reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjskie platformy DTH będą miały problemy? [akt.]

dodano: 2022-04-05 12:20 | aktualizacja: 2022-04-07 12:15
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TelecomDaily

Trikolor TV NTV-Plus Największa rosyjska platforma płatnej telewizji Trikolor (blisko 12,5 mln abonentów!) może mieć poważne problemy związane pośrednio z inwazją wojsk rosyjskich w Ukrainie. Wynika to z wielu trudności związanych m.in. z kursem rubla do euro i dolara, problemami z płatnościami na rzecz operatora satelitarnego Eutelsat (zablokowany SWIFT). Wyłączono też wiele zagranicznych stacji telewizyjnych, np. Discovery, NHK, TV5Monde, EuroNews, DW, a mówi się o całkowitym wykluczeniu zagranicznych mediów jako szkodzących Federacji Rosyjskiej. Trikolor już zwrócił się do władz Rosji o rozszerzenie wsparcia państwa dla operatorów satelitarnych platform. Podobne problemy mogą mieć inne platformy, w tym NTV Plus. Oficjalnie działają 4 platformy DTH: Trikolor, Telekarta, NTV Plus, MTS TV. 

https://telesputnik.ru/upload/iblock/9c3/trikolor_uvelichil_chislo_telekanalov_v_sibiri.jpg
Trikolor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trikolor to główny operator płatnej telewizji w Rosji, działający w segmentach DTH i OTT. Jego platforma satelitarna jest dystrybuowana dla europejskiej części Rosji z pozycji orbitalnej 36°E i dla Syberii z 56°E. Od dawna nieoficjalnie mówiło się, że rosyjskie platformy Trikolor i NTV Plus faktycznie należą do Putina, bo kiedyś podstawionym ludziom i firmom dano ogromne pieniądze i zielone światło do działania. Po ich rozkręceniu i zwiększeniu liczby abonentów oficjalnie przejęto przez rządowe firmy rosyjskie.

Trikolor prosi rosyjski rząd o pomoc
Według Kommiersanta, dyrektor generalna Trikolor,  Elena Polozova pod koniec marca napisała list z prośbą do rządu, Dumy Państwowej i rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego. Trikolor szacuje, że bezpośrednie straty w 2022 r. z powodu wzrostu kosztów dzierżawy pojemności satelitarnych i nakładów na modernizację sprzętu wyniosą ponad 4 mld rubli (43 mln euro).

Wśród środków, o które platforma Trikolor poprosiła, należy wymienić mechanizm uczciwej indeksacji taryf, preferencyjne kredyty o oprocentowaniu nieprzekraczającym 3%, zerowanie podatku od nieruchomości, obniżenie składek ubezpieczeniowych, moratorium na składki na rezerwę usługi powszechnej. Ponieważ rosyjscy operatorzy platform satelitarnych płacą za międzynarodowe treści i kanały telewizyjne w obcej walucie, mocno odczują to na spadku rubla, który o dziwo odrobił na kursach do euro i dolara - pytanie na jak długo uda się taki kurs utrzymać.

Co czeka rosyjskie platformy satelitarne?
Trikolor i inne rosyjskie platformy za chwilę nie będą miały dostępu do zachodnich kanałów, produkcji i technologii. Zastępowanie seriali zachodnich filmami i serialami południowoamerykańskimi, tureckimi czy indyjskimi widowni nie przyciągnie. Wojna w Ukrainie zuboży też rosyjskie społeczeństwo do tego stopnia, że ograniczy kupowanie droższych pakietów kanałów z platform lub przejdzie do oglądania z DVB-T2, które w wielu rejonach nie jest osiągalne.

Jeśli będzie problem z płatnościami w dolarach lub euro, choćby dla francuskiego operatora Eutelsat, bo z pojemności satelity Eutelsat 36B na pozycji 36°E korzysta Trikolor, to w końcu skończy się to tak, że część transponderów będzie musiała być wyłączona lub Trikolor zmieni satelitę na jakiegoś rosyjskiego satelitę, a to oznacza migrację ponad 12 mln anten satelitarnych na inną pozycję. NTV Plus może mieć identyczny problem.

Dziwne nawet, że rosyjskie platformy nie zostały jeszcze objęte zachodnimi sankcjami, bo przecież uczestniczą wprost w emisji propagandowych stacji rosyjskich. Jak one miałyby wyglądać to trudno ocenić, ale prawie każda z nich po takich sankcjach może upaść i w ten sposób ograniczono by wpływ rosyjskiej propagandy na rynek wewnętrzny, bo wtedy Rosjanie w końcu zauważyliby, że nie ma ich ulubionych stacji i seriali.

Według analityków rynku, rosyjskie platformy mogą zostać zmuszone do znaczącego zmniejszenia liczby kanałów w pakietach i zwiększenia kosztów o co najmniej 10-30%.


Aktualizacja:

Pojawiała się petycja wzywająca do nałożenia sankcji na rosyjskie platformy płatnej telewizji satelitarnej Trikolor i NTV Plus.

Petycja wzywa Unię Europejską do usankcjonowania transmisji NTV Plus i Trikolor na satelicie Eutelsacie została podpisana przez całą Narodową Radę Telewizji i Radiofonii Ukrainy. Link do petycji jest tu.

Petycja sporządzona przez komisję Denisa Diderota (od nazwiska francuskiego filozofa, krytyka sztuki i pisarza) ma uniemożliwić NTV Plus i Trikolor korzystanie z europejskich satelitów. Obie platformy są obecnie dystrybuowane z satelity Eutelsat 36B na 36°E. Szacuje się, że satelita stanowi do 30% ich zainstalowanej pojemności dla rosyjskich platform.

W związku z ograniczeniami raportowania nałożonymi przez rosyjski rząd na początku marca NTV Plus (część Gazprom Media Holding) i Trikolor wykluczyły ze swojej oferty wszystkie międzynarodowe kanały informacyjne, w tym BBC World News, CNN, Deutsche Welle (DW), Euronews Russian, France 24, NHK World, RAI News 24 i TV5Monde.

- Dwaj rosyjscy operatorzy twierdzą, że wyłączenie międzynarodowych kanałów informacyjnych nastąpiło z inicjatywy nadawców, co jest ewidentną nieprawdą. UE i Eutelsat nie mogą zaakceptować tej cenzury wykorzystującej europejskie pojemności satelitarne, ani ciągłej transmisji na transponderach Eutelsatu RT News, kremlowskiego kanału propagandy wojennej, zakazanej decyzją UE miesiąc temu

 – powiedział koordynator Komisji Denisa Diderot, dr Andre Lange. 


Źródło: broadbandtvnews.com  avaaz.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...