reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konwersja kanałów satelitarnych w Azerbejdżanie do HD

dodano: 2022-01-21 18:51 | aktualizacja: 2022-01-21 19:51
autor: RO | źródło: cableman.ru

Az TV Od 28 stycznia 2022 r. jest zaplanowana konwersja azerbejdżańskich stacji telewizyjnych nadawanych przez satelitę Azerspace 1 (46°E) do wysokiej rozdzielczości (HDTV). Informuje o tym tamtejszy regulator Milli Televiziya və Radio Şurasının (Narodowa Rada ds. Telewizji i Radia). Początkowo miało to nastąpić 10 stycznia 2022 roku.

tr.sputniknews.com
Azerbejdżan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konwersja do wyższej rozdzielczości kanałów SD jest podyktowana poprawą jakości obrazu krajowych stacji telewizyjnych, wyjaśnia Ali Alijew, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia branży cyfrowej i nadawania audiowizualnego w Azerbejdżanie. Dystrybucja SD ma zostać zamknięta.

Alijew przypomniał, że Azerbejdżan jest jednym z pierwszych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, który przestawił się na nadawanie cyfrowe.

W ciągu 3-4 lat wiele kanałów rozpoczęło emisję HD, ale biorąc pod uwagę, że niektórzy odbiorcy wciąż korzystali z odbiorników SD, kanały kontynuowały swoje transmisje w standardowej jakości SD. Ponad 70% populacji Azerbejdżanu korzysta z satelitów Azerspace 1 (46°E) i Türksat (42°E), dlatego ostateczna migracja na HD została odłożona.

Przejście wielu tureckich nadawców na HD wpłynęło na to, że widzowie odnowili swoje zestawy satelitarne. Według Alijewa, ponad połowa mieszkańców Azerbejdżanu ogląda turecką telewizję, ponieważ języki turecki i azerbejdżański są bardzo blisko siebie. Dobra cena odbiorników HD oraz przestarzały format SD przyśpieszyły proces wdrażania HD.

Tylko około 3% mieszkańców Azerbejdżanu ma stare odbiorniki SD, dlatego muszą wybrać - wymiana odbiornika na nowszy HD lub przejście na inne formy odbioru sygnału (naziemny cyfrowy lub kablowy). Naziemna telewizja DVB-T2 pokrywa 99% terytorium kraju, a około 12% populacji ogląda telewizję przez sieci kablowe. Ci widzowie nie utracą dostępu do krajowych stacji telewizyjnych.

W związku z przejściem stacji telewizyjnych w Azerbejdżanie nadawanych przez satelitę do jakości HD, zmienią się parametry techniczne multipleksu na częstotliwości 11,175H satelity Azerspace 1 (46°E). W pakiecie są nadawane państwowe stacje telewizyjne AZ TV, Ictimai TV, Medeniyet TV, Idman TV oraz prywatne Xezer TV i ATV - Azad Azerbaycan. Transmisja FTA w wiązce na Azję Środkową. Odbiór w południowej Polsce z anten od 130 cm (na północ sygnał słabnie). Zmiana standardu na DVB-S2 może pogorszyć warunki odbioru multipleksu w Polsce.

Przypomnijmy, że na tp. 11K ma zostać przesunięty CBC Sport HD. Obecnie ten kanał nadaje w wiązce europejskiej (w Polsce osiąganej nawet z anten 60cm). Po zmianie transpondera będzie konieczna większa antena.

Aktualne parametry techniczne:
Azerspace 1 (46°E)
tp. 11K (11,175 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S / QPSK) - wiązka Central Asia
Kodowanie: brak ( FTA )

Planowane parametry techniczne: (od 28.01.2022 r.)
Azerspace 1 (46°E)
tp. 11K (11,175 GHz, pol. H, SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2 / 8PSK) - wiązka Central Asia
Kodowanie: brak ( FTA )
 

Źródło: cableman.ru 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...