reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czytelnicy pytają - SAT Kurier odpowiada: Cz. 2. DVB-T2

dodano: 2022-06-07 17:01 | aktualizacja: 2022-06-13 15:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

DVB-T2 telewizja antena naziemna Tym razem SAT Kurier odpowiada na pytania Czytelników związane z odbiorem telewizji naziemnej drugiej generacji - DVB-T2/H.265 (HEVC). Pytań dotyczących DVB-T2 i sprzętu odbiorczego jest coraz więcej. O rodzajach odbiorników DVB-T2 pisaliśmy tu. Poniżej zagadnienia, które wymagają dokładnego wyjaśnienia. Czy należy wymienić antenę dla DVB-T2? Gdzie najlepiej kupić odbiornik DVB-T2? Który dekoder jest najlepszy? Odpowiedzieliśmy już na pytanie: Dlaczego odbieram tylko TVP a kanałów Polsat i TVN już nie? Kolejne pytania prosimy zadawać choćby w komentarzach. Satkurier.pl spróbuje odpowiedzieć.

antena naziemna DVB-T2


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli zainstalowałem antenę dla naziemnej telewizji DVB-T, czy będę musiał ją ponownie wymienić w 2022 r. z powodu przejścia na DVB-T2?

Nie. Obecnie dostępne na rynku anteny do odbioru telewizji naziemnej nadają się już do odbioru sygnałów nowej generacji (mniej ważne są wielkie skróty na opakowaniach: DVB-T, DVB-T2, MPEG-4, HEVC, Full HD, 4K). Teoretycznie nie będzie konieczna ich wymiana w 2022 r. przy migracji z DVB-T na DVB-T2 i z kompresji H.264/MPEG-4 na H.265/HEVC, choć jak wiadomo w praktyce często jest nieco inaczej - to trzeba sprawdzić na konkretnym przykładzie w danym terenie.

Co najwyżej trzeba będzie zainstalować filtr LTE/5G za anteną, aby zredukować zakłócenia z sygnałów 5G, które będą zbliżone do „najwyższych” MUX-ów DVB-T2 UHF lub wymienić starą zwrotnicę na nową ustawioną na nową pasmo UHF (474-690 MHz). Niektóre nowe anteny mają własny filtr LTE. Owszem jeśli antena jest wyjątkowo długo używana, to warto ją wymienić po 8-10 latach, bo ze starości to i odbiór bywa gorszy.

Dodać trzeba, że nie należy się nabierać na hasła reklamowe: „Ready for HEVC” lub „Ready for DVB-T2”, bo antena to antena. Ona tylko odbiera, a przetworzeniem sygnału zajmuje się tuner w dekoderze DVB-T/T2 lub sam telewizor z takim tunerem wbudowanym. Ważny jest więc dekoder w odpowiednim standardzie transmisji i kompresji - bez tego nie pomogą żadne napisy na opakowaniu czy w instrukcji obsługi.

Miałem na starym telewizorze HbbTV dla DVB-T. Czy będę miał HbbTV na nowym odbiorniku DVB-T2/HEVC?

Niestety tak dobrze nie ma, bo jeśli dołączymy zewnętrzny dekoder z tunerem DVB-T2/HEVC bez obsługi HbbTV (a takich jest 100%), by ożywić telewizor, który miał tuner DVB-T/MPEG-4 i obsługę HbbTV, to nie uda się odbiór z interaktywnej części oferty naziemnej TV. To dekoder DVB-T2/HEVC musi mieć obsługę HbbTV, a nie sam ekran starego telewizora. W takim przypadku należy wymienić telewizor, bo z zakupem zewnętrznego dekodera DVB-T2 z HbbTV może być problem.

Chciałbym oglądać kanały dodatkowe, np. TVP Kultura 2 i TVP ABC 2 z HbbTV. Czy dekoder obsługuje standard telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0 lub wyższej?

Zawsze fajnie mieć jest dostęp do nieco większej liczby kanałów, a jak wiadomo część z nich jest emitowana w ramach HbbTV. Problem w tym, że w Polsce niepotrzebnymi zapisami o obligatoryjności HbbTV w wersji co najmniej 2.0.1 w rozporządzeniu całkiem zablokowano możliwość korzystania z internetu w dekoderach DVB-T2. Narzucono, że odbiorniki DVB-T2/HEVC umożliwiające podłączenie do Internetu (gniazdo LAN) muszą obsługiwać HbbTV. A że implementacja HbbTV w dekoderach jest zbyt droga dla producentów, postanowili oni całkiem zrezygnować z gniazda Ethernet. Jak widać, skutki tych zapisów są fatalne.

Na razie nie znamy żadnego odbiornika, który w miarę szybko i dobrze obsługiwałby HbbTV z DVB-T2. Być może pojawią się jeszcze takie zewnętrzne odbiorniki w cenie 250 zł (zamiast 89-149 zł za standardowy tuner).

Jednak ci, którzy uprą się na telewizję hybrydową HbbTV, muszą wyposażyć się w odpowiedni telewizor. Na polskim rynku nie ma też żadnych odbiorników Combo lub na Linuksie, które miałyby obsługę HbbTV.

Co ciekawe, polskie platformy satelitarne, które chwaliły się dodatkowym tunerem DVB-T2 ostatecznie zmieniły oprogramowanie i wyłączyły software’owo tuner DVB-T2, aby nie narażać się na ewentualne kary, bo LAN mają do innych celów niż HbbTV. Na dodatek to były szybkie dekodery 4K, a to mogłoby pozwolić na odbiór kanału TVP 4K podczas MŚ w Katarze, o ile ten zostałby ponownie włączony w ramach DVB-T2.

W kuchni mam stary telewizor ze złączem SCART. Czy mogę na nim odbierać teraz kanały DVB-T2?

Jak najbardziej można skorzystać z oferty kanałów emitowanych w DVB-T2/HEVC pod warunkiem odpowiedniego zewnętrznego odbiornika DVB-T2 ze złączem SCART. Nie wszystkie mają takie złącze, np. brak ich odbiornikach typu stick HDMI (są przeznaczone głównie do hoteli i pensjonatów). Jeśli w kuchni jest miejsce na ustawienie standardowego dekodera, to można taki kupić, a jeśli nie, odpowiedni będzie tzw. SCART Box z łamanym złączem SCART. Można go spokojnie schować za telewizorem. Wiadomo, że jakość po SCART nie będzie najwyższa, ale komu to przeszkadza w kuchni, kiedy trzeba obejrzeć ulubiony serial?

Nie działa mi odbiornik DVB-T2 - chyba się zawiesił.

Taki odbiornik trafił na stół do sprawdzenia i serwisant zadał pytanie: można prosić o pilota? Pilot w rękach sprawdzającego od razu wydał się zbyt lekki, więc zadał pytanie: czy ma Pan baterie w pilocie?
Okazało się, że baterii akurat nie było w pudełku po zakupie dekodera, więc kupujący myślał, że są już w pilocie, ale tego nie sprawdził, skarżąc się na... zawieszanie. Można i tak.

Nie działa mi miniodbiornik DVB-T2 - taki chowany za telewizorem.

Pierwsze pytanie jakie zadaje konsultant: czy podłączono kabel do złącza USB w telewizorze? Samo podłączenie HDMI czy SCART-a nie daje zasilania odbiornika, a te miniodbiorniki są zasilane 5V lub 12V. Brak zasilania i „tuner nie świeci", bo nie podano napięcia 5V po USB do tunera, więc odbiornik nie ma prawa działać. Można też zasilić z komputera, laptopa lub zewnętrznego zasilacza 5V/1A.

Przy okazji przełączenia na DVB-T2 chciałbym wymienić antenę naziemną. Wybrałem sobie antenę znanego producenta z LTE. Czy to oznacza, że będę miał też Internet?

Niestety tak dobrze to nie ma. Owszem warto kupić nową antenę kierunkową na poczet oglądania telewizji naziemnej drugiej generacji, bo to pozwoli na uzyskanie lepszego sygnału z MUX-ów, ale opis LTE po prostu oznacza, że antena ma filtr LTE (5G). To nigdy nie da dostępu do Internetu po LTE czy 5G - to jest niemożliwe. Filtr LTE pozwoli na odseparowanie się od potencjalnych zakłóceń, jeśli między punktem odbioru i nadajnikiem znajdzie się mocny sygnał z sieci komórkowej LTE/5G.

Dlaczego telewizor odbiera kanał Sprawdzam TV, ale brak odbioru innych kanałów z DVB-T2/HEVC?

Niestety pomysł włączenia tego kanału testowego – Sprawdzam TV, nie został dobrze przemyślany i de facto wprowadzał w błąd nawet instalatorów. Okazuje się, że rzadko, ale zdarzają się starsze, płaskie telewizory (z lat 2013-2015), które już mają kodek HEVC, ale nie miały jeszcze tunera DVB-T2. Efekt jest właśnie taki: czarny obraz i do takiego telewizora trzeba dokupić zewnętrzny odbiornik DVB-T2/HEVC. Nie ma opcji instalacji nowego oprogramowania, bo chodzi tu o fizyczny brak tunera DVB-T2.

Udało się potwierdzić kilka modeli takich telewizorów, m.in. Samsung UE40EH i UE43J5600 oraz LG24MT. Prosimy w tym miejscu Czytelników o dopisywanie w komentarzach symboli podobnych ekranów.

Niestety, jeśli chce się korzystać z takiego ekranu, to trzeba dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T2 z HEVC.

Korzystam z kablówki/platformy X. Czy przejście telewizji na DVB-T2 też mnie dotyczy?

Generalnie jeśli ktoś korzysta wyłącznie z sieci kablowej, platformy satelitarnej, Netflixa lub IPTV i jest tego pewny, że nie oczekuje niczego więcej, to może zrezygnować z kupowania nowego dekodera DVB-T2, a tym bardziej kosztownej wymiany telewizora na nowszy model. Trzeba jednak brać pod uwagę, że jeśli zawiedzie odbiór z satelity np. przez opady albo zabraknie Internetu, to można pozostać bez jakiejkolwiek telewizji w domu. Odbiór DVB-T2 de facto jest pozbawiony zależności od takich przypadków, więc jako wersja awaryjna warto mieć możliwość odbioru naziemnego przynajmniej w jednym pomieszczeniu.

Gdzie najlepiej kupić odbiornik DVB-T2?

Odbiornik DVB-T2/HEVC najlepiej kupić markowy u renomowanej firmy tv-sat lub instalatora, bo doradzi, zestroi, pomoże w przypadku problemów. Kupowanie takiego sprzętu w sklepie spożywczym lub hipermarkecie albo na poczcie i bez zastanowienia, nawet po niższej cenie (zwykle tzw. no name lub bez opłaconych licencji - zbyt niska cena jest podejrzana - odbiornik poniżej ceny 80 zł prawie na pewno nie ma opłaconych jakichś opłat) służy tym sklepom do przyciągnięcia klientów do zakupu innych produktów. O poradę trudno się doprosić lub jest mało profesjonalna, a wyszukanie kanałów zwykle nie jest możliwe. W razie serwisu lub naprawy trzeba wysyłać do producenta/importera, a firma tv-sat lub instalator poradzą sobie na miejscu lub wymienią dekoder, pilota czy sprzedadzą odpowiedni kabel czy antenę. Niestety klienci patrzą na ceny albo kupują taki odbiornik przy okazji, przypominając sobie, że nie mają takiego dekodera. Jakie potem są konsekwencje, to chyba wiadomo.

Który odbiornik DVB-T2/HEVC jest najlepszy?
Zawsze odpowiadam klientom tak samo: dla mnie jako inżyniera nie ma parametru „LEPSZOŚĆ”, więc należy kupić taki, który będzie pasował do potrzeb w danym przypadku, tak aby się z nim potem nie męczyć i nie narzekać na tego, który powiedział: „bierz Pan, bo ten jest najlepszy”. Trzeba też pamiętać o przysłowiu: „I co tanie, to jest potem często drogie”, zwłaszcza jeśli coś rozdają w promocji, za kupony lub dofinansowania.

Nie odbiera mi tylko jednego z multipleksów, w tym kanału Stopklatka TV. Jaka jest przyczyna? Wyszukiwać ręcznie czy automatycznie?

Jeśli zdarzy się, że odbiornik DVB-T2 lub telewizor nie odbiera jakiegoś z multipleksów, to trzeba najpierw zbadać, jaka może być przyczyna, bo poprawny odbiór w DVB-T/MPEG-4 niekoniecznie musi się przekładać na takie same efekty dla DVB-T2/HEVC. W niektórych rejonach kraju może dojść do zmian w zasięgu sygnału z poszczególnych multipleksów. Dlatego trzeba sprawdzić, czy właściwa, zewnętrzna antena jest prawidłowo ustawiona na odpowiedni nadajnik. Trzeba też sprawdzić wszystkie połączenia, kable, gniazda, wtyczki, czy aby gdzieś nie ma straty sygnału (tzw. pikselizacja jest znakiem, że tak może być).

Można ponownie wyszukać kanały automatycznie, sprawdzając czy wszystko jest dobrze ustawione w menu, albo wyszukać brakujące stacje ręcznie podając numer kanału, na którym nadawany jest brakujący multipleks w danym rejonie (sprawdzić). Jeśli nadal go nie będzie, to trzeba sprawdzić sygnał lub wezwać instalatora z miernikiem. Może przeszkadzać jakiś nadajnik LTE/5G, będący na kierunku nadajnika – wtedy konieczny jest filtr LTE/5G, umieszczony między anteną a dekoderem.


Życzę wszystkim powodzenia w rozwiązaniu problemów związanych z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej po przejściu na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC i przyjemności z oglądania wielu kolejnych kanałów w jakości HD. Miejmy nadzieję, że wkrótce doczekamy się poszerzenia oferty darmowych stacji o nowe HD lub 4K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

359 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...