reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wileński wieczór z „Dziadami” Adama Mickiewicza

dodano: 2021-10-27 21:46
autor: Jan Borejko | źródło: TVP

Dziady TVP Kultura  Fot Magdalena Rybij 360px W piątek, 29 października o godz. 17:00 odbędzie się w wileńskim klasztorze Ojców Franciszkanów zorganizowany przez Teatr Telewizji i TVP Wilno pokaz spektaklu „Dziady. Noc pierwsza” w inscenizacji Teatru Wierszalin z Supraśla. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na nowo odkryć w „Dziadach” Adama Mickiewicza poczucie nierozerwalnej wspólnoty kulturalnej i historycznej pomiędzy Polakami a Litwinami. Spektakl w TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Kultura 2.

Teatr Telewizji Teatr TV TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pokaz spektaklu poprzedzi panel dyskusyjny „Dziady jako sztuka łącząca narody” z udziałem gości z Polski, Litwy i Białorusi, transmitowany będzie w TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Kultura 2.

W czasie zadumy poprzedzającej uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wydarzenie będzie symbolicznym początkiem zacieśniania współpracy Telewizji Polskiej ze stroną litewską. Zostanie podpisany List Intencyjny pomiędzy Teatrem Telewizji i Polskim Studiem Teatralnym w Wilnie. Spotkanie poprowadzi mediewistka i historyk teatru dr Jolanta Rzegocka.

„Dziady. Noc pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka to zrealizowana na podstawie „Dziadów cz. IV" z elementami „Dziadów cz. II" psychologiczna, emocjonująca konfrontacja serca i rozumu dwóch bohaterów – romantyka Gustawa i racjonalnego Księdza. Interpretacja dramatu Adama Mickiewicza z epoki romantyzmu została zrealizowana zgodnie z antyczną zasadą trzech jedności - miejsca, czasu i akcji. Inscenizacja ma jednak współczesny i aktualny charakter.

Spektakl został nagrodzony „Złotym Ryngrafem” na I Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” w 2021 roku.

„Dziady. Noc pierwsza"
Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
Scenografia: Mateusz Kasprzak
Muzyka: Jacek Hałas

Obsada:
Rafał Gąsowski (Gustaw), Dariusz Matys (Ksiądz), Piotr Tomaszuk (Guślarz), Adrian Jakuć-Łukaszewicz (Uczeń Guślarza), Monika Kwiatkowska, Katarzyna Wolak, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska, Dzieci.

Wieczór z „Dziadami” w Wilnie na antenach TVP Kultura i TVP Wilno oraz na kanale streamingowym TVP Kultura 2 kultura2.tvp.pl w piątek 29 października o godz. 17:00.
Powtórka 31 października o godz. 22:20 na antenie TVP Polonia.

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...