reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BBC Earth uczci 95. urodziny Sir Davida Attenborough

dodano: 2021-04-14 12:39
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BBC

Attenborough copyright Alex Board BBC NH BBC Earth 360px.jpg 8 i 9 maja kanał BBC Earth uczci urodziny Sir Davida Attenborough specjalną ramówką, wypełnioną programami z jego udziałem, m.in. „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”, „Attenborough i morski smok”, „Wymieranie gatunków: fakty” i „Attenborough wśród nielotów”.

Sir David Attenborough / BBC
Błękitna planeta II Sir David Attenborough BBC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sir David Attenborough

Przyrodnik, zdobywca wielu nagród i prezenter Sir David Attenborough kończy w tym roku 95 lat. Przez dziesięciolecia opowiadane przez niego w ciepły i ujmujący sposób historie ze świata natury pobudzały wyobraźnie milionów ludzi na całym świecie i były inspiracją dla wielu pokoleń, pozwalając nam lepiej zrozumieć planetę, na której żyjemy.

Przez ostatnie 60 lat David Attenborough jest jednym z czołowych twórców filmów przyrodniczych na świecie, znanym z przełomowych serii, takich jak „Życie na Ziemi”, „Błękitna planeta” i „Planeta Ziemia”, oglądanych przez miliardy ludzi na całym świecie. Jego niezwykła kariera rozciąga się od epoki kina czarno-białego, przez telewizję kolorową, aż po technologie HD i UHD, a jego filmy zostały uhonorowane licznymi nagrodami Emmy i British Academy (BAFTA). W 1985 roku otrzymał od królowej tytuł szlachecki i najwyższe brytyjskie odznaczenie, Order Zasługi. Jest także laureatem wielu innych wyróżnień i członkiem Towarzystwa Królewskiego. W Wielkiej Brytanii David Attenborough cieszy się statusem skarbu narodowego, a ostatnio został wybrany najpopularniejszą osobą zaufania publicznego w Wielkiej Brytanii. Jego filmy nieustannie przesuwają granice wykorzystania nowoczesnych technologii w filmach przyrodniczych, a ostatnie projekty związane są zarówno z aplikacjami, jak i rzeczywistością wirtualną (VR).

Sir David dołączył do BBC w 1952 roku i w ciągu kilku lat stworzył ceniony cykl „Zoo Quest” – po raz pierwszy filmując dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W 1965 roku pełnił rolę kontrolera w BBC Two i odpowiadał za uruchomienie w Wielkiej Brytanii kolorowej telewizji. W 1973 roku opuścił kierownictwo BBC, by powrócić do swojej pasji: produkcji programów. Jego trzynastoczęściowa, ciesząca się międzynarodowym uznaniem seria „Życie na Ziemi” była najbardziej ambitną produkcją, jaką kiedykolwiek wyprodukowała pracownia Natural History Unit BBC. W latach 90. David Attenborough był prezenterem takich programów przyrodniczych jak: „Na ścieżkach życia” (1990), „Prywatne życie roślin” (1995) i „Życie ptaków” (1998). Jesienią 2000 roku sir David zaprezentował „Szanujmy Ziemię”, a rok później „Błękitną planetę”. W 2002 roku wydał niezwykle popularne „Życie ssaków”, a następnie „Zadziwiające życie bezkręgowców” i „Życie gadów i płazów”. W 2006 roku został narratorem głośnej, renomowanej serii, „Planeta Ziemia”, a następnie „Życie” (2009), „Lodowa planeta” (2011), „Afryka” (2013) i „Wielki krąg życia” (2014). W 2016 roku zdobył dwie nagrody specjalne za: „Light On Earth” oraz „Attenborough i olbrzymi dinozaur”.

W ostatnim czasie Sir David zaprezentował czterokrotnie nagradzaną nagrodą BAFTA i dwukrotnie nagrodą Emmy serię „Planeta Ziemia II” (2016) oraz wyróżnioną nagrodą Emmy serię „Błękitna planeta II” (2017), za którą otrzymał nagrodę dla Wybitnego Narratora, a także serię „Dynastie” (2018), „Siedem światów, jedna planeta” (2019) oraz „Planeta doskonała” (2020).

„Jajko: cud natury”
David Attenborough odkrywa tajemnice jednego z cudów natury, jakim jest jajko. To niesamowita struktura, w której rozwija się i żywi nowe życie. Chroni ona pisklę przed światem zewnętrznym, a jednocześnie umożliwia mu oddychanie. Jajko jest na tyle wytrzymałe, by utrzymać ciężar wysiadującego je rodzica, ale na tyle kruche, by pisklę mogło samo wydostać się na zewnątrz. Z czego jest zbudowane, dlaczego ma tak charakterystyczny kształt? Czym w ogóle jest proces składania jaj? David Attenborough śledzi cykl życia od poczęcia do wylęgu. Wyjaśnia tajemnice tego cudu natury, a przy okazji opowiada ciekawe historie o obyczajach różnych gatunków ptaków.
 
„Jajko: cud natury”

„Attenborough i morski smok”
Sir David Attenborough dołącza do naukowców, którzy dokonali niesamowitego odkrycia. Badają odnaleziony u wybrzeży Wielkiej Brytanii szkielet ichtiozaura sprzed 200 milionów lat. Skala znaleziska jest ogromna – szczątki są bowiem jednymi z najlepiej zachowanych z tego okresu. Gigantyczny smok morski polował w oceanach za czasów dinozaurów i był jednym z najgroźniejszych drapieżników swojej ery. Przełomowe odkrycie pomoże odpowiedzieć na pytania nękające paleontologów od 200 lat.

„Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
W 2014 r. na argentyńskiej pustyni znaleziono ogromną, skamieniałą kość — naukowcy sądzili, że należała do największego dinozaura, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi. Wydarzenie zainteresowało wielu ludzi na całym świecie, w tym także słynnego autora programów przyrodniczych i popularyzatora nauki, Davida Attenborough. David wyrusza do Patagonii na spotkanie z naukowcami, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Zobaczymy między innymi, jak przez dwa lata składali oni liczący 37 metrów szkielet dinozaura, w którego skład wchodziło 220 kości. Dzięki znakomitej grafice komputerowej dowiemy się, jak możliwe było życie tak ogromnych zwierząt i jakie były przyczyny ich wyginięcia.

„Wymieranie gatunków: fakty”
Sir David Attenborough analizuje zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczyny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Dlaczego tak się dzieje? Właśnie tę zagadkę próbuje rozwikłać Sir David. Zgłębia przyczyny kryzysu związane z działalnością człowieka, takie jak polowania, toksyczne odpady i przekształcanie gruntów pod uprawy. Sir David wskazuje również sposoby, które mogą pomóc nam zmienić ten trend. Odpowiedzialna konsumpcja, ograniczanie spożycia mięsa i obniżenie emisji dwutlenku węgla to potencjalnie czynniki mogące odwrócić bieg wydarzeń. Zegar natury można cofnąć - pod warunkiem, że nie będziemy z tym zwlekać.

„Attenborough wśród nielotów”
Z okazji 95. urodzin Sir Davida Attenborough zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego dokumentu, w którym jubilat opowiada o niesamowitych gatunkach wielkich ptaków. Bezgrzebieniowce – to one stanowią obiekt zainteresowania Davida Attenborough. To ptaki, które nie latały i latać nigdy nie będą – kiwi, emu oraz wielkie, wymarłe mamutaki z Madagaskaru. Są nieco dziwaczne, wyglądają co najmniej śmiesznie, bywają szalone oraz złośliwe i stanowią zagadkę świata przyrody – nie ulega jednak wątpliwości, że są fascynujące i całkiem dobrze radzą sobie w niesprzyjających warunkach.

„Dynastie”
Seria przyrodnicza opowiadająca historie pięciu wyjątkowych, ale również zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Widzowie dołączą do nich w najbardziej krytycznym momencie ich życia, aby dać się porwać ekscytującej i dramatycznej opowieści, jakiej nigdy nikt wcześniej nie odważył się pokazać w filmach przyrodniczych. Program ukazuje jak bardzo ludzkie w swoim zachowaniu są zwierzęta, walcząc między sobą o władzę i przetrwanie swoich dynastii w obliczu przytłaczających przeciwności losu, ale także okazując sobie czułość w relacjach rodzinnych.

Przywódca stada szympansów walczący o swoją pozycję i życie na skraju Sahary. Dynastia tysięcy pingwinów cesarskich gromadzących się na skutych lodem pustkowiach Antarktydy, aby stawić czoła najzimniejszej i najokrutniejszej zimie na kuli ziemskiej. Potężna lwica, porzucona przez swych męskich protektorów, prowadząca swą rodzinę przez największe zagrożenia afrykańskiej sawanny. Tocząca się na rozlewiskach Zimbabwe waśń między likaonami, matką i córką, zagrażająca przyszłości jednego z ostatnich wielkich rodów tego gatunku. Tygrysica w indyjskiej dżungli Indii, starająca się wychować swoją rodzinę mimo rosnącej presji rywali i człowieka.

Podążając za pięcioma wyjątkowymi zwierzęcymi rodzinami „Dynastie” pozwolą widzom poznać niezwykłe historie rodzin i przywódców, przeżyć z nimi triumfy i tragedie oraz poczuć się częścią ich świata, pogłębiając empatię i zrozumienie wobec zwierząt i natury.

„Rajskie ptaki”
David Attenborough przedstawia tajemnice i naukowe odkrycia na temat tych nieuchwytnych ptaków. Sam wielokrotnie jako pierwszy w historii rejestrował ich niezwykłe zachowania. W programie „Rajskie ptaki” bada te niezwykłe zwierzęta w ich odległych leśnych siedliskach oraz przeszukuje muzea i kolekcje Europy. Odkrywa przed nami pasję, jaką budziły one w tak wielu ludzkich sercach, od kolekcjonerów i malarzy po twórców filmów przyrodniczych. Ujawnia prawdziwą wiedzę naukową o ich niezwykłym życiu, tłumacząc ewolucję ich piękna. Ostatecznie udaje się również na pustynię Kataru, do nowoczesnego obiektu w którym mieści się największa na świecie populacja hodowlana tych ptaków - prywatna kolekcja katarskiego szejka.


Plan emisji:

8 maja (sobota)
10:45 - „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
12:50 - „Jajko: cud natury”
14:00 - „Attenborough wśród nielotów”
15:10 - „Dynastie” – 3 odcinki
20:00 - „Attenborough i morski smok”
22:05 - „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”

9 maja (niedziela)
7:40 - „Rajskie ptaki”
8:45 - „Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii”
9:55 - „Attenborough i morski smok”
12:10 - „Dynastie” – 2 odcinki
18:00 - „Wymieranie gatunków: fakty”


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...