reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nie będzie startów rosyjskich rakiet Sojuz z Gujany

dodano: 2022-02-26 13:12
autor: HP | źródło: Roskosmos

SES-15 Sojuz Arianespace Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zawiesiła współpracę z Europą przy startach z kosmodromu Kourou, a także odwołał pracowników z Gujany Francuskiej w odpowiedzi na sankcje. Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Roskosmosu, poinformował o tym na swoim kanale Telegram. Najbliższy start rosyjskiej rakiety Sojuz ST-B z dwoma satelitami Galileo z Kourou miał odbyć się 6 kwietnia, ale zapewne zostanie anulowany. Ostatni start rakiety Sojuz z satelitami OneWeb z Kourou odbył się 10 lutego. Dodatkowo strona internetowa Roskosmosu dość skutecznie została poddana atakowi DDoS.

soyuz_ros_start_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- W odpowiedzi na sankcje UE wobec naszych przedsiębiorstw Roskosmos zawiesza współpracę z europejskimi partnerami w zakresie organizacji startów w kosmos z centrum kosmicznego Kourou i wycofuje swój personel techniczny, w tym skonsolidowaną załogę startową, z Gujany Francuskiej – czytamy w poście Rogozina.

Roskosmos pracuje nad kwestią pozostawienia lub ewakuacji 87 Rosjan z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. 

- Obecnie w Gujanie Francuskiej przebywa 87 obywateli Rosji … kwestia wyjazdu rosyjskich pracowników jest opracowywana – podał Roskosmos.


Na kosmodromie Kourou w Gujanie pracują pracownicy organizacji non-profit im. Ławoczkina, którzy przygotowywali górny stopień Fregat-MT do zbliżającego się startu 5/6 kwietnia br., a także rosyjscy pracownicy Progress RCC (producent rakiet Sojuz ) i centrum eksploatacja naziemnych obiektów infrastruktury kosmicznej. Rosjanie mogą mieć też problem z ewakuacją do Rosji, bo może ustać komunikacja lotnicza między Federacją Rosyjską i Europą. Taka ewakuacja tylko via Stambuł lub ZEA.

Galileo 39 i 30 nie polecą Sojuzem
Przypomnijmy, że rakieta Sojuz operatora Arianespace, zaprojektowana jako VS28, miała wystartować z misją z Guiana Space Center w Kourou. Sojuz miał wynieść na orbitę 2 bardzo ważne satelity Galileo 29 i 30 dla pełnej zdolności operacyjnej dla europejskiej floty systemu nawigacji Galileo. Rakieta Sojuz 2.1b (Sojuz ST-B) miała wykorzystywać górny stopień Fregat MT. Start już był mocno opóźniony i chyba na razie nie dojdzie do skutku. Galileo ma więc problem, bo nie ma na razie innej rakiety (Ariane 5 lub nowej Ariane 64 - nowa i jeszcze nie gotowa) 

Inne starty rosyjskich rakiet w najbliższym czasie
4 marca (22:41 GMT) rosyjska rakieta Sojuz 2.1b ma wystartować z Bajkonuru z misją OneWeb 14. Rosyjska rakieta Sojuz (podobna do tej, która miała wynieść satelity Galileo z Kourou), jest sprzedawana przez francuskiego operatora Arianespace, ma wynieść na orbitę 36 satelitów dla brytyjskiego operatora OneWeb, który buduje konstelację satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej dla Internetu szerokopasmowej o niskim opóźnieniu. Na razie nie ma informacji, aby ten start dla brytyjskiej firmy z terenu Kazachstanu miał się nie odbyć.

18 marca (15:55 GMT) z Bajkonuru odbyć się ma inny ważny start rosyjskiej rakiety Sojuz 2.1a z misją ISS 67S. Rosyjska rakieta wyniesie załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-21 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z następnym zespołem trzech kosmonautów i to mają być tylko Rosjanie. Załogą ma dowodzić Oleg Artemiew z inżynierami lotniczymi Denisem Matwiejewem i Sergiejem Korsakowem. Nic nie wiadomo co do odwołania tego startu, aczkolwiek Rosjanie ostrzegli Amerykanów, że mogą szybko zakończyć współpracę na ISS.

Kolejna dostawa zaopatrzenia na ISS miała odbyć się rakietą Sojuz 2.1a z Bajkonuru - misję Progress 81P zaplanowano na 3 czerwca br.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...