reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Walka o polski Śląsk 1919-1921” w TVP Historia

dodano: 2021-04-24 12:29
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Historia 2 W tym roku mija 100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego, które przyczyniło się do przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2021 rokiem powstań śląskich. Jak zapowiada nadawca, w hołdzie polskim bohaterom i patriotom TVP pokaże debaty „Walka o polski Śląsk 1919-1921” z udziałem historyków, którzy przybliżą wydarzenia sprzed 100 lat. Premierowa emisja 1. odcinka odbędzie się w niedzielę, 25 kwietnia o godz. 17:25 w kanałach TVP Historia i TVP Historia 2. Autorką scenariusza i reżyserką cyklu jest Aleksandra Fudala-Barańska. Każdą z debat poprowadzi Piotr Gursztyn.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
6-odcinkowy program „Walka o polski Śląsk 1919-1921” przypomni trudną drogę do wolności tego regionu Polski. Odcinek pierwszy, wprowadzający, opisuje miejsce Śląska na arenie międzynarodowej, czasy zaborów, uwarunkowania kulturowe i społeczne, nastawienie Górnoślązaków do Polski i polskości. Omówiona zostanie również sytuacja II Rzeczypospolitej po Konferencji Wersalskiej.

W odcinku 2. widzowie poznają wydarzenia, które doprowadziły do I powstania śląskiego, jego przebieg i konsekwencje. W 3. debacie widzowie dowiedzą się, jakie było znaczenie społeczno-gospodarcze Śląska w okresie międzywojennym oraz jak przebiegały starcia polsko-niemieckie, które wywołały II powstanie śląskie. Odcinek 4. w całości poświęcony będzie plebiscytowi na Górnym Śląsku, planowaniu granic, akcji propagandowej oraz polsko-niemieckiej wojnie „na plakaty”.

W 5. spotkaniu widzowie poznają przebieg i skutki III powstania śląskiego, w tym mordy na ludności cywilnej. Szósty odcinek poświęcony zostanie przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski oraz autonomii nowo utworzonego województwa śląskiego. W każdej z debat, rozmowy z ekspertami, m.in. profesorami Uniwersytetu Śląskiego Zygmuntem Woźniczką i Ryszardem Kaczmarkiem, wzbogacą felietony.

Autorką scenariusza i reżyserką cyklu jest Aleksandra Fudala-Barańska, autorka wielu filmów dokumentalnych na temat Śląska. Każdą z debat poprowadzi historyk i dziennikarz telewizyjny Piotr Gursztyn.
 
„Walka o polski Śląsk 1919-1921”: Uczestnicy powstania śląskiego, foto: TVP
„Walka o polski Śląsk 1919-1921”: Uczestnicy powstania śląskiego, foto: TVP


„Walka o polski Śląsk 1919-1921” - emisja w niedziele (od 25 kwietnia 2021 roku) o godz. 17:25 w TVP Historia. Program ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Historia 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...