reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Izrael opóźnia sprzedaż Spacecomu

dodano: 2022-01-25 12:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: jpost/nepszava.hu

4iG Spacecom Amos Izraelskie Ministerstwo Komunikacji opóźnia i może zakazać sprzedaży izraelskiego operatora satelitarnego Spacecom, który obsługuje flotę satelitów AMOS. Pisaliśmy o tym, że izraelski operator satelitarny jest w trakcie sprzedaży węgierskiej firmie 4iG. Transakcja wywołała ogromne oburzenie w izraelskim Ministerstwie Obrony, ponieważ SpaceCom świadczy również usługi dla izraelskich ministerstw i organizacji bezpieczeństwa, obawiają się zagranicznej kontroli nad strategiczną firmą satelitarną w izraelskim sektorze obronnym. Jest podtekst polityczny, bo firma 4iG ma powiązania z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Amos Spacecom


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lokalne raporty w Izraelu mówią, że Ministerstwo Komunikacji odmówiło podpisania umowy z powodu obaw o powiązania, jakie rzekomo ma 4iG z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Największe obawy podobno ma potężna izraelska agencja bezpieczeństwa Shin Bet i jeśli oni wydadzą negatywną opinię do transakcji zakupu Spacecomu przez 4iG nie dojdzie.

Umowa przyjęcia udziałów Spacecom przez 4iG została uznana przez Ministerstwo Obrony Izraela za „dziwaczną”, ponieważ może umieścić rządową sieć komunikacyjną, która jest niezbędna dla Izraela, w ręce elementów „antydemokratycznych”.

Także Waszyngton wypowiadał się przeciwko posunięciom węgierskiego premiera w celu ograniczenia wolności słowa i nie chce, aby miał on jakąkolwiek kontrolę nad strategicznym kanałem komunikacyjnym, takim jak satelity Amos.

Licencja Spacecomu nie wyklucza sprzedaży go zagranicznym udziałowcom.
Co więcej 
zatwierdzono tę transakcję poprzez wyrażenie zgody przez akcjonariuszy i obligatariuszy spółki na transakcję, do której doszło niedawno, na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu SpaceCom, akcjonariusze niemal jednogłośnie - 99,8 proc. - poparli przejęcie.

Węgierscy urzędnicy zaprzeczyli, że rząd Orbana ma cokolwiek wspólnego ze sprzedażą, mówiąc, że Budapeszt postrzega ją wyłącznie jako umowę biznesową i nie jest jej interesariuszem.

Ciekawe jest jeszcze jedno, czy poprzez bliskie związki Orbana z rządami w Polsce, flota satelitów Amos nie będzie wykorzystywana przez polskie media rządowe, np. Telewizję Polską. Na razie daleko do tego, bo prawdopodobnie Izrael zablokuje tę transakcję, ale teoretycznie w przyszłości kanały TVP mogłyby się pojawić na satelitach Amos (4°W).


Źródło: jpost.com  www.vg.hu  nepszava.hu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...