reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Elektrownia atomowa w Polsat Viasat Explore

dodano: 2022-02-16 01:48
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore W środę, 16 lutego br. o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek brytyjskiego programu „Jak zbudować elektrownię atomową” („How To Build A Nuclear Power Station”). 2-częściowy program dokumentalny śledzi pracę ekip budujących Hinkley Point C - największą i najnowszą elektrownię atomową w Wielkiej Brytanii, stawianą w odległym zakątku hrabstwa Somerset. Zajmuje ona obszar 250 boisk piłkarskich, a całkowite koszty jej powstania szacowane są na 22 miliardy funtów. To jedna z największych tego typu inwestycji w Europie i pierwsza od wielu pokoleń nowa elektrownia jądrowa w Wielkiej Brytanii.

Polsat Viasat Explore


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Katastrofy elektrowni w Czarnobylu i Fukushimie rzucają cień na kolejne tego typu przedsięwzięcia, a zespół nadzorujący ten projekt musi dopilnować, aby cała operacja przebiegała zgodnie z planem. Dodatkową presję na inżynierów wywiera decyzja o zastosowaniu nowego rodzaju reaktora. Co więcej, problemy z siostrzanymi elektrowniami Hinkley Point C we Francji i Finlandii nie napawają optymizmem, ponieważ nowy model reaktora w żadnej części Europy nie funkcjonuje bez zarzutów.

W pierwszym odcinku widzowie śledzą losy dwóch specjalistów i ich ekip. Mike Murphy, jeden z kierowników budowy elektrowni Hinkley, nadzoruje krytyczną operację mającą na celu stworzenie jednego z dwóch gigantycznych, super wytrzymałych fundamentów reaktora jądrowego. Mike Murphy i jego zespół muszą przez trzy dni bez przerwy wylewać specjalną mieszankę betonową. Z kolei Rob Bermingham, kierownik do spraw realizacji tuneli, ma za zadanie nadzorować budowę pierwszego z trzech tuneli doprowadzających wodę do chłodzenia. Ma on mieć długość trzech i pół kilometra i przebiegać pod Kanałem Bristolskim. Jego zadaniem będzie dostarczanie 120 tysięcy litrów wody morskiej na sekundę, potrzebnej do chłodzenia reaktorów jądrowych.

W drugim odcinku widzowie dowiedzą się, w jaki sposób stworzono rozległy system ochrony przeciwpowodziowej, aby zabezpieczyć elektrownię przed najbardziej niebezpiecznymi zjawiskami pogodowym (w tym potężnymi burzami, które zdarzają się raz na 10 tysięcy lat) i uniknąć katastrofy podobnej do tej, która dotknęła elektrownię Fukushima Daiichi w Japonii. Program dokumentalny kończy się w momencie, gdy ekipa drążąca tunel ma już naprawdę niewiele czasu, by ukończyć pierwszy z nich na czas.

Premiera programu „Jak zbudować elektrownię atomową” odbędzie się w środę, 16 lutego br. o godzinie 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore. Emisja drugiego odcinka odbędzie się w środę, 23 lutego br. o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Nicolas Mathis w programie „Jak zbudować elektrownię atomową”, foto: Viasat World
Nicolas Mathis w programie „Jak zbudować elektrownię atomową”, foto: Viasat World


„Jak zbudować elektrownię atomową” - emisja w środy (od 16 lutego 2022 roku) o godz. 21:00 w kanale Polsat Viasat Explore.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...