reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Osiem procent” w kanałach TVP1 i TVP Dokument

dodano: 2022-04-01 14:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka „Osiem procent” W poniedziałek, 4 kwietnia br. o godz. 22:45 w kanale TVP1 w ramach pasma „Świat bez fikcji”, a w kolejnych dniach w stacji TVP Dokument, wyemitowany zostanie premierowo polski film dokumentalny „Osiem procent”, którego reżyserem jest Wojciech Klimala, a producentem Telewizja Polska. Obraz został zrealizowany w Republice Południowej Afryki.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Osiem procent”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy spełniło się marzenie o multikulturowej społeczności, którą Nelson Mandela nazywał „Rainbow Nation”? Czy Afrykanerzy żyją w zgodzie z rdzennymi mieszkańcami regionu? Czy przetrwała głośno zapowiadana równość i jakie ślady postapartheidu można znaleźć w nastrojach społeczno-politycznych? Wojciech Klimala poznając ten kraj, starał się zrozumieć jego skomplikowaną historię i przybliżyć obecną sytuację mieszkańców Republiki Południowej Afryki. 

- Kilka lat temu przeczytałem krótką informację na temat sytuacji w RPA i uświadomiłem sobie, że moja wiedza o tym kraju jest ograniczona. Zaciekawiony kontekstem polityczno-społecznym wyruszyłem w podróż do Afryki, której dotąd nie znałem. Dostrzegłem wówczas wspólne mianowniki między historią naszego kraju i Republiki Południowej Afryki: dojrzewająca demokracja, ludzie - symbole przemian, proces wychodzenia z systemu totalitarnego. Dziś mieszkańcy RPA są wolnymi ludźmi i odczuwa się oddech zmian, ale kim są tam zwykli ludzie? W co wierzą? Co myślą i czują? Z jakimi wyzwaniami się mierzą? Mój fotoreportaż z podróży stał się pretekstem do stworzenia filmowej opowieści o społeczeństwie, w którym do niedawna osiem procent białej ludności zdominowała większość obywateli czarnoskórych i koloredów

- mówi Wojciech Klimala.


Film „Osiem procent” w kanale TVP1 zostanie wyemitowany w ramach pasma „Świat bez fikcji” (więcej tutaj).
 
Bohaterowie filmu „Osiem procent”, foto: Wojciech Klimala
Bohaterowie filmu „Osiem procent”, foto: Wojciech Klimala


„Osiem procent” - emisja w poniedziałek, 4 kwietnia 2022 roku o godz. 22:45 w TVP1. Film ten będą mogli również oglądać widzowie kanału TVP Dokument.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...