reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Burkina Faso zakazuje emisji France 24 – krytyka ze strony UE

dodano: 2023-03-28 15:26 | aktualizacja: 2023-04-01 21:15
autor: Jerzy Kruczek | źródło: RFI/France24

France 24 Burkina Faso w Afryce Zachodniej zawiesiło nadawanie francuskiego kanału informacyjnego France 24 w tym kraju. Tymczasowy rząd wojskowy w Burkina Faso oskarżył francuskiego nadawcę o opublikowanie wywiadu z szefem grupy terrorystycznej Al-Kaidy w islamskim Maghrebie na początku marca. W grudniu popularny francuski nadawca RFI otrzymał zakaz nadawania z podobnego powodu. W sąsiednim Mali, które również jest rządzone przez rząd wojskowy, RFI i France 24 nie mogą nadawać od około roku. Co ciekawe w tych krajach miejsce Francji zajmuje rosyjska grupa Wagnera.

France 24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Burkina Faso twierdzi, że przez ten wywiad stacja France 24 posłużyła jako „agencja komunikacyjna” dla terrorystów i stworzyła przestrzeń dla „mowy nienawiści”.

Unia Europejska i France 24 skrytykowały tę decyzję.

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji Borrell powiedział, że zarzuty o terroryzm wobec nadawcy France 24 są „całkowicie nieuzasadnione". Walka z terroryzmem nie powinna być wykorzystywana jako pretekst do ograniczania pracy niezależnych mediów i dziennikarzy.

France 24 opublikowała nawet poradnik jak oglądać ten kanał w Burkina Faso.

Nadawca francuskiego kanału powiedział:

- Zarząd France 24 żałuje tej decyzji i zaprzecza bezpodstawnym zarzutom, które podważają profesjonalizm nadawcy.


Potwierdzono również po raz pierwszy, że francuski zakładnik Olivier Dubois, który wkrótce został zwolniony, był w rękach sojuszników Al-Kaidy.

W liczącym około 21 mln mieszkańców Burkina Faso oraz sąsiednich krajach - Mali i Niger od lat działają grupy zbrojne, z których część przysięgła wierność ugrupowaniom terrorystycznym Państwo Islamskie i Al-Kaida. Tysiące ludzi zginęło w konflikcie w regionie, a miliony uciekły ze swoich domów. Podobnie jak wcześniej Mali, Burkina Faso odwraca się od Francji i niedawno zakończyło współpracę wojskową z dawnym mocarstwem kolonialnym. Pogorszenie sytuacji, pomimo francuskich oddziałów antyterrorystycznych, sprawiło, że nastroje antyfrancuskie w kraju były coraz silniejsze.

Rosja przez grupę Wagnera umiejętnie podsyca niechęć do Francji i wszystkiego co francuskie.

Źródło: sudquotidien.sn  letelegramme.fr  hespress.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...