reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jaki odbiornik dla TVP 4K z DVB-T2?

dodano: 2021-06-10 10:38 | aktualizacja: 2021-06-10 17:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP 4K NTC naziemna telewizja logo DVB-T2 360px.jpg Jak wiadomo, 9 czerwca br. Telewizja Polska zmieniła zestaw kanałów w testowym multipleksie DVB-T2, włączając na czas Euro 2020 kanał TVP 4K. Jednocześnie wyłączono TVP Kultura HD, dostępny także w MUX 8. TVP 4K nadawany jest razem z 4 innymi kanałami: TVP Polonia HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD i TVP Rozrywka (SD). Widzowie i czytelnicy SAT Kuriera pytają, przy pomocy jakiego zewnętrznego urządzenia można odbierać kanał TVP 4K z DVB-T2 oraz dlaczego dekodery HD DVB-T2 nie odbiorą tej stacji.

satkurier.pl
TVP 4K Mistrzostwa Europy Euro 2020 plansza Di Way 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pytań i problemów dotyczących TVP 4K jest wiele, m.in.:
  • Dlaczego mój dekoder DVB-T2/HEVC nie odbiera kanału TVP 4K?
  • Dlaczego mój telewizor HD czy starszy UHD nie odbiera kanału TVP 4K?
  • Jaki zewnętrzny odbiornik sobie z tym poradzi?

Najprostszym sposobem na oglądanie TVP 4K jest sprawdzenie odbioru w telewizorze 4K UHD, o ile jest nowszej generacji, tzn. ma tuner DVB-T/DVB-T2 z H.265 (a nie H.264), czyli ma słynny HEVC zamiast MPEG-4. Może się zdarzyć, że telewizor UHD ma DVB-T2, ale jeszcze nie miał standard kompresji HEVC i wtedy telewizor lub tuner zewnętrzny kanał TVP 4K odbierze, ale będzie jakiś komunikat, że brak kodeka H.265 (czarny obraz). Oczywiście telewizor HD z wbudowanym tunerem DVB-T2 (nie jest ważne czy H.264 czy H.265) też nie odbierze tego kanału.

Niestety tak się składa, że na polskim rynku w zasadzie nie ma zewnętrznych dekoderów DVB-T2/HEVC z obsługą 4K, bo rozporządzenia na ten temat mówiły tylko o emisji kanałów HD w H.265. Udało się znaleźć za to urządzenia multimedialne 4K, które poradziły sobie z odbiorem TVP 4K, bo mają dodatkowo tuner DVB-T2/H.265 - np. Mini PC Android Di-Way AND-4x4 z tunerem 4K DVB-T2 H.265 w cenie 349 zł czy CANAL+ BOX 4K. Nie są to wyłącznie dekodery DVB-T2, a androidowe odtwarzacze z dodanym tunerem naziemnej telewizji cyfrowej. Standardowe tunery DVB-T2 w Polsce nie poradzą sobie z tematem, bo są HD (zwykle ze słabszym procesorem) - można będzie odbierać kanały TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Sport HD z transmisjami z Euro 2020.
 
Brak TVP 4K na odbiorniku Opticum Nytro Box, który nie wspiera UHD

Można też zrobić jeszcze inaczej i skorzystać z prepaidowych modułów 4K od Platformy CANAL+, bo TVP 4K będzie na tej platformie. Jeśli ktoś ma odbiornik satelitarny 4K lub telewizor 4K bez wbudowanego tunera DVB-T2 (to raczej byłby ewenement!) z gniazdem CI/CI+, to wystarczy kupić jeden z 3 różnych CAM-ów 4K (2 bez ECP i 1 z ECP) w cenach od 179 zł do 199 zł. Wtedy kanał TVP 4K nie będzie odbierany z NTC, a z satelity, a ponieważ nie będzie opłat za TVP 4K z satelity Hot Bird, to warto zaryzykować kupno takiego modułu.

Jest jednak inne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ktoś od jakiegoś czasu planował zakup tunera satelitarnego: można wybrać urządzenie 2-in-1, odbiornik Combo (satelitarno-naziemno-kablowy), ale już z 4K. Takich odbiorników Combo 4K nie brakuje na polskim rynku, ale niektóre z nich muszą być doposażone w odpowiednią głowicę tunera DVB-T2/HEVC. Należy bezwzględnie upewnić się u sprzedawcy, czy dany odbiornik Combo poradzi sobie z odbiorem, bo niektóre z nich potrafią się zaciąć lub pokazać przez moment czarny obraz.

Redakcja SAT Kuriera sprawdziła już większość urządzeń i odbiorników Combo 4K, ale nie wszystkie posiadamy, więc piszemy których urządzeń nie testowaliśmy z k. 27 w Krakowie. Większość z nich, o ile nie wszystkie, nie obsługuje dodatkowych ścieżek dźwiękowych AC-4.

Lista odbiorników i urządzeń, które powinny poradzić sobie z odbiorem TVP 4K z multipleksu DVB-T2:


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...