najbardziej zagrożonych na naszej planecie. Operatorzy „Europy z powietrza” podążają w ślad za ekologami, próbującymi ocalić te niezwykłe zwierzęta przed niszczycielską działalnością człowieka.
 
Finlandia

FRANCJA
Premiera w niedzielę 2 maja o godz. 12.00 w National Geographic

Francja to kulturowa potęga, a jej rozległy krajobraz jest pełen kontrastów i niespodzianek. W odcinku poświęconym temu regionowi udamy się na południe, by przyjrzeć się z bliska pracom konserwatorskim jednego z największych osiągnięć inżynieryjnych w historii – najwyższego na świecie wiaduktu Millau. Poza tym, operatorom podniebnych kamer nawet w Paryżu, najbardziej zaludnionym mieście Francji, udaje się odkryć wyjątkowy sekret stolicy, czyli zieloną oazę, znajdującą się wysoko ponad zatłoczonymi ulicami. Mowa o największej farmie dachowej na świecie, którą na co dzień zajmuje się pokaźny zespół ogrodników.
 
Francja

SZWECJA
Premiera w niedzielę 9 maja o godz. 12.00 w National Geographic

Szwecja jest trzecim co do wielkości eksporterem drewna na świecie. Nic więc dziwnego, że szybując nad tym krajem, zobaczymy najwyższy w nim budynek wykonany właśnie z drewna – Kajstaden Tall Timber Building w Västerås. Udamy się również na wyspę Hindersön, zamieszkałą przez zaledwie 12 osób, które zimą, gdy wody wokół zamarzają, budują 15 kilometrową lodową drogę, by transportować nią niezbędne zapasy. Wzniesiemy się również nad 5-milowy most Oresund, łączący Szwecję i Danię, imponujący Pałac Królewski w Sztokholmie oraz Ales stenar – kamienny kompleks znajdujący się w Kåseberga, który składa się z 59 głazów, przypominający swoim kształtem łódź.
 
Szwecja

WĘGRY
Premiera w niedzielę 16 maja o godz. 12.00 w National Geographic

Łyżwiarstwo to jedna z najstarszych tradycji Budapesztu i duma mieszkańców Węgier. Dlatego w dokumencie nie mogło zabraknąć widoku największego lodowiska w Europie, znajdującego się w parku miejskim. Uwadze operatorów nie umknęły również kolorowe dachy stolicy, ozdobione ceramicznymi płytkami Zsolnay, które można podziwiać wyłącznie z góry. Od tej strony poznamy najważniejsze budynki w tej aglomeracji, m.in. węgierski gmach skarbu i kościoły: Szilágyi Dezső, Macieja oraz Szent László. Dalej poszybujemy nad pola pszenicy, obserwując z góry stada bydła wyprowadzanego na pastwiska, a także tajemnicze miasto duchów, by w końcu dotrzeć nad sztuczne jezioro Bokodi, które niemal nigdy nie zamarza. To tam będziemy podziwiać pływającą wioskę z unikalnymi, kolorowymi domami połączonymi z lądem drewnianymi promenadami.
 
Węgry

GRECJA
Premiera w niedzielę 23 maja o godz. 12.00 w National Geographic

Grecja musi radzić sobie z jednym z największych zanieczyszczeń mórz na świecie. Pod powierzchnią okalających ją wód kryje się istne wysypisko śmieci. W „Europie z powietrza” sprawdzimy, jak mieszkańcy i specjalne zespoły walczą z tym problemem, oczyszczając z gruzu dno. Zobaczymy również Akropol z podniebnej perspektywy i przyjrzymy się z bliska precyzyjnym pracom konserwatorskim Partenonu – starożytnej świątyni, która góruje nad Atenami jako unikalne arcydzieło greckiej inżynierii, architektury i rzeźby. Natomiast szybując nad sadami jabłoni, Kanałem Korynckim i klasztorami na klifach Meteorów, udamy się aż do starożytnego miasta Hierapolis, ukrywającego pod śniegiem złoża naturalnych minerałów.
 
Grecja


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...