reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

19 kwietnia na antenie Discovery Historia

dodano: 2022-04-15 22:29
autor: Jan Borejko | źródło: TVN Grupa Discovery

Discovery historia 19 kwietnia 1943 roku, kiedy Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta warszawskiego, kilkaset bojowniczek i bojowników żydowskiego pochodzenia odpowiedziało zbrojnym oporem. Z okazji 79 rocznicy wybuchu powstania, Discovery Historia przygotowało dla swoich widzów specjalną ofertę programową.

Discovery Historia
Discovery Historia powstanie w gettcie warszawskim 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mało kto wie, że przy Muzeum Auschwitz-Birkenau działa jedna z  najnowocześniejszych pracowni konserwatorskich na świecie.
To właśnie tam doświadczeni konserwatorzy i archeolodzy na podstawie pojedynczych przedmiotów, a czasem nawet ich fragmentów odtwarzają tożsamość poszczególnych ofiar Holokaustu. Fabularyzowany serial dokumentalny „Strażnicy Pamięci” opowiadający o ich niesamowitej i emocjonującej pracy będzie można zobaczyć o godz. 20:00.

Tuż po nim przyjdzie pora na „Listy z płonącej Warszawy” o godz. 22:00.
Dokument bazując na listach i niemieckich meldunkach z okupowanej Warszawy pokazuje jak wyglądało powstanie z punktu widzenia żołnierzy Wehrmachtu. Głównymi bohaterami filmu są były oficer Wehrmachtu, radiotelegrafista artylerii oraz saper, który w ramach swoich służbowych obowiązków szedł przed komando SS i torował mu drogę wysadzając drzwi.

Na antenie Discovery Historia będzie można zobaczyć także debiut reżyserski wybitnego pisarza („Rejwach”, „Poufne), reportera i fotografa Mikołaja Grynberga. Grynberg słynie z przenikliwych i niezwykle szczerych rozmów z dziećmi oraz wnukami ocalałych z Holokaustu polskich Żydów. To właśnie te świadectwa stały się punktem wyjścia do jego wspólnego projektu z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W poruszającym dokumencie „Dowód tożsamości” (godz. 23:00) bohaterowie nie tylko opowiadają indywidualne historie swoich rodzin, ale także mierzą się z często trudnymi pytaniami o antysemityzm, tożsamość czy współczesną Polskę. Na pytanie jak to jest być współczesnym Żydem? odpowiadają różne pokolenia, nawet te, które nie miały bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Ludzie z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Dzięki temu można przyjrzeć się jak w naszym społeczeństwie zmienia się nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych młodych ludzi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...