reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Konrad Wallenrod” w Teatrze Telewizji w TVP1

dodano: 2022-12-07 20:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji W poniedziałek, 12 grudnia br. o godz. 21:00 TVP1 zaprasza do Teatru Telewizji na premierę 1. adaptacji telewizyjnej dramatu Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod”, w reżyserii Jerzego Machowskiego. Występują Marta Żmuda Trzebiatowska, Edyta Januszewska, Alicja Karluk, Dariusz Biskupski, Lech Mackiewicz, Krzysztof Wakuliński, Szymon Kuśmider, Paweł Szczęsny, Szymon Rząca, Krzysztof Szczepaniak, Marek Barbasiewicz i Karol Pocheć. Spektakl zamyka „Rok romantyzmu polskiego” na scenie Teatru Telewizji.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie (w tej roli Karol Pocheć) i Aldonie (Marta Żmuda Trzebiatowska) oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban (Marek Barbasiewicz) - litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Jak zapowiada nadawca, teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy. Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tak zwany historyzm maski - umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć ważny problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode. W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Adama Mickiewicza. Będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach - Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada (więcej tutaj).

„Konrad Wallenrod” - o spektaklu:
Adaptacja i reżyseria: Jerzy Machowski,
zdjęcia: Wojciech Suleżycki,
scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda i Klaudia Klimka,
muzyka: Ignacy Zalewski,
choreografia: Jacek Przybyłowicz,
montaż: Jakub Motylewski,
występują: Karol Pocheć (jako Konrad Wallenrod), Marta Żmuda Trzebiatowska (Aldona), Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Edyta Januszewska (siostra Aldony), Alicja Karluk (siostra Aldony), Lech Mackiewicz (arcykomtur), Krzysztof Wakuliński (komtur królewiecki), Szymon Kuśmider (komtur chełmiński), Paweł Szczęsny (komtur elbląski), Szymon Rząca (komtur dzierzgoński), Krzysztof Szczepaniak (Witold) i inni (więcej tutaj).

Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
 
Karol Pocheć w spektaklu „Konrad Wallenrod”, foto: K. Szymczuk
Karol Pocheć w spektaklu „Konrad Wallenrod”, foto: K. Szymczuk


„Konrad Wallenrod” - emisja w poniedziałek, 12 grudnia 2022 roku o godz. 21:00 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...