reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MaïaSpace - projekt wielokrotnych rakiet od Arianespace

dodano: 2022-06-12 20:00
autor: Jan Borejko | źródło: Arianespace/MaïaSpace

Maiaspace ArianeGroup rakieta logo 360px Operator startów rakiet, Arianespace, wydzielił 6 grudnia 2021 r. osobną spółkę zależną dla opracowania rakiet wielokrotnego startu. Firma MaïaSpace to nowy biznes, który ma pozyskać własne środki pieniężne, by przekształcić się w europejską wersję SpaceX, która obecnie dominuje na światowym rynku rakiet wielokrotnego użytku ze swoją rakietą Falcon 9.

Maiaspace/ArianeGroup
Maiaspace ArianeGroup rakieta 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Proponowane rakiety MaïaSpace będą wykorzystywać jako pierwszy stopień wersję Temis do wielokrotnego użytku, zasilany ciekłym tlenem i metanem w silniku wielokrotnego użytku Prometheus. Osiągi nowej rakiety Maïaspace umożliwią wyniesienie satelitów o masie startowej 500-1000 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Rakieta ma wystartować z dawnego pola startowego rakiety Diamant. Pierwszy  stopień ma wylądować w Gujanie Francuskiej.

Arianespace opracowuje prototypy Themis i Prometheus, korzystając z pomocy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Nowym prezesem MaïaSpace został Yohann Leroy, wcześniej CTO i wiceprezes Eutelsat. MaïaSpace będzie szukać zewnętrznych prywatnych inwestorów, oprócz tych zapewnionych przez Ariane Group, jeszcze w tym roku lub na początku 2023 roku. Docelowa kwota przeznaczona na ten biznes to około 100 mln euro.

MaïaSpace planuje swój pierwszy lot w 2026 roku z wykorzystaniem francuskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

W perspektywie krótkoterminowej ArianeGroup koncentruje się na pierwszym locie Ariane 6, która zakontraktowała już 11 kontraktów. Pierwszy lot zaplanowano na 2. połowę 2022 roku.

Źródło: nasaspaceflight.com  wikipedia.org  spaceintelreport.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...