reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 lat temu koniec analogowej telewizji satelitarnej

dodano: 2022-04-28 18:21
autor: RO | źródło: satkurier.pl

antena satelitarna Analogowe transmisje na systemie satelitarnym Astra 19,2°E zakończyły się dokładnie 10 lat temu. Nad ranem 30 kwietnia 2022 roku mija pełna dekada od wyłączenia regularnych przekazów z systemu PAL - łącznie 29 kanałów i licznych stacji radiowych w języku niemieckim. Te drugie nadawano na podnośnej fonii analogowych kanałów TV. Eurosport Deutschland jako ostatni kanał zniknął z przekazu PAL niecałą dobę później w stosunku do pozostałych kanałów analogowych.

SES Astra satelity


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koniec emisji analogowej z 19,2°E był zarazem końcem przekazu analogowego w Europie.

W systemie PAL pozostały 3 transpondery po kanałach ProSiebenSat.1, po jednym nadawców RTL Group i Tele 5 oraz 8 tp. pozostałych nadawców. 30 kwietnia 2012 r. regularną emisję kanałów zajęła plansza Klardigital 2012 z informacjami o przejściu na odbiór cyfrowy. Kanał Arte jako jedyny nadawał własną planszę informacyjną.

<<<Sprawdź, jakie kanały analogowe wyłączono i na jakich transponderach emitowano w PAL>>>.

Ostatecznie większość transponderów wyłączono całkowicie, a kilka przełączono do standardu cyfrowego DVB-S2 na potrzeby niemieckich kanałów HD w FTA. Później aktywowane były kolejne transpondery w DVB-S lub DVB-S2 w zależności od potrzeb nadawców. Część zwolnionych pojemności wykorzystały też płatne platformy DTH (np. ówczesna hiszpańska Digital+, aktualnie Movistar+).

 
Plansza Klardigital 2012, która zastąpiła przekaz analogowy wielu kanałów niemieckich


Klardigital 2012 był specjalnym projektem utworzonym w Niemczech, który pomagał widzom przygotować się na cyfryzację. Gospodarstwa domowe korzystające z odbioru satelitarnego mogły przeprowadzić prosty test, wywołując stronę 198. telegazety na jednym z następujących kanałów: ARD, ProSiebien, RTL, Sat.1, ZDF lub BR. Jeżeli pojawił się komunikat o zakończeniu analogowej transmisji satelitarnej, to oznaczało, że odbiór był nadal analogowy. W przeciwnym wypadku pojawiała się wiadomość z potwierdzeniem odbioru cyfrowego. Dużo informacji technicznych zostało zamieszczonych na utworzonej stronie internetowej.

Przejście na cyfrową telewizję satelitarną przyniosło same korzyści.
Zwłaszcza znacznie lepszą jakość obrazu i dźwięku, dostępność HDTV i większą różnorodność kanałów. Do wyboru było więcej kanałów tematycznych i regionalnych ARD/ZDF, kanałów Sat.1 i RTL z oknami regionalnymi, a także kanałów od nadawców międzynarodowych.

Dzisiaj odbiór satelitarny jest wybierany ze względu na wyjątkową różnorodność programów na każdym poziomie jakości w porównaniu do wszystkich innych rodzajów odbioru - zarówno w jakości standardowej SD, jak i jakości HD i Ultra HD. Kolejnym aspektem jest stabilność transmisji, brak abonamentu i stosunkowo niski, jednorazowy koszt zestawu satelitarnego do odbioru FTA.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...