reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Polskie soboty” w lutym w Canal+ Dokument

dodano: 2022-02-04 13:17 | aktualizacja: 2022-02-04 14:51
autor: Łukasz Knapik | źródło: Canal+ Polska/satkurier.pl

Canal+ Dokument W lutym br. CANAL+ Dokument w ramach pasma „Polskie soboty” poleca swoim widzom takie programy jak „Krafftówna w Krainie Czarów”, „Martwa natura”, „Bukolika” i „Furia”.

Canal+ Dokument


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Luty 2022 roku w ofercie CANAL+ Dokument:

„Polskie soboty”:
emisja: w soboty (od 5 lutego br.) o 20:00
Polskie filmy dokumentalne pojawią się w lutowym paśmie „Polskie soboty” od soboty, 5 lutego br. w Canal+ Dokument. Jak zapowiada nadawca, to cztery produkcje dające możliwość wglądu w życie niezwykłych osób i przeniknięcia do nieznanych zakamarków otaczającego nas świat - poruszające, wnikliwe, skłaniające do refleksji. W lutowe soboty w CANAL+ Dokument odbędą się premiery „Krafftówny w Krainie Czarów”, „Martwej natury”, „Bukoliki” i „Furii”. Wszystkie produkcje dostępne będą również serwisie CANAL+ Online.

„Polskie soboty”:
„Krafftówna w Krainie Czarów”
emisja: w sobotę, 5 lutego br. o 20:00

Początek 2022 roku przyniósł polskiej kulturze ogromną stratę. W wieku 93 lat zmarła aktorka Barbara Krafftówna, którą widzowie pokochali m.in. za niezapomnianą Honoratę w kultowych „Czterech pancernych i psie”. Gwiazda kina, telewizji i teatru, która w trakcie 75 lat kariery wcieliła się w ponad 140 ról. Grała u Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Wojciecha Jerzego Hasa, śpiewała w „Kabarecie Starszych Panów”. Jak zapewnia nadawca, jej Felicja z nominowanego do „Złotej Palmy” filmu „Jak być kochaną”, od niemal 60 lat nieustanie wzrusza i zachwyca, na zawsze już pozostając najwybitniejszą rolą tej wielowymiarowej artystki. Właśnie do tej postaci nawiązują wewnętrzne, intymne monologi będące główną narracją dokumentalnego obrazu „Krafftówna w Krainie Czarów”. Nagrania zarówno archiwalne, przez lata zbierane przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę, jak i zrealizowane współcześnie. Ten kreacyjny portret stworzony przez Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa zabiera widzów w magiczną krainę życia Barbary Krafftówny, pełną zawodowych sukcesów i osobistych tragedii. Życia wpisanego w niełatwe realia polskiej rzeczywistości, od których ucieczką dla aktorki zawsze była wyobraźnia.

„Polskie soboty”:
„Martwa natura”
emisja: w sobotę, 12 lutego br. o 20:00

W paśmie „Polskie soboty” pokazany zostanie również dokument „Martwa natura”. Sławomir Grünberg, twórca takich filmów dokumentalnych jak „Nie płacz kiedy odjadę” czy „Karski i władcy ludzkości” oraz laureat nagrody „Emmy” opowiada historię obrazu, który wisiał w mieszkaniu w Łodzi przy łóżku Lilki Elbaum przez ponad 75 lat. Dzięki temu stał się on niemym świadkiem nie tylko tragicznych dziejów rodzin, które tam mieszkały, ale także historii Łodzi. Jak zapowiada nadawca, film będący nowoczesnym połączeniem eseju, materiałów archiwalnych, animacji i współczesnego dokumentu śledzi losy Lilki Elbaum, głównej bohaterki filmu, Paula Cellera, Amerykanina i potomka polskich Żydów z Łodzi, oraz Roni Ben Ari, fotograficzki z Izraela, której ojciec mieszkał niegdyś w owej kamienicy. Wspólnie dążą oni do odnalezienia śladów rodzinnych wspomnień. To także pełna metafor opowieść o samym mieście i pełniącej w nim przed wojną ważną rolę - tętniącej życiem społeczności żydowskiej. To opowieść o brutalnej eksterminacji tej społeczności w okresie holokaustu, walce o odrodzenie, aż po ostateczne jej wydalenie z miasta w 1968 roku.

„Polskie soboty”:
„Bukolika”
emisja: w sobotę, 19 lutego br. o 20:00

Z kolei w sobotę, 19 lutego br. o godzinie 20:00 stacja wyemituje film „Bukolika” - pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Pałki, którego światowa premiera odbyła się na „Międzynarodowym Festiwalu Filmowym” w Locarno w sekcji „Tydzień krytyki filmowej”. Jest to opowieść o ludziach, którzy żyją inaczej. Danuta i jej córka Barbara mieszkają z dala od ludzi, w zgodzie z przyrodą i w surowych warunkach, otoczone zwierzętami i duchami zmarłych. Rytm ich życia wyznacza natura, dając poczucie spokoju i bezpieczeństwa, jednocześnie wywołując tęsknotę za ludźmi.

„Polskie soboty”:
„Furia”
emisja: w sobotę, 26 lutego br. o 20:00

Kulisy kariery i prywatnego życia polskiej mistrzyni MMA, Aleksandry Roli, pokazuje natomiast film „Furia” Krzysztofa Kasiora. Dokument to obraz bezkompromisowej walki o marzenia i dążenia do wyznaczonych celów. Sercowe zawody i załamanie nerwowe, które przyniosły dwie próby samobójcze, stały się też fundamentem sportowego sukcesu. Aleksandra Rola, która zamiast psychoterapii wybrała treningi, w krótkim czasie pokonała wszystkie rywalki w Polsce i dostała szansę walki o tytułu amatorskiego mistrza świata na turnieju w Las Vegas. Producentem tego dokumentalnego filmu jest Film Frame - Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, koproducentami są TVP, Wild Panda Film, Gaugan Films, My Way Studio, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Coloroffon i Mayfly, wsparcia finansowego udzielił Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), a dystrybutorem jest Mayfly. Film do kin trafił w piątek, 19 listopada 2021 roku (więcej tutaj).
 
Aleksandra Rola na plakacie promującym kinową emisję filmu „Furia”, foto: Mayfly
Aleksandra Rola na plakacie promującym kinową emisję filmu „Furia”, foto: Mayfly


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...